Doporučujeme

#READ: 23 knih, které by si měla přečíst každá žena, 1. část

„Knihy jsou pro lidi tím, čím jsou pro ptáky křídla,“ prohlásil kdysi americký spisovatel John Ruskin a vystihl tak skvěle význam knih a čtení pro mnoho lidí po celém světě.

Jste nadšená knihomolka, která každý týden přelouská aspoň jednu knížku? Nebo přečtete jen pár knížek za rok? Milujete dívčí románky, nebo snad máte raději ty historické nebo detektivky? Ať tak či onak, jsou knihy, které by vám prostě neměly uniknout. Představujeme vám 23 knih, které by si měla přečíst každá holka a žena.

Jih proti Severu, Margaret Mitchellová, 1936

Milostný příběh Scarlett O‘Harové a Rhetta Butlera zasazený do historických událostí americké občanské války milovaly už naše babičky a prababičky. Doteď neztratil nic ze své poutavosti, však za něj autorka taky dostala Pulitzerovu cenu. Připravte si čaj, zapalte svíčku a začtěte se do bouřlivého příběhu rozmarné a tvrdohlavé Scarlett.

Jako zabít ptáčka, Harper Leeová, 1960

Další kniha v našem seznamu, za niž byla její autorka oceněná Pulitzerovou cenou, je už klasickým dílem moderní americké literatury. Příběh, který se dotýká témat rasové nespravedlnosti, odvahy, společenských tříd či znásilnění, je vyprávěný z pohledu malého děvčátka. Je to silný příběh zmírněný humorem, vřelostí i dětskou naivitou vypravěčky. Pokud byste letos měli přečíst jen jednu knihu, měla by to být tahle.

Jíst, meditovat, milovat, Elizabeth Gilbertová, 2006

Máte někdy pocit, že váš život nejde tak, jak jste si vysnili, chcete změnit sebe nebo svět? Pak si musíte přečíst autobiografický příběh Elizabeth, která se do toho odvážně pustila bez ohledu na názor okolí. Opustila všechny dosavadní jistoty - manžela, dům i kariéru – a vydala se na roční pouť kolem světa, která ji zavála postupně do Itálie, Indie a Indonésie. Jak to skončilo a podařilo se jí najít rovnováhu? Dočtete se v knize Jíst, meditovat, milovat, která se dočkala i slavného filmového zpracování s Julii Roberts v hlavní roli.

Vražda Rogera Ackroyda, Agatha Christie, 1926

Knihu od světově nejznámější spisovatelky všech dob přezdívané královna detektivek prostě nemůžeme v našem seznamu vynechat! Prakticky s žádným jejím příběhem nešlápnete vedle, my jsme ale vybrali dílo, které bylo v její kariéře opravdu zásadní. Nechceme vám prozrazovat pointu, ale kvůli porušení do té doby nepsaných pravidel pro detektivky byla Agatha odsouzena a vyloučena ze spolku anglických detektivkářů. Pokud chcete zjistit proč, přečtěte si inteligentní detektivní příběh v hlavní roli se světoznámým belgickým detektivem Herculem Poirotem.

1984, George Orwell, 1949

Dystopický román 1984 je jedním z nejzásadnějších literárních děl 20. století, proto by vám rozhodně neměl uniknout (nenechte se odradit tím, že je součástí povinné školní četby). Ve světě panuje absolutní totalita, jakýkoliv projev lidského individualismu je tvrdě trestán, společnosti vládne Strana. Připomíná vám to něco? Ano, kniha 1984 analyzuje všechny totalitární režimy a zároveň poukazuje na jejich hrozbu. Věděly jste, že právě odtud pochází legendární výrok „Velký bratr tě sleduje“?

Příběh služebnice, Margaret Atwoodová, 1985

Příběh služebnice je dalším románem, který pracuje s pochmurnou vizí budoucnosti a totalitním režimem. Ten vládne na území zaniklých Spojených států a tvrdě trestá všechny, kteří se proti němu prohřeší. Plodné ženy mají předem určený osud – stávají se služebnicemi, jejichž úkolem je rodit děti, se kterými se nikdy nesetkají. Drsné, ale rozhodně stojí za přečtení.


  • Vybrali jsme pro Vás