K zažehnání těchto obtíží lékařský diplom nepotřebujete. Poraďte si takhle:

NAMOŽENÝ SVAL

Polkněte tabletu proti bolesti, jako je třeba ibuprofen, a za šest hodin další. Prvních čtyřiadvacet hodin přikládejte na bolavé místo led, později vám uleví spíš teplá koupel nebo elektrická zahřívací dečka. Za pár dní byste se měla cítit líp.


SPÁLENÍ OD SLUNCE A LEHKÉ POPÁLENINY

Natřete zarudlou pokožku hydratačním přípravkem s obsahem aloe vera a D-panthenolu nebo zkuste protizánětlivou mast Hydrocortison. Pokud se vám kůže odlupuje, za šupinky se netahejte ani se je nesnažte odtrhnout, jen byste tím zpomalila hojení.


AKUTNÍ PRŮJEM

Ztratila jste tekutiny, takže pijte hodně neperlivé vody a zeleného čaje, který působí jako střevní dezinfekce. Jezte rýži, banány, starší rohlíky a jablka bez slupek. Pomůžou vám i volně prodejné léky proti průjmu, když ale potíže do tří dnů neustoupí, jděte k lékaři!


ŘEZNÁ RÁNA

Abyste zastavila krvácení, přitiskněte na ránu čistou látku, gázu nebo papírový ubrousek. Pak ránu omyjte čistou vodou (mýdlo by ji podráždilo), osušte, potřete dezinfekcí (dobře účinkuje obyčejný peroxid vodíku) a ovažte obvazem nebo přelepte náplastí.


ZVÝŠENÁ TEPLOTA

Polkněte tabletu, která zmírňuje horečku (například paralen), vypijte několik sklenic neperlivé vody a vyhněte se fyzické námaze. Jestli po několika hodinách teplota neklesla, ale stoupá, případně se přidaly další potíže jako kašel a bolesti kloubů, zamiřte k lékaři.


KVASINKOVÁ INFEKCE

Když vás v rozkroku svědí, jako byste si sedla bez kalhotek do mraveniště, nejspíš se vám v intimních místech přemnožily kvasinky. V lékárně si kupte volně prodejný vaginální krém.


  10:05,  aktualizováno  31. března 2019 13:25