Doporučujeme

#HEALTH: Proč jíst Banány, Bátaty a Brusinky

Abeceda zdraví pokračuje - B!

Zajímáte se o zdravý životní styl a přemýšlíte o tom, co jíte? Pak právě pro vás jsme připravili abecedu zdraví, sérii článků, kde vám postupně během následujících týdnů představíme zdraví a kráse prospěšné potraviny. Přihodíme i pár důvodů, proč zrovna je zařadit do svého jídelníčku, a samozřejmě pojedeme podle abecedy. S abecedou zdraví jsme tady podruhé, takže se těšte na tipy od písmenka B. Jdeme na to!

Banány

Banány patří mezi nejpopulárnější ovoce a na rozdíl od dob komunismu, kdy se na ně stály pověstné fronty, jsou u nás dostupné celoročně za příjemné ceny. A proč vlastně banány, není to jen „obyčejné“ ovoce? Ani náhodou! Banány v sobě obsahují vitaminy (A, B a C), antioxidanty, draslík nebo třeba vlákninu. Díky jejímu obsahu (a obsahu draslíku) je banán vhodným parťákem pro hubnutí. Po jeho konzumaci se totiž budete cítit delší dobu syté. A nejen to! Budete mí také zbystřený mozek a pohodové zažívání. Banán vás taky dobije energií! I proto ho často sportovci jedí během zápasu (třeba tenisté). Ti oceňují i to, že jeho konzumace pomáhá předcházet přetížení svalů a tím pádem pak následným křečím. Tleskáme!

A to nejlepší nakonec? Banánem proti depce! Ne, vážně jsme se nezbláznili. Banány jsou považované za antistresovou potravinu, protože se pyšní vysokým obsahem tryptofanu, které je v těle přeměněn na serotonin, čili hormon štěstí. K dobré náladě přispívá i obsah hořčíku. Takže až vám bude ouvej, dejte si banán. Problémy sice nevyřeší, ale zažene chmury a zlepší náladu!

Batáty

Batáty neboli sladké brambory. Určitě už jste o nich slyšela a možná je i viděla. Měla jste šanci je ochutnat? Že ne? Tak honem na trh nebo do obchodu a koupit batáty. I kdybyste si z nich udělala jen „obyčejnou“ batátovou kaši, vaše chuťové buňky si budou lebedit. Batáty jsou totiž opravdu lehce nasládlé, takže v kombinace se slaným tvoří zajímavé chuťové variace. Třeba takové batátové hranolky, mňam! Ale zpět k tomu, proč byste měla sladké brambory zařadit do svého jídelníčku.

Batáty obsahují množství vitaminů (A, B a C) a antioxidantů, dále pak vápník, hořčík, železo, zinek, mangan či fosfor. Jak naznačuje už jejich oranžová barva, obsahují též betakaroten, který je dobrý pro náš zrak. Díky obsahu vlákniny umí batáty podpořit také správné trávení a tím přispět k tomu, abyste se cítily a vypadaly lépe! Další skvělá zpráva? Batáty, stejně jako brambory, obsahují sacharidy, ale na rozdíl právě od klasických brambor mají nižší glykemický index a po jejich konzumaci se vám nezvýší cukr v krvi. To ocení nejen diabetici, ale všichni, kteří se nechtějí nechat hodinu po obědě honit „vlčím hladem“.

Co říct na závěr? Snad jen to, že batáty přispívají k posílení imunity, což se teď v zimě vždycky hodí, jsou zdrojem energie a díky obsahu vitaminu B pomáhají v boji se stresem a nespavostí. Tak co, vyměníte brambory za sladké brambory?

Brusinky

O brusinkách jste určitě slyšela v souvislosti s jejich pozitivním působením při zánětech močových cest. V malých červených bobulkách se toho ale skrývá mnohem víc. I proto patří do skupiny superpotravin. Brusinky jsou doslova nadupané obsahem obrovského množství antioxidantů, vitaminů a minerálů. Výrazně je zastoupená taky vláknina, jejíž zvýšený příjem snižuje krevní tlak a cholesterol, a je skvělým pomocníkem při hubnutí. K tomu se hodí i díky velmi nízkému obsahu kalorií. Některé studie prokázaly, že konzumace brusinek pomáhá jako prevence proti některým typům rakoviny, mohou být prospěšné při onemocnění dásní nebo zlepšují funkci imunitního systému. Prostě samá nej!

A jak vlastně brusinky jíst? Kvůli trpké chuti je nedoporučujeme zkoušet syrové. Možností ale zůstává i tak mnoho! Z brusinek se totiž dělají třeba marmelády, najdete je i v podobě džusů, omáček k hlavním jídlům a konzumovat je můžete hlavně jako sušené ovoce. Na zdraví!


  • Vybrali jsme pro Vás