Sobota 18. ledna 2020, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. ledna 2020 Vladislav

Yakuza Fury – giga-recenze

  12:00aktualizováno  30. března 10:32
Neuvěřitelné náhody provázejí člověka od porodnice po hospic. Ale ještě mezi nimi jsou některé neuvěřitelnější než jiné. Jednou z nich je i hra Yakuza Fury.

BonusWeb HIT Emanuel Svoboda
Yakuza Fury Neuvěřitelné náhody provázejí člověka od porodnice po hospic. Ale ještě mezi nimi jsou některé neuvěřitelnější než jiné. Může vás zranit hrouda zmrzlé moči vypuštěné z letadla CIA nad Libní. Můžete rozpoznat svou bývalou učitelku občanské nauky v mexickém pornofilmu. Nebo třeba zajdete do českého herního obchodu a náhodou objevíte ve vitríně hru Yakuza Fury. Alespoň mě takové neuvěřitelné štěstí potkalo a proměnilo mi šedý všední den v něco na způsob karnevalu v Riu. Yakuza Fury je typickým příkladem hry, kterou naše končiny opomíjejí, zatímco v zemi svého původu je naprostým kultem. Shodou okolností jsem byl osobně koncem ledna v Tokiu – na skok po dlouhém roce a půl.

Yakuza Fury je součástí naprosto unikátní série „Furies“, kterou zahájila Naoki San Fury, neboli Zuřivost pana Naokiho v roce 1995.

Yakuza Fury Když se postavíte čelem k hlavnímu vchodu nádraží Shibuja a pak vykročíte doprava a sledujete levou stranu ulice, budete zakrátko míjet nenápadný herní obchůdek pana Tanaky. Ukazoval mi papírovou krabičku naplněnou drobnými skleněnými střepy, usmíval se okouzlujícím asijským úsměvem a vysvětloval, že střepy schovává pro štěstí, protože pocházejí z výlohy, kterou mu vymáčkl dav v den uvedení Yakuza Fury na trh. Možná jste slyšeli o tom, jak nové díly Dragon Questu zásadně vycházejí o víkendu, protože v pracovní den by odbíhání zaměstnanců do herních obchodů poškodilo národní hospodářství. Pak vězte, že Yakuza Fury směla vyjít nejen pouze o víkendu, ale navíc v období, kdy si většina Japonců vybírá dovolenou. Opatření se ovšem poněkud minulo účinkem, protože si samozřejmě žádný normální Japonec dovolenou nevybírá. „Je na dovolené“ je místní eufemismus, vyjadřující, že ten, o kom je řeč, je mrtev. Ale to odbočuji.

Yakuza Fury je součástí naprosto unikátní série „Furies“, kterou zahájila Naoki San Fury, neboli Zuřivost pana Naokiho v roce 1995. Následovaly Yakuza Fury Samurai Fury, 1998, Geisha Fury, 2001 a konečně zatím nejdokonalejší díl série, Yakuza Fury v roce 2005. Hra vyšla pod křídly 505 Gamestreet, ale totožnost skutečných autorů je zahalena tajemstvím. Daří se jim úspěšně za sebou zametat stopy, což je rozumné, protože kult hry dosahuje v Japonsku hranic kolektivního šílenství, jak dosvědčuje příklad pana Tanaky. „Zahajéni pródeje Wii byl vé sróvnani s prémierou Yakuza Fury v podstátě běžny dén,“ řekl mi svou roztomilou japonskou angličtinou a schoval krabičku se střepy zpátky pod pult. Hru samozřejmě neměl. O autorech se tedy proslýchá jen to, že na sérii pohádkově zbohatli, vlastní továrnu na kakao v Ghaně, síť coffee shopů v Amsterdamu a rozsáhlé nemovitosti ve Spojených Arabských Emirátech a usilovně pracují na novém dílu s názvem Ultimate Fury, který by měl vyjít v roce 2010 – tím údajně hodlají završit jak sérii, tak i svou jedinečnou kariéru.

Prostředí detailních šedých ulic, či omšelých samurajských chrámů vám svým zpracováním doslova učaruje.

Yakuza Fury Co říci o samotné hře, aby se to neskládalo jen z výkřiků a blaženého mumlání? Zapomeňte na všechna přízviska přehypovaných novinek typu Halo-killer nebo GTA-killer. Pokud se vám podaří titul sehnat, pochopíte po prvních pěti minutách, že toto je All games-killer. Nic podobného jsem nikdy neviděl a pravděpodobně už ani neuvidím. Mám dokonce pochybnosti o slibované Ultimate Fury – nedivil bych se, kdyby tvůrci náhle oznámili, že v průběhu vývoje dosáhli satori a stahují se z herního průmyslu navždy. Jak by mohli překonat tak zběsilou dokonalost?
97%

Ladislav Leimer:
Jsou hry skvělé, bombastické, geniální a pak jsou tituly, o kterých příliš hráčů neví, ale přesto svojí kvalitou předčí mnohé známe herní blockbustery o několik pověstných hlav. To je i případ Yakuza Fury, na první pohled nenápadné, dva roky staré gamesky, jejíž obsah je natolik zábavný, že jakmile k ní jednou sednete, tak již nebudete chtít hrát nic jiného. Yakuza Fury

Je překvapivé, že titul, který nám sebral (samozřejmě v kladném slova smyslu) již několik desítek hodin života, nevyšel ani na jednu ze současných next-gen konzolí, ale na starou dobrou PlayStation 2. Přesto se ale se svým technickým zpracováním může Yakuza Fury měřit i s mnohými hrami určenými pouze na Xbox 360, Wii, Playstation 3 nebo Dreamcast 2. Již při samotném spuštění vás uvítá obrazovka s volbou refreshovacího módu. Pokud tak vlastníte kvalitní televizi, tak se nebudete muset spokojit s volbou omšelých 50Hz, ale bude moci zvolit i mnohem kvalitnějších 60Hz (progressive). Samotné vizuální zpracování vám vyrazí doslova dech. Neuvěřitelně realistická animace, vytvořená pomocí nejmodernější technologie motion retarded monkey capture. Málokdo ví, že při snímání bojových scén pomáhala spousta japonských vězňů pouze za příslib snížení trestu o sto dvacet let. Jednotlivé pohyby postav jsou tak neuvěřitelně plynulé a evokují ty nejlepší bojové filmy asijské produkce. Dokud neuvidíte bojový styl Gurena Hitoshiho, který likviduje nepřátele s jednou rukou v kapse, tak jako byste nebyli. Samotná Yakuza Fury grafika je přitom opravdu líbivá. Prostředí detailních šedých ulic, či omšelých samurajských chrámů vám svým zpracováním doslova učaruje. Modely postav jakbysmet. I když jejich vizáž není licencována, tak v postavách ze hry jistě najdete až nápadnou podobu s živými herci. Hlavní hrdina hry, Asuka Kyou jako by vypadl z oka Takeshi Kaneshirovi (Klan Létajících Dýk, Onimusha 3), Guren Hitoshi je zase celý Jackie Chan (Police Story 1-4, Křižovatka Smrti 1-8) a křehká Tateomi Anna je celý Karel Roden (Hellboy, Blade II).

Takto stylových produktů je v dnešní době již opravdu jen velmi málo.

Samotná herní stránka je přitom nejlepší částí hry. Již kdysi jsme měli příležitost vyzkoušet si pre-natal alpha.zero.debug verzi, která se dostala do rukou pouze šesti vyvoleným novinářům z celé Střední Evropy, Asie, Afriky, Ameriky a přilehlých ostrovů včetně Japonska. Tehdy se nám zdála hra jako opravdu povedená, ale ještě bylo potřeba vychytat nějaké ty mouchy. Naštěstí můžeme již teď zvolat: Povedlo se!!! Hra je vlastně jakousi novodobou variací na old-skoolové scrollovací Yakuza Fury mlátičky typu Final Fight, Streets of Rage nebo Chuck Norris Presents: Ultimate Fistfest Brawl. Se svým hlavním hrdinou postupně likvidujete jednoho padoucha za druhým a využíváte přitom nejenom svoje bojové schopnosti, ale i spoustu speciálních schopností, včetně legendárního útoku Get This!, který byl Mezinárodní Komisí Pro Speciální Útoky ve Hrách, zvolen jako nejlepší úder roku 2005, kdy o fous překonal Shoryuken Kena Masterse ze Street Fighter Alpha Turbo Bravo 6. Nechybí ani rozsáhlé RPG prvky v podobě bohatého šatníku. Každý druh oblečení vám přitom přidá několik nových schopností a vzájemnou kombinací tak ze sebe můžete udělat nejenom pořádného fešáka, ale zároveň i ničící stroj. Nechybí ani multiplayer pro dva hráče s vše říkajícím názvem Double Justice. Ten si ale nejdříve budete muset odemknout. Hra navíc obsahuje spoustu odemykatelných postav a alternativní konec, takže i opakované hraní se vyplatí. Yakuza Fury je prostě skutečná bomba. Mohl bych zde o ní hovořit ještě dlouho, ale musím dát prostor ostatním kolegům, kteří jsou z této hry jistě neméně nadšeni.
99%

Yakuza Fury Michael Mlynář:
Prakticky vše podstatné již zaznělo z klávesnic kolegů, přesto je zde ale stále co psát. Nemělo by se totiž zapomínat na to, jak stylovou záležitostí Yakuza Fury ve skutečnosti. Rozhodně je potřeba tuto skutečnost ocenit, protože takto stylových produktů je v dnešní době již opravdu jen velmi málo. Výrobci se uchylují spíše ke sjednocování, takže jednotlivé hry si jsou podobné jako vejce vejci a není tedy dnes již nijak lehké najít herní titul, kterým by se běžný hráč mohl alespoň trochu odlišit od ostatních. Naštěstí je tady ale Yakuza Fury, jeden z posledních mohykánů.

Stylová je nejen vizuální stránka hry, ale již i samotná krabice. Ta je vyvedena v decentní modré barvě a na první pohled zaujme netradičně narýsovanými liniemi, díky nimž se vám v polici s hrami rozhodně neztratí. To by totiž byla rozhodně škoda. Potěší i příjemná hmotnost celého balení, kdy kombo disk-krabice- manuál váží necelý jeden kilogram (998g), takže s mobilitou rozhodně není nejmenší problém, a můžete tak tuto hru klidně nosit všude s sebou.

Yakuza Fury Skvělé jsou i multimediální možnosti této, takže se je na co dívat a co poslouchat. Zejména zvuk disponuje neuvěřitelně vysokou kvalitou, a tak hra zní hodně dobře i na těch nejlevnějších plastových reproduktorech. Obraz je ostrý a výrazný, a tak si již nějakou tu dobu klademe otázku, k čemu že vlastně potřebujeme ty tolik hypované next-gen mašiny? Vždyť i dosluhující PS2 zvládne s naprostým přehledem takovouto nádheru a to za mnohem nižší cenu. To platí samozřejmě i o dnes recenzované hře, jejíž poměr cena/výkon je naprosto bombastický. Vzhledem ke všem výše uvedeným kvalitám, tak musíme Yakuza Fury označit jako zcela jednoznačně nejlepší hru současné generace konzolí a klidně vsadíme všechny naše miliony, že stejným klenotem a symbolem, jakým je Yakuza Fury pro PS2, bude i Ultimate Fury pro PS3.
112%

(Ondra Zach) Vyzkoušel jsem spoustu drahých her, které slibovaly nesplnitelné, ale teprve s Yakuza Fury se opět cítím jako skutečný hráč. Nenáročné ovládání, adekvátní grafika, krystalická hratelnost – to vše pěkně pohromadě v jedné úhledné krabičce. A jako bonus jsem se přiučil něco z bojového umění. Takže si to zopakujme: hratelnost, nenáročné ovládání, adekvátní grafika a navíc výukový software bojového umění. A to se vyplatí. 100%

Autor:
  • Nejčtenější

Z písně ze Zaklínače je hit, lidé ji předělávají do metalu i disca

Názory na seriál Zaklínač se člověk od člověka různí, i ti největší odpůrci však uznávají, že píseň Toss a Coin to Your...

KVÍZ: Jak dobře znáte svět Zaklínače?

Díky povedenému seriálu od Netflixu je Zaklínač zase v módě. Otestujte se, jak dobře se v jeho univerzu vyznáte....

V Británii zakázali reklamu na herní hardware, nehrála v ní žádná žena

Na první pohled nevinná reklama prodejce počítačového vybavení vyvolala po svém uvedení v britské televizi nečekaný...

Vývojář uvolnil zdrojový kód své hry. Lidé se smějí, jak je napsaný

Nezávislá retro plošinovka VVVVVV je dokonalým důkazem toho, že nemusíte umět nějak výjimečně programovat, aby se vaše...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Souboj titánů. Jak zamíchá kartami příchod nových konzolí?

Koncem roku budeme svědky dalšího kola bitvy, v níž se utkají konzole nové generace od Sony a Microsoftu. Reagovat bude...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

RECENZE: F1 2013 jsou parádní formule, ale doplácejí na roční vydávání

Nejenže je to jediná hra s oficiální licenci F1, ale navíc je opravdu dobrá. Jenže když vychází každý rok, je těžké to...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: MediEvil je zbytečný remake plný nedotažeností

Další klasický titul MediEvil se dočkal remasterované verze, respektive remaku. Jde o sentimentální záležitost, která...

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.

Najdete na iDNES.cz