Doporučujeme

#Christmas: Vánoční tradice z celého světa

Vánoce se nezadržitelně blíží, už jen měsíc a kus a Štědrý den je tady. Těšíte se? My hrozně!

Po celém světě se bude slavit, lidé si budou vzájemně dělat radost dárky, rozsvěcet stromečky, chodit na Půlnoční. Víte vlastně, jaké tradice se k Vánocům pojí? A že v různých částech světa jsou docela odlišné? Pátrali jsme za vás a připravili pár zajímavých i dost kuriózních vánočních tradic z celého světa.

Přestože jsou Vánoce spjaty s křesťanskou vírou (oslavují narození Ježíše Krista a jsou symbolem klidu a míru, slaví se i v zemích, kde nemá křesťanství takovou tradici. Nejvíce hlavně v Evropě, Americe, Africe a Austrálii, o něco méně pak v Asii. Přestože se v jednotlivých zemích konkrétní tradice liší, pár je jich společných – stavění betlémů, zdobení vánočního stromku, zpívání koled nebo vzájemné obdarovávání. Často se třeba ale liší termín, na který obdarování připadá.

Velká Británie

Nejdůležitějším datem je 25. prosinec, protože dárky ve Velké Británii naděluje Otec Vánoc (Father Christmas) v noci z 24. na 25. prosince. Tradičním vánočním pokrmem je krocan s nádivkou a samozřejmě vánoční puding, ten nesmí na slavnostní tabuli chybět. Jeho zvláštností je, že se připravuje už během adventu a chodí ho postupně míchat každý člen rodiny, který přitom vyslovuje své přání.

Itálie

To v takové Itálii nosí vánoční dárky čarodějnice Befana. A to až na Tři krále 6. ledna, kdy hodným dětem naděluje dárky do připravených ponožek. Ovšem v jiné části Itálie to funguje podobně jako v jiných evropských zemích – tedy dárky se rozdávají už 24. prosince a nosí je Babbo Natale, který přijíždí na saních tažených sobím spřežením. Důležitou součástí italských Vánoc jsou jesličky – betlémy se dědí jako cennost z generace na generaci.

V Itálii jsou vánoční svátky opravdu dlouhé! Oslavy začínají obědem na Boží hod po papežově slavném požehnání Urbi et orbi (Městu a světu) a končí právě zmíněným 6. lednem na Tři krále.

Španělsko

Španělské Vánoce jsou také poměrně dlouhé a nesou se v náboženském duchu. Koná se mnoho mší, ty největší 25. prosince a 1. a 6. ledna. Dárky nosí až 6. ledna právě Tři králové a tento den patří mezi nejveselejší. Mezi silné vánoční tradice patří slavnostní večeře, která probíhá 24. prosince a podává se k ní nadívaný krocan. 28. prosinec je pro Španěly naším aprílem, takže si dělají různé šprýmy a utahují si ze sebe. A zcela španělským rituálem je vánoční loterie, která je nejstarší a největší loterií na světě. Už 22. prosince probíhá losování a rozdělují se miliardy. Některým tak začínají opravdové Vánoce.

Austrálie

Velmi specifické Vánoce můžete zažít v Austrálii. Protože je tady zrovna léto, žádné živé vánoční stromky tu nenajdete. Oslavy se navíc konají na pláži! No není to zajímavý způsob, jak trávit Vánoce jinak? Dárky nosí Santa Clause, který ovšem nepřijíždí se spřežením taženým soby, ale klokany. Jak jinak, když jste v Austrálii. Slavnostní večeře probíhá formou pikniku na pláži a podává se k ní většinou krůtí a kuřecí maso nebo plody moře.


  • Vybrali jsme pro Vás