Doporučujeme

10 důvodů, proč nás bolí hlava

Ženy trpí bolestí hlavy častěji než muži. To ale neznamená, že jsou k ní příslušnice něžného pohlaví nutně odsouzeny.

Občas ji používáme jako účinnou metodu pro odražení nevítané mužské pozornosti. Jinak ale žádné výhody nemá. Řeč je o bolesti hlavy. Naučte se, jak tento zdravotní problém zvládat. Nejčastějším typem bolesti hlavy je tzv. tenzní bolest. Velmi často si ji způsobujeme sami, a to zejména tímto:



? neschopnost správně odpočívat,

? špatné držení těla,

? emoční a psychický stres, deprese,

? úzkost a napětí,

? únava, přepínání sil,

? hlad nebo dehydratace,

? nedostatek nebo naopak příliš spánku,

? kofein, kouření, alkohol



10 tipů proti bolesti

Pokud vás často bolí hlava, neznamená to ještě, že trpíte depresí nebo žijete v neustálé úzkosti. Pravděpodobně však děláte něco špatně, bolest hla­vy se neobjevuje ‚jen tak‘. Následujících deset tipů vám pomůže odhalit příčinu potíží a napoví, jak se jich zbavit:



1. Dělejte si poznámky

Když si zaznamenáte pár podrobností (kdy bolest začala, co ji mohlo spustit, kdy a jak skončila), možná vám to pomůže určit spouštěče a také najít způsoby, jak se s ní co nejlépe vypořádat.



2. Dávejte pozor na to, co jíte

Za spouštěče bolesti hlavy by­lo již označeno tolik různých potravin, že by jejich vypuštění z jídelníčku znamenalo zůstat o hladu. Přesto se odhaduje, že 20–30 % tenzních bolestí hlavy je vyvoláno jídlem. Mezi nejčastější viníky patří červené víno, ořechy, uzeniny a potraviny s vysokým obsahem soli a glutamátu.


3. Jezte pravidelně

Ještě důležitější je, abyste jedli pravidelně. Celodenní hladovění a pak večerní hostina je spolehlivý způsob, jak si vystři­hnout ukázkové bolení nejen bři­cha, ale i hlavy.



4. Doplňujte tekutiny

Nedostatek tekutin jako startér bolestí hlavy je známá věc. Důležité je však i to, co pijete. Čistou vodu nebo minerálku občas prostřídejte džusem nebo mírně oslazeným čajem.



5. Mějte dost hořčíku

Nedostatek hořčíku zvyšuje riziko vzniku bolestí hlavy. Hořčík dodáte tělu v potravinových doplňcích nebo minerálkami, celozrnným pečivem a listovou zeleninou.



6. Opatrně s kofeinem, alkoholem a kouřením

Šálek kávy je dvousečný. Bolest hlavy může vyvolat, někdy ji naopak pomůže vyléčit. Strašlivá bolest hlavy provázející kocovinu v sobě koncentruje ty nejsilnější spouštěče bolestí hlavy: samotný účinek alkoholu, dále dehydrataci, kterou alkohol také způsobuje, a často i cigaretový kouř, který u mnoha lidí vyvolává bolesti hlavy, ať už jej vdechují aktivně, nebo ‚pouze‘ pasivně.



7. Dodržujte spánkový režim – spaní přes den, nedostatek spánku v noci, spánek přerušovaný a nekvalitní, málo spánku, nebo naopak moc – to všechno jsou klasické příčiny bolestí hlavy. Pokuste se chodit spát a vstávat tak pravidelně, jak je to jen možné.



8. Hýbejte se

Nemusíte cedit krev v posi­lo­vně, ale každodenní procházka na čerstvém vzduchu je nutné minimum, které pro bolavou hlavu můžete udělat.



9. Naučte se zvládat stres 

Stres se stal motorem lidské evoluce a bez něj bychom nebyli motivovaní k životu. Důležité je však naučit se poznat míru, kterou dokážete snášet bez násled­ků.



10. Dejte si obklad

Studený obklad má mírný anestetický účinek. Jste-li doma a nemusíte plnit pracovní nebo domácí povinnosti, zabalte do utěrky např. mražený hrášek a klidně si ho plácněte na čelo.



  • Vybrali jsme pro Vás