Atopická dermatitida (AD) je chronické kožní onemocnění, projevující se silným svěděním a vznikem červených, suchých ložisek na těle. Kůže je citlivá k působení zevních vlivů. První projevy mohou vzniknout v kterémkoliv věku, všeobecně se u 2/3 pacientů vyskytnou do 2 let věku života

Jak pečovat o kůži?

Základním krokem úspěšné léčby je důsledné promazávání kůže několikrát denně krémy, které jí promastí. Do promazávání se však nezapočítává aplikace krémů s kortikosteroidy. Terapie atopického ekzému je především lokální, mezi primární projevy patří svědění kůže, která je suchá. Dobře zvolený krém dokáže tlumit svědění, hydratuje, promašťuje a zmírňuje zánět.

TIP: Vyzkoušejte tělové mléko Atopiance od značky Mixa, odborníka na citlivou pleť, které je speciálně vyvinuto pro potřeby pokožky se sklony k atopii. Okamžitě a trvale odstraňuje nepohodlí způsobené náchylností pleti k atopii a pomáhá předcházet vysoušení a svědění až po dobu 24 hodin. Je vhodný nejen pro dospělé, ale také děti.

Externí obrázek

Záleží také na klinickém stádiu kožního onemocnění a výběru účinných látek. Na mokvající, živě červené, podrážděné okrsky kůže se aplikují obklady, které mají zklidňující a vysušující účinek, např. Jarischův roztok, slabě růžový roztok hypermanganu nebo odvar z černého čaje. Provádí se gázou, která se namočí v roztoku, poté se vymačká a přiloží na postižená místa, po zchladnutí (1-2 min.) obvazu je nutná výměna. Celková doba obkladování se doporučuje 10-15 min, při opakování 3x denně. Ložiska se nesmí neprodyšně zakrývat z důvodu možnosti zhoršení ekzému. Obklady se nedoporučuje aplikovat na vysušenou pokožku, vedlo by jen k dalšímu vysušení kůže.

V terapii se osvědčují též léčebné koupele např. s obsahem mořské soli, dubové kúry nebo slabě růžového roztoku hypermanganu.

Promašťování kůže je základem správné terapie. Spotřeba masti nebo krému za 1 měsíc by měla být u kojence 500 g, u většího dítěte až 2 kg. Je nutné poučit pacienta a rodiče, že správné ošetřování spočívá v nanášení menšího množství krému nebo masti, ale čím častěji, tím lépe. Při zhoršení ekzému je nutné promazávání několikrát denně (při začátku cca 10x, po 2-3 týdnech 2-3xdenně). Různé kosmetické prostředky mohou kůži dráždit z důvodu obsahu konzervačních látek a parfémových složek, ale zhoršení může nastat též po aplikaci „přírodní“ kosmetiky (heřmánek a jiné byliny).

Dětská kosmetika musí zvlhčovat, promašťovat, ale nedráždit. Na červená ložiska se aplikují krémy s obsahem kortikosteroidů. Používání těchto látek je bezpečné, pokud jsou dodržována pravidla jejich aplikace. Působí protisvědivě a mají protizánětlivé účinky. Zklidňují projevy ekzému, ale neodstraňují jeho příčinu. Léčba by měla být intervalová. Je doporučována aplikace 1-2 x denně jen na místa postižená (aplikace za ½ hodiny po promaštění, na noc), doba léčby je individuální. Celkově se užívají nejčastěji antihistaminika.

Další možností je homeopatická léčba, což je metoda alternativní medicíny, kdy jsou používány zředěné přírodní látky. Avšak podávaný přípravek neobsahuje prokazatelné množství účinné látky a účinek tak není vědecky prokázán.

Jak na prevenci?

S prevencí je nutné začít již od útlého věku. Preventivní opatření spočívají v zabránění výskytu vyvolávající příčiny. Dítě je proto nutné přiměřeně oblékat, aby nedocházelo k zapocení, používat prodyšné, jemné tkaniny, světlé barvy, čepice a rukavice podšité bavlněným materiálem, oblečení také nesmí nikde dřít. Při chování dítěte je vhodné nenosit chlupaté svetry. Do konce prvního roku dítěte vynechte některé potraviny, např. vejce, mléko, mléčné výrobky, citrusové plody, kiwi, ananas, mango, broskve, meruňky, ořechy, mandle, pistácie, slunečnicová, dýňová semínka, sladkosti, med, rajčata, celer, paprika, ředkvičky, křen, luštěniny a také kyselé zelí.

  10:00