Doporučujeme

Půjčování ani leštění tričkem vašim brýlím nesvědčí. Neničte si je

  • 0
Více než polovina Čechů má oční vadu, kterou koriguje za pomoci brýlí nebo kontaktních čoček. Proto se nabízí důležitá otázka: Jak se o své „náhradní oči“ staráte?

První brýle byly vyrobeny ve 13. století v Itálii, kde je využívali zejména mniši, vzdělanci a boháči, a jen oni tak mohli vidět svět v ostřejších konturách. Dnes jsou brýle standardem, který může mít téměř každý.

Ať už si ale vyberete obyčejné nebo módní obroučky, vždycky za ně zaplatíte pořádnou sumu. Proto je dobré se o tyto „druhé oči“ správně starat a zbytečně je nevystavovat riziku poškrábání nebo zlomení. Jaké vaše (zlo)zvyky brýlím příliš neprospívají?

Sundáváte je jednou rukou

Vlastně o nic nejde, jenom si od dioptrických skel chcete na moment odpočinout. Tak brýle vezmete za nožičku a s úlevou je odložíte na noční stolek. V tu chvíli vás ani nenapadne, že si zaděláváte na problém. Brýlové obroučky jsou totiž poměrně křehké a mohou se roztáhnout. Na obličeji vám pak budou dříve nebo později plandat.

Jak to dělat jinak: Vždycky si raději sundávejte brýle oběma rukama. Pokud to ale mermomocí chcete zvládnout „jednoruč“, uchopte obroučky v místě, kde mají největší stabilitu, tedy na nosním můstku, a opatrně je odložte.

Odkládáte je všude možně

Někdo potřebuje mít brýle na nose pořád, jiný zase jen příležitostně. Každopádně mnoho z nás dělá tu chybu, že bezmyšlenkovitě odkládá své brýle na různá místa – jednou je položí na stůl, jindy je vloží do kabelky nebo dokonce do kapsy. A výsledek? Za chvíli začnou dotyčnému chybět, zoufale je hledá (a že bez brýlí to je pořádná dřina!) a zároveň přitom obroučky vystavuje riziku poškození. Ve většině těchto případů totiž hrozí zatoulaným brýlím poškrábání skel. Chcete to riskovat?

Jak to dělat jinak: Ukládejte si brýle na jedno určité místo, a nejlépe rovnou do pouzdra. Jedině tak je vždycky najdete a hlavně budete mít jistotu, že se jim nic nestane.

Ilustrační snímek

Vyhrnete je na vrch hlavy

Jistě, brýle jsou v dnešní době nejen praktická pomůcka, ale také módní doplněk. Zvláště ty proti slunci bývají součástí jarních či letních outfitů. Problém je, že tato ozdoba hlavy se docela vymstí. Hrozí jim nejenom pád, poškrábání skel, ale i narušení stability brýlových obrouček. Když si je pak dáte zpátky na nos, budou zbytečně roztažené a nebudou dobře držet.

Jak to dělat jinak: Chcete-li mít brýle vždy po ruce a zároveň je použít jako módní doplněk, využijte brýlové šňůrky. K mání jsou v různém provedení, třeba i v korálkové variantě.

Čistíte skla tričkem

Jak se líčit pod brýle?

Mít špinavé brýle je jako dívat se na svět v mlze. Šmouhy, otisky prstů, prach či jiné nečistoty můžou váš vizuální zážitek opravdu pokazit. Většina lidí proto neváhá a čistí skla vším, co narychlo najdou. Nejčastěji to bývá právě kousek oblečení (trička, halenky, šaty). Optici ale před tímto druhem očisty varují. Látky totiž obsahují vlákna, která mohou brýlová skla ošklivě poškrábat. A takové rýhy potom ničím neodstraníte.

Jak to dělat jinak: Nikdy nečistěte brýle nasucho! Vyleštěte je podobně, jako byste umývali skleničky – navlhčete sklíčka, kápněte na ně trochu saponátu, promněte je prsty a doleštěte hadříkem z mikrovlákna, uvidíte sami, že pohled na svět bude o poznání příjemnější.

Necháváte je ležet na sluníčku

Používáte brýle jen na řízení? Spousta řidičů nechává svoje brýle na palubní desce auta, aby je měli na dosah. Děláte to stejně? Pozor, toto místo je stejně záludné jako Bermudský trojúhelník pro mořeplavce. Palubní deska je totiž místem, kam intenzivně svítí sluníčko. Paprsky, které projdou čelním sklem, tak vytvoří brýlím takzvaný saunový efekt. A pak už je jenom otázkou času, kdy mu plastové obroučky podlehnou. Pokud je na sluníčku necháte déle, je velká pravděpodobnost, že se zdeformují.

Jak to dělat jinak: Brýle jsou křehčí, než se zdají. Abyste předešli jejich poškození, nikdy je neukládejte poblíž tepelných zdrojů, jako je například topení nebo slunečné místo. Nejlépe jim je na bezpečném a chladném místě, kde jim nehrozí pád ani poničení.

Ilustrační snímek

Půjčujete své brýle druhým

Brýle jsou osobní věc, stejně tak jako mobil nebo spodní prádlo. Neměly by se proto půjčovat! Ani v případě, že si je dotyčný chce vypůjčit jen na rychlé čtení nebo na vyzkoušení, jestli mu váš typ obrouček sluší. Když je totiž dáte z ruky, riskujete, že se vám na cizí hlavě roztáhnou.

Jak to dělat jinak: Pokud si někdo chce půjčit vaše dioptrické brýle, raději ho zdvořile odmítněte. Nejde v žádném případě o to, že byste byli nepřejícní a nechtěli druhému pomoci, nicméně brýle (obzvlášť máte-li speciální skla nebo obroučky) jsou dost drahou záležitostí, a vy nemůžete riskovat, že se vám jakkoliv zdeformují.

Na co si dát ještě pozor

Brýle patří mezi praktické doplňky. Co dělat, abyste prodloužili jejich životnost?

  • Nikdy je neodkládejte sklíčky dolů.
  • Používáte-li lak na vlasy, nikdy ho neaplikujte v momentě, kdy máte brýle na očích. Chemikálie by je mohly poleptat.
  • Nikdy se nekoupejte s brýlemi v moři. Slaná voda může poškodit skla.
  • Jednou za čas navštivte optiku, aby vám přitáhli šroubky, seřídili brýle a vyčistili skla ultrazvukem.

Rozlomené obroučky slepíte

Rozbít brýle není zase takové umění. Stačí neopatrné gesto nebo malá nepozornost a vaše křehká pomůcka je zničená. Co teď? Spousta lidí se ze šetrnosti snaží brýle zachránit a slepují rozbité obroučky vteřinovým lepidlem nebo dokonce kovový rám zkoušejí spájet cínem. To je ale chyba. Slepované brýle nevypadají na obličeji nikdy příliš vábně a zároveň nedrží na nose ten správný balanc.

Jak to dělat jinak: Pokud jste je nedopatřením rozbili, zkuste zajít k optikovi. Je možné, že k vašim zabroušeným sklům najde rámečky, do kterých by po úpravě pasovaly. Vás by pak celá nepříjemnost vyšla alespoň o trochu levněji.

Ilustrační snímek

Sportujete „obrýlení“

Fyzická aktivita bohužel vašim brýlím moc neprospívá, zejména pokud se jedná o sporty, při kterých dochází k nejrůznějším otřesům (běh či trampolínky), nebo míčové hry (při těch hrozí riziko nárazu a poškození).

Jak to dělat jinak: Pořiďte si brýle určené na sport. Jsou vyrobené z odolnějších materiálů a mají lepší stabilitu. Pokud nechcete příliš investovat, zvolte levnější model s plastovými obroučkami. Aby vám při sportování na obličeji dobře držely, zafixujte si je zezadu stahovací gumičkou (koupíte ji ve sportovních potřebách).

Spíte s nimi až do rána...

Spánek si nevybírá. Po náročném dni klidně můžete usnout u televize nebo při čtení knížky v křesle. Problém nastává, když se do říše snů odeberete s brýlemi na nose. Proč? Při ležení či převalování se můžou vaše obruby zdeformovat a poničit. A podobná chvíle rajského klidu vás ve výsledku může přijít pěkně draho.

Jak to dělat jinak: Při prvním záchvěvu únavy odložte brýle na noční stolek. Je totiž velké riziko, že za moment by už bylo pozdě a vaše „náhradní oči“ by se mohly poničit.


  • Vybrali jsme pro Vás