Pravidlo č. 1: Neopalujte se
Minimálně měsíc před tetováním žádné sluníčko ani solárko. „Opálená kůže mnohem hůř chytá tetovací inkousty. Tetuje se totiž do kožní vrstvy, která se při opálení zaplní pigmentem. A tam, kde je pigment z opálení, tak už není místo pro další pigment z tetovacích barev,“ potvrzují tatéři z tetovacího a piercingového studia Hell.cz.
I v případě, že se chystáte na tetování až v září nebo v říjnu, nevystavujte místo, které chcete ozdobit, slunci po celé léto. A jsou části těla, která byste měla úplně vynechat a počkat až na zimu. Jen tak neschováte třeba nárt, obličej, krk, předloktí, hřbet a prsty rukou.
Vyhráno ale nemáte ani po tetování. Prvních pět týdnů ho opravdu pečlivě skrývejte před sluncem, a to pod oblečením nebo šátkem. Je to vážně velmi důležité. Čerstvé tetovací barvy rychle blednou, škoda práce i peněz.
Další dva měsíce po tetování mažte kérku kvalitními opalovacími prostředky s ochranou před UVA a UVB zářením a a minimálním faktorem 50. Pobývejte co nejvíc ve stínu.
Pravidlo č. 2: Nekoupejte se
Minimálně dva až tři týdny po tetování zapomeňte na bazény, přírodní koupaliště i moře. Čerstvě potetovaná kůže je otevřená a snadno se do ní dostanou nečistoty či bakterie, což může způsobit i rozsáhlý zánět. Do vody můžete teprve tehdy, až z tetování opadnou stroupky.
Pravidlo č. 3: Dbejte na čistotu
Čerstvé tetování chraňte nejen před sluncem a vodou, ale také před nečistotami! Kromě možné infekce totiž hrozí také vyblednutí barev.
Hygiena je při péči o čerstvé tetování důležitá vždy, ale v létě je naše pokožka více vystavena prachu, písku i dráždivému potu. Pokud je to možné, několikrát za den kérku omyjte antibakteriálním mýdlem, pečlivě opláchněte a osušte čistým ručníkem.
Zkuste dočasné tetování
V létě můžete své tělo ozdobit za pomoci trendy barev na tělo, fixů či lepítek. Ty mají výhodu, že je můžete měnit každý večer podle outfitu i nálady. Na internetu i v drogeriích najdete různé potisky, motivy, kamínky, flitry, třpytky a obrázky.
Oblíbená je také tradiční henna, která na pokožce vydrží jen několik týdnů. Proto si na dovolené nepořizujte tetování hennou hned na začátku pobytu, pokud chcete, aby vydrželo až domů. Nebo si ho pak popřípadě nechte obnovit.
Několik rad na závěr
- Vybrané tetování musíte milovat ještě dřív, než si ho pořídíte.
- Při hledání vhodného motivu nepodléhejte trendům, řiďte se vlastními pocity. Berte to tak, že si volíte tetování na celý život.
- Vyhýbejte se nápisům se jménem své lásky a podobně, je možné, že vztah vydrží mnohem kratší dobu než kérka.
- Obraťte se na zkušeného tatéra, ideálně s doporučením od jiné spokojené zákaznice nebo zákazníka.
- Nenechte se tetovat pod vlivem alkoholu nebo jiných látek.
- Dvakrát přemýšlejte, než se do toho dáte. Pokud se tetování nepovede, nebo už ho nadále nebudete chtít, můžete si ho nechat odstranit. Je to ale bolestivá procedura, která navíc něco stojí.