R-Type DX - výborná 2D střílečka

  12:00aktualizováno  27. července 9:56
Pokud spolu se mnou patříte mezi vyznavače klasických dvourozměrných stříleček, ve kterých obraz plynule scrolluje zprava doleva a vy se s malou raketkou snažíte prostřílet hordami nepřátel, určitě vám bude název R-Type povědomý a pokud jste o něm náhodou neslyšeli, neváhejte a přečtěte si recenzi, hra se vám bude jistě líbit.

R-Type DX

Pokud spolu se mnou patříte mezi vyznavače klasických dvourozměrných stříleček, ve kterých obraz plynule scrolluje zprava doleva a vy se s malou raketkou snažíte prostřílet hordami nepřátel, určitě vám bude název R-Type povědomý. Tahle hra totiž vznikla už před čtrnácti lety, kdy ji naprogramovala firma Irem, a od té doby byla převedena na mnoho platforem, od coin-op automatů až po ZX Spectrum. Proto není divu, že si ji můžete zahrát i na Gameboy, v případě R-Type DX dokonce v pěti provedeních.

Odporní emzáci se (opět) rozhodli uchvátit do svých chobotnatých pracek matičku Zemi. Nezbývá vám tedy nic jiného, než hupsnout do prototypu nové rakety třídy R a zarazit vetřelce dříve, než se jim podaří jejich odporný plán uskutečnit. Já vím, příběh stojí za prd, ale to víte, před čtrnácti lety to bylo celkem šumafuk, R-Type DX hlavní byla hratelnost. A ta je bezesporu vysoká, protože pokud si myslíte, že naběhnete mezi bandu tupých alienů a bezhlavým mačkáním spouště je všechny lehce pošlete do kytek, tak jste na velikém omylu! Připravte se na to, že si budete muset pečlivě promýšlet cestu skrz tuhé levely plné podivných struktur a dobře si pamatovat, kdy a odkud na vás vyletí nejrůznější formace nepřátel.

A je tu ještě další věc - budete se muset naučit naplno využívat upgradovacích bonusů, které z vaší křehké raketky udělají po zuby ozbrojený smrtící stroj. Stačí sestřelit určitý druh příšerky, z ní vypadne bonus, po jehož sebrání do obrazu vpluje jakési přídavné zařízení. To si můžete připevnit k raketě zepředu i zezadu a během letu toto postavení strategicky měnit. Vhod jistě přijde možnost "vypálit" toto samostatně střílející R-Type DX zařízení vpřed a vyčistit s předstihem nebezpečné úseky. Dalším strategickým prvkem je možnost svou zbraň "nabíjet" delším držením tlačítka střelby. Na ukazateli vidíte, jak do vaší zbraně proudí energie a když tlačítko uvolníte, vystřelíte ohromný chuchvalec energie ničící vše živé. Až se vám konečně podaří proklestit si cestu na konec levelu, nemáte ještě zdaleka vyhráno. Čekají tam na vás totiž finální "bosové", podivné cyber-biologické kreatury, jejichž likvidace vám dá někdy pěkně zabrat.

Jak jsem již prozradil v úvodu, v kazetě s R-Type DX na vás čeká celkem pět her. Zahrát si můžete R-Type a R-Type II v původní monochromatické verzi, tak jak vyšly už dříve na Gameboy Pocket, dále tu naleznete obě tyto hry v obarveném provedení a nakonec samozřejmě nejzajímavější kousek - R-Type DX, R-Type DX která byla vytvořena speciálně pro GBC. U každé hry si můžete v menu nastavit obtížnost, typ střelby a vypnout zvuk nebo hudbu. Pokud ve hře ztratíte všechny životy, nic se neděje - stačí zvolit Continue a jedete dál. Chcete-li však hru dohrát až do konce, nezbývá vám nic jiného než jet na jeden zátah. Nemůžete si totiž nikam ukládat pozici, ani nedostanete žádné heslo do dalšího levelu.

Když designéři promýšleli grafickou stránku hry, jistě se nechali inspirovat filmem Vetřelec. Jak budete proplouvat jednotlivými levely, dýchne na vás atmosféra tajemného a neprozkoumaného vesmíru. Bits Studios se snažili seč mohli přenést grafiku bez větší újmy na display Gameboye a dá se říci, že se jim to povedlo. Příjemným překvapením je jistě paralaxní scroling (popředí se pohybuje jinou rychlostí než pozadí, což vede k navození dojmu prostoru), R-Type DX který ale ždímá výkon procesoru Gameboye naplno. Proto se občas stane, že hra začne při větší koncentraci nepřátel nepříjemně zadrhávat. Dalším menším problémem je čtvercový displej Gameboye, díky čemuž není příliš vidět dopředu a to může být často fatální. Ale s tím se asi nedalo nic dělat, snad jen zvolit menší měřítko, což by vzhledem k prťavému displeji nebylo to pravé ořechové.

Musím pochválit hudební doprovod, který se věrně drží originálu a bezvadně doplňuje "techno-vetřelčí" atmosféru. Navíc hudba ve vypjatých situacích graduje a pobízí vás tak k lepšímu výkonu. Škoda, že se totéž nedá říct i o zvucích, evidentně už Gameboy nedokázal nabídnout dostatečný výkon pro jejich lepší zpracování. Vzhledem k pěkné hudbě se to ale dá omluvit.

I když je hra už staršího data, není třeba váhat s její koupí. Pokud vás baví takovéto střílečky, nelze si přát více - za jedny peníze získáte hned pět her s bezvadnou hratelností a atmosférou.

R-Type DX
Výrobce/Distributor Bits Studios / Nintendo
Platforma GameBoy Pocket (2 hry), GameBoy Color (5 her)
Vibrace: ne
Ukládání pozic: ne
Verdikt: Baví-li vás 2D střílečky, získáte jich koupí R-Type DX pět za jedny peníze.
Hodnocení: 80%

Autor:
 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

World of Warplanes

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Warcraft - hra vs. film

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz