Doporučujeme

#Travel: Poznejte kouzelné Irsko

Země zelených plání, starobylých měst a hospůdek, kde teče proudem whiskey i pivo.

Na samém okraji Evropy leží zelený ostrov, který lemují pobřežní útesy. Zamilujete si ho na první pohled. Nejdříve vyrazíme na sever, do Dublinu. Kosmopolitní město vítá svými útulnými hospůdkami. Místní přísloví říká, že „v hospodě neprší“. Irové na přísloví dají, a tak je ve všech hospodách pořád plno. V roce 1759 založil v Dublinu Arthur Guinness pivovar St James’s Gate Guinness Brewery, dnes jeden z největších na světě. Pivovar má příjemné návštěvnické centrum a v ceně vstupenky je i pinta piva v proskleném kruhovém baru na střeše pivovaru. Vyrazte do Temple Bar, je to čtvrť plná galerií, obchodů, barů, kaváren, i nákupní ulice – O’Connell Street a Grafton Street, kterou zdobí socha krásné prodavačky mušlí Molly Mallone.

Největší galerie světa

Kilometry nahradily míle a místo eura se platí librou. Obří skály Cavenhill, které inspirovaly Jonathana Swifta k napsání Gulliverových cest, shlížejí na Belfast. Dělnické město se chlubí viktoriánskou majestátností a oplývá tajemnými zákoutími.  I Belfast je plný hospůdek s tradiční irskou muzikou. Zavítejte do Kelly’s Cellars (Bank Street 30), jednoho z nejstarších místních podniků. Krčma, která si dodnes uchovává starobylé kouzlo, byla postavena roku 1720 a v roce 1789 se stala útočištěm irských povstalců.

 

Navštivte Bittles (Victoria Square) v posledním patře budovy připomínající žehličku. Podnik má útulnou atmosféru, hlučné štamgasty a z jeho zdí na hosty shlížejí portréty irských literátů. Zkuste  místní specialitu – svařenou whiskey s citronem a hřebíčkem. Chutná fantasticky a v lezavé zimě zahřeje.

Co však rozhodně musíte vidět, jsou zdejší přístavní doky. V minulosti sem zaplouvaly obchodní lodě s nákladem a bývaly tu největší světové loděnice společnosti Harland and Wolff. Právě pro ně byl v kdysi nejrozlehlejším suchém doku na světě postaven Titanic. Dnes ožívají úzké uličky uměleckými galeriemi, kavárnami a v budově bývalé největší lněné burzy světa sídlí knihovna. Na své originální kouzlo lákají zejména typické námořnické hospůdky pod obřími jeřáby Samsonem a Goliášem. Belfast je posetý barevnými freskami z doby občanské války. Říká se jim murals a nejvíce jich najdete na Shankill Road. Zdobí domy katolíků i protestantů bez rozdílu. Díky nim je Belfast jednou velkou galerií malířů-samouků.

Obrův chodník

Giant’s Causeway – Obrův chodník – je nejznámější turistickou atrakcí na pobřeží Severního Irska a je zapsán na seznam dědictví UNESCO. Na čtyřicet tisíc čedičových sloupů pěti až osmiúhelníkových tvarů vzniklo před miliony let prudkým zchlazením sopečného magmatu. Geologický útvar sestupuje ze skalního masivu do moře a táhne se v délce 275 metrů podél pobřeží. Nejvyšší sloup měří dvanáct metrů. Legenda vypráví, že chodník postavil irský obr Finn MacCool, aby mohl navštívit skotského obra Benandonnera. Zdejší příroda okouzlila i herečku Natalii Portman, když tu natáčela film Princ a pruďas. V nedalekém městečku Ballycastle odpočíváme u kávy.

 

 


  • Vybrali jsme pro Vás