Doporučujeme

ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Getty Images

Trápí vás červené tváře? Tipy, jak vyzrát na růžovku

  • 0
Nachově zbarvený obličej nemusí vždy znamenat nesmělost a rozpaky. Může jít také o příznak kožních potíží, které vyžadují speciální kosmetiku nebo přímo návštěvu dermatologa.

Růžovka (rosacea) je bohužel vidět na první pohled a často přitahuje nechtěnou pozornost okolí. 

Projevuje se výrazně zarudlými místy ve středové části obličeje – na tvářích, bradě, čele a nose, kde se drží trvale, bez ohledu na teplotu nebo emoce, které právě prožíváme. 

Co je příčinou? Fast food i stres

V tom, co je příčinou téhle nemoci, nemají dosud odborníci úplně jasno. 

Jistý podíl mají některé dráždivé potraviny včetně alkoholu, určitou roli hrají také poruchy v oblasti trávicího traktu, u nemocných se často vyskytuje dysbióza (nerovnováha střevní mikroflóry, kdy se ve střevech nekontrolovaně množí nežádoucí mikroorganismy) a překyselení jako následek častého pití sladkých limonád, pojídání hamburgerů, smažených hranolků a podobných nezdravých pochoutek.

Zapomeňte na horkou sprchu

Jestliže se na postižená místa podíváte zblízka, uvidíte nejspíš popraskané cévky. Rosacea je ve skutečnosti chronický zánět, který způsobuje, že cévy ztrácejí svou pružnost a zůstávají roztažené. Ženám s růžovkou proto lékaři radí vyhýbat se všemu, co by mohlo žilky ještě více roztáhnout: tedy silně pikantním jídlům, alkoholu, větší fyzické námaze, horké sprše, sauně, napařování pokožky apod. Pomáhá naopak zvýšený příjem vitaminů, které cévy posilují – „céčko“ a rutin (ten najdete například v pohance, chřestu, broskvích, nektarinkách, kiwi nebo banánech).

Někteří odborníci poukazují i na cévní a mikrobiální vlivy (ve stěrech se objevuje stafylokok, často rovněž v kombinaci s kvasinkami) či na souvislost s užíváním hormonální antikoncepce a s opakovaným podáváním antibiotik. 

Roli hraje dědičnost a stres, narušená jaterní činnost nebo oslabený imunitní systém.

Pořiďte si speciální kosmetiku

Jestliže s tím nic neděláte, příznaky tohoto onemocnění se časem zhoršují. 

Kromě červených míst se můžou objevovat také pupínky a různé hrbolky, dostaví se pocit pálení a štípání a kůže se vlivem postupujícího zánětu zesiluje.

Vaše podrážděná pokožka si žádá speciální péči, s běžnou kosmetikou si tady už rozhodně nevystačíte. Vybírejte spíš přípravky pro citlivou pleť. 

V lékárnách bude možné sehnat produkty určené přímo pro pokožku s rosaceou (naopak nevhodné jsou mastné, výživné, noční krémy, oleje a vazelínové masti, které jen zhoršují stav už tak přemaštěné pokožky). Zapomeňte také na mechanický peeling.

Při zhoršování potíží potom nezbývá nic jiného než se vydat do dermatologické ordinace, kde vám odborník nabídne některé z řady možných ošetření (zklidňující pasty, lokální antibiotika, cévní laser, kryoterapie a další metody).

Naše psychika: Přemíra vnitřní horkosti

Růžovka propuká většinou u žen. Jaký je důvod?

* Ženy jsou od přírody citlivější než muži a raději v sobě zadržují to, co jim vadí, než aby šly do přímého konfliktu.

* Tohle zadržování nespokojenosti, hněvu, vzteku a dalších negativních emocí poté vede k hromadění vnitřního tlaku, který v nich bublá jako vroucí voda pod pokličkou. Vzniká přemíra horkosti a ta jednoho dne exploduje (proto ta červená barva na kůži). 

* V takových případech pomůže jediné: učit se otevřenosti i v nepříjemných sděleních, nepředstírat pohodu, když uvnitř cítíme opak, pochopit, že správná komunikace není cesta ke konfliktu, nýbrž způsob, jak vyjádřit své pocity. 

* Ne náhodou se vyrážka objevuje výhradně na obličeji. Je to proto, abychom se zbavili studu nejen za to, jak vypadáme, ale především za to, co potřebujeme k tomu, abychom byli v životě opravdu spokojení. 

* Je potřebné naučit se mít rádi sami sebe a vhodným způsobem (ne výčitkami či křikem) dávat najevo, co mi vadí. Není přece hřích mít svá vlastní přání, touhy a potřeby a říct o nich druhým. I to se dá udělat s klidem a láskyplně. 


  • Vybrali jsme pro Vás