Doporučujeme

#READ: 23 knih, které by si měla přečíst každá žena, 4. část

„Knihy jsou pro lidi tím, čím jsou pro ptáky křídla,“ prohlásil kdysi americký spisovatel John Ruskin a vystihl tak skvěle význam knih a čtení pro mnoho lidí po celém světě.

Máme pro vás posledních 5 knih, které, pokud jste nečetla, si musíte přidat na seznam!

Memento, Radek John, 1986

Téma českého románu Memento je podobné jako u již zmíněné knihy My děti ze stanice ZOO. Vypráví příběh narkomanů přímo z jejich středu. Čtenář je tak přímo ve středu dění a života těch, kteří propadli drogám. Autor nemoralizuje ani nepoučuje, ale jednoduše ukazuje, jak málo stačí k tomu, aby se člověk dostal na šikmou plochu. Ve své době byla kniha takřka přelomová, protože se jako první otevřeně zabývala problémem, o němž se vědělo, že existuje, ale veřejně se o něm nemluvilo. Přestože od prvního vydání uběhlo už víc než třicet let, je příběh mladého Michala a dalších stále aktuální.

Komu zvoní hrana, Ernest Hemingway, 1940

Děj románu, jehož předlohou byla španělská občanská válka, se odehrává během tří dnů a jeho hlavním hrdinou je americký dobrovolník Robert Jordan. Chybí vám mužný hrdina, odvážný a odhodlaný žít svobodně i v kritických situacích? V Robertu Jordanovi ho najdete! Uspěje Robert při úkolu zničení mostu? A jak dopadne jeho láska k dceři starosty? Dnes již klasický román amerického spisovatele Ernesta Hemingwaye vám dá odpovědi, které se vám možná nebudou líbit, rozhodně byste si ho ale měly přečíst.

Druhé pohlaví, Simone de Beauvoirová, 1950

Tak tohle je doslova povinná četba pro každou ženu! Kniha významné francouzské spisovatelky, myslitelky a filozofky Simone de Beauvoir pojednává o psychologii a postavení žen ve společnosti. Je jedním ze zásadních děl v oblasti ženských práv. Kritizuje nerovné uspořádání společnosti, ovšem vinu podle autorky nenesou jen muži, ale svým dílem k němu přispěly i ženy. Zajímavé, že? V některých bodech sice kniha již není aktuální, nicméně v mnoha ohledech jsme se my ženy ani za víc než 60 let od prvního vydání knihy nezměnily. Přečtěte si a pochopíte.

Lolita, Vladimir Nabokov, 1955

Na svou dobu nesmírně skandální a kontroverzní román ruského (později amerického) spisovatele Vladimira Nabokova budí emoce doteď. Proč? Hlavní hrdina Humbert Humbert se přitahován teprve dvanáctiletou dcerou své bytné, Dolores, zvanou také Lolita. Je to ale tak, jak se na první pohled zdá? Svedl Humbert Lolitu? Nebo to bylo trochu jinak? Přečtěte si Lolitu, která je považována za jeden z nejlepších románů dvacátého století, a posuďte samy.

Čtyři dohody, Don Miguel Ruiz, 1997

Čtyři dohody jsou u nás hodně populární díky divadelnímu představení Jaroslava Duška, který hlavní myšlenky Ruizovy nejslavnější knihy představuje v příjemné a pochopitelné podobě. Knihu můžeme nazvat takovým praktickým průvodcem osobní svobodou. Čtyři dohody, jež jsou založené na staré toltécké moudrosti, nabízejí způsob chování, který dokáže proměnit lidský život v nový prožitek svobody, opravdového štěstí a lásky. A jaké dohody že to jsou? Dohoda první – Nehřešte slovem, ve zkráceném významu nemanipulujte a neubližujte slovy. Dohoda druhá – Neberte si nic osobně – učí zejména nepodléhat právě manipulaci a komplexům. Potvrzujeme, že tohle je opravdu dobrá rada do života. Třetí dohoda – Nevytvářejte si žádné domněnky – klaďte otázky, vyjádřete jasně, co chcete, nedomnívejte se, vyhnete se tak nedorozuměním a zmatkům. Dohoda čtvrtá – Vždy dělejte vše, jak nejlépe dovedete. Víc snad netřeba dodávat.

 


  • Vybrali jsme pro Vás