Doporučujeme

#RUN: 3 důvody, proč si pořídit nové boty na běhání

Chodíte běhat do fitka i ven ve stejných teniskách? CHYBA!

Byly totiž zkonstruovány pro zcela jiný pohyb. Cvičení v nich je méně efektivní, a v porovnání s tréninkovou obuví také méně bezpečné.

1. Správná technika

Na první pohled se to zdá neuvěřitelné, ale i boty mohou mít vliv na to, jestli konkrétní cviky provádíte správně. „Už se mi stalo, že můj svěřenec nebyl schopen udělat správně dřep, ale když jsem ho vyzul z jeho super tlumených běžeckých bot, tak najednou žádný problém neměl,“ popisuje zkušený trenér Adam Buček. „Často se setkávám s tím, že lidé provádějí cvik tak technicky špatně, že v něm prostě nemohou pokračovat. Málokdy ale hledají příčinu ve špatně zvolené obuvi.“

2. Prevence před úrazem

Že jsou dobré boty při běhu základní ochranou vašich kloubů i zad, už většina lidí ví. Stejně je to i u cvičení. Běžecká bota byla zkonstruována na dopředný pohyb, při kterém běžec většinou dopadne na patu a následně se jeho chodidlo odvalí na špičku, ze které se zase odrazí. „Byla navržena tak, aby poskytovala kvalitní tlumení a podporovala běžecký krok,“ říká Aleš Tvrzník, autor několika knih o běhání, který působí ve sportovním centru Vital Praha, které nabízí komplexní služby pro sportovce – od kardio vyšetření přes fyzioterapii až k sestavení tréninkových plánů.

Pohyb při cvičení zdaleka není tak jednoduchý jako při běhu. Bota (a noha v ní) musí snést větší zátěž, navíc se pohybujete všemi směry, skáčete, prudce brzdíte. Tréninkové boty proto musí být mnohem všestrannější než běžecké. Právě proto, aby bylo možné všechny cviky provádět důkladně a správně a vyhnuli jste se tak bolesti kolen nebo zad.

Běžecká obuv Reebok Floatride

3. Lepší stabilita

Při tréninku potřebujete stabilitu, a tu běžecká bota prostě neposkytuje. Pokud děláte například dřep se závažím, všechny tlumící vrstvy běžecké boty se začnou různě kroutit a nepřirozeně stlačovat. „Tréninkové boty musí nohám poskytnout oporu a stabilitu. Při cvičení se závažím se noha nesmí propadat,“ říká Aleš Tvrzník.

Podle zmíněných kritérií Reebok navrhl tréninkovou obuv Speed TR, která si poradí s jakýmkoliv pohybem a s každým druhem funkčního tréninku, poskytuje podporu, stabilitu i flexibilitu. Reebok se drží pravidla, že vaše tělo nebylo stvořeno k tomu, aby se pohybovalo jediným směrem. Ani vaše boty by proto takové neměly být. „Speed TR je kompaktní a stabilní bota s nižší mezipodešví, vyšší stabilitou ve všech směrech pohybu. Vhodná je pro cvičení, při kterých je důležitý stabilní kontakt s podložkou a správná pozice dolních končetin,“ vysvětluje Aleš Tvrzník.

  • Vybrali jsme pro Vás