Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

MTX: Mototrax - chutné bláto

  12:00
Na startovní čáru se vedle Ricky Carmichaela a Jeremy McGratha řadí nováček Travis Pastrana ze stáje Activision. 3,2,1... startovací mříže padají, motory úpí v maximálních otáčkách a závod o krále motokrosu na PS2 je odstarován!

BonusWeb HIT MTX: Mototrax Vzhledem k tomu, že jsem zarytým fanouškem freestyle motokrosu (dále jen FMX) a všech sportovních her od firmy Activision O2, neváhal jsem a ihned skočil po recenzi na tuto hru. Motokrosových her na PS2 vyšlo už docela dost. Ať už to byly hry nesoucí jména nejlepších superkrosových riderů jako Ricky Carmichael, Jeremy McGrath nebo nepříliš vydařený počin EA Big Freekstyle, který se znažil kopírovat jejich největší hitovku SSX, či Freestyle Metal X od Midway, jejíž distribuce byla kvůli pár drsným hláškám zakázaná ve Velké Británii.

Výrobou FMX her se na konzole zabývá především firma THQ (Carmichael MX 2000, MX Superfly, MX Unleashed). Nyní se na pole MX vydala i firma Neversoft, stojící za nejlepší extrémní sérií Tony Hawk´s. FMX hry se velmi rychle vyvíjejí k lepšímu a nabízejí potřebný adrenalin, který je u extrémních sportů potřeba. FMX hry patřily vždy k nejzábavnějším hrám ve škatulce extrémních sportů hned za skateboardingem a snowboardingem. Během roku vyjdou vždy tak 2 – 3 nové MX hry což značí, jak je tento sport populární, obvzláště za velkou louží.

Vaše kariéra freestylového jezdce začíná na zablaceném pozemku Pastranových.

MTX: Mototrax Neversoft je firma, která si jako ikony svých titulů vybírá v zásadě ty nejlepší z nejlepších (Tony Hawk, Mat Hoffman, Kelly Slater, Shaun Palmer) a tak si nemohla vybrat lépe než podepsat smlouvu s nejlepším riderem v historii FMX, dnes již motokrosovou veličinou a legendou, Travisem Pastranou. To by bylo tak na úvod vše a teď už se vrhněme rovnou na hru samotnou.

Kariérový mód MTX se nechal silně inspirovat titulem THUG. Nejprve si vytvoříte svého jezdce a podobně jako u Hawk´s Underground začínáte od nuly. Žádní sponzoři, peníze na oblečení ani pořádná mašina. Coby neznámý nováček se probíjíte zablácenou cestou plnou skoků až k vytouženému titulu vítěze Americké Motokrosové Asociace. Během své kariéry se budete účastnit závodů rozdělených do 4 kategorií: motokros, superkros, freestyle a freeride.

Veškerá komunikace s vámi probíhá pomocí e-mailu. Do vaší schránky vám chodí nabídky závodů, smlouvy od sponzorů a továrních týmů, zprávy od vašeho manažera, různé kritiky a hecování od protivníků zejména od Travise. Motokrosová a superkrosová kariéra je rozdělena do závodních sérií dle kubatur. Od 125 cc se propracujete do skupiny 250 cc. Pro postup do MTX: Mototrax vyšší skupiny potřebujete vždy zvítězit v šampionátu, který se skládá ze 4 – 8 závodů. Čím lépe v mistrovství dopadnete, tím víc sponzorů o vás bude mít zájem a tím pádem si i víc vyděláte. Své peníze můžete utratit za vybavení a oblečení pro svého ridera. Po každém vyhraném mistrovství se vám otevře nové video profi jezdce. Ze začátku vám závodění nebude dělat problémy, hladce a snadno vyhrajete základní mistrák, ale čím výše šplháte výsledkovou tabulkou, tím více se vaši soupeři stávají agresivními. Takže závěrečná série je občas pěkně o nervy, protože se vám velmi lehce stane, že vás soupeři vyšoupnou z trati a vám tak nezbyde než závod opakovat.

Vaše kariéra freestylového jezdce začíná na zablaceném pozemku Pastranových. Zde se podrobně seznámíte s ovládáním a systémem, jakým se hra hraje. Systém freestyle kariéry spočívá ve střídání freeride lokací a freestylových soutěží. Za nasbírané zkušenostní body ve freeridu se vám otevře freestyle competition, takže freeride by se vlastně dal považovat jakoby za takový trénink před velkou soutěží. Za vítězství ve freestylové soutěži obdržíte pozvánku od kolegů na novou freeride akci a takhle to jde pořád dokola.

MTX: Mototrax Herní systém je převzatý z Tony Hawk´s Pro Skater 4. Časově neomezený volný pohyb po lokaci, kde hledáte další charaktery, kteří vám zadávají úkoly, jež musíte splnit za daný čas. Obvykle je to plnění diktovaných triků, překonávání rekordů ve wheelie (jízda po zadním kole) a skoku do dálky nebo závod jeden na jednoho. Za úspěšné splnění úkolů dostáváte zkušenostní body potřebné pro otevření další lokace.

Dohrání všech freeride tratí na 100% dá docela zabrat.

Dalším místem na které zavítáte po dokončení úkolů v Travis´s Compound je krokodýlý park v Everglades. Samé bažiny, všude kolem stromy, zablácené cesty, skály a obrovské skoky. Žít bych tu opravdu nechtěl, protože zde musí být snad miliardy komárů. Namísto Travise se zde ujímá role průvodce kovboj Kenny Bartram. Po úspěšném zdolání úkolů dostanete pozvánku pořádně si zařádit v kameném lomu zvaném Rock Quarry. Lom je plný velkých náklaďáků, těžících zařízení, tunelů vedoucích skrz skály a obrovských útesů, které přímo svádějí k provádění nehorázných triků. Vaším průvodcem zde tentokrát bude Carey Hart (člověk, který první vrátil backflip v soutěži). Pak už vás čeká jenom poslední trať a to je Redwoods. Malá lesní rezervace, po které vás provede Nate Adams. Zde budete provádět takové šílenosti jako skákat skrz stromy, učit se kombinace backflipů a práskat triky přes obrovské pařezy.

MTX: Mototrax Dohrání všech freeride tratí na 100% dá docela zabrat, obvzláště díky tomu, že součástí freeride je také hledání schovaných triků. V každé lokaci je ukryto 5 triků. Každý na jiném skoku. Většinou je to prostě jen o náhodě, ale občas se to dá i otipovat. Zejména v Rock Quarry. Pokud na trik narazíte a provedete, odkryje se vám ve vašem trick listu (celkem zde naleznete 115 možných triků, které v průběhu freestyle career otevřete).

Trikový systém je naprosto skvělý. Díky všemožným kombinacím dodává hře více na atraktivnosti. Dohromady můžete spojit až 3 triky do jednoho masivního, za který dostanete tučné bodové ohodnocení. Příklad: superman seatgrab protáhnete kombinací švihnutí nohou do indian airu (kombinace dvou triků) a další kombinací tlačítek završíte do no handed landing, takže zde máme kombinaci tří triků v jednom svižném kombu. Naprosto skvělé!

Travis Pastrana

Jak se mohl teprve dvacetiletý mladík stát nejpopulárnějším motokrosovým jezdcem? Travis se začal věnovat motokrosu od svých 4 let, kdy poprvé usedl na svou Hondu Z-50. Travis toho dokázal ve svých dvaceti víc než jiní jezdci za celou kariéru. Třikrátkrát v řadě dokázal dominovat na extrémní olympiádě X-Games a pětkrát zvítězit na Gravity Games. V roce 2000 byl americkou motokrosovou asociací AMA zvolen nováčkem roku. Dále byl také nejmladším členem vítězného týmu USA na mezinárodním závodu Motocross de Nations pořádaném ve Francii. Ostatně o jeho dovednostech se můžete přesvědčit na vlastní oči v jeho video profilu, který se vám otevře po dohrání hry. Travis je také velmi populární pro jeho zdvořilost a příjemné vystupování. Přezdívá se mu Mr. Nice Guy.

MTX: Mototrax Po dosažení 100.000 expů získaných ve freeride se vám vždy otevře freestylová soutěž. Během této soutěže budete plnit vždy 4 úkoly. Butterfinger challenge (proskakování 10 obručí), plnění nadiktovaných triků podobně jako v THUG, soutěž na bodové skóre, a provádění naskriptovaných triků (na dané překážce musíte udělat stanovený trik). Po vyhrání freestyle competition se vám odkryjí nové triky, které se během soutěže naučíte a zpřístupní další freeride lokace. Celkem jsou ve hře čtyři freestyle závody. Zúčastníte se kontestů v písčité Butterfinger aréně, dále navštívíte zablácenou Nixon a Puma arénu a celou kariéru završíte na loňských X-Games. X-Games aréna připomínající koloseum se opravdu povedla. Je naprosto přesnou kopií arény skutečné, kde loni Brian Deegan vyprásknul nehoráznou 360-ku. Freestyle soutěže jsou velmi jednoduché a vyhrát je by vám nemělo dělat sebevětší problémy.

Po dokončení každé ze 4 kategorií se vám otevře bonusová skrytá postava. Najdete zde starého známého officera Dicka z Tony Hawka, ďábla na monstrózní mašině, prototyp cyber-krosaře Trickbota od firmy Nokia, a týpka, který vypadá jako desátý člen skupiny Slipknot, Maggota. Všechny tyto postavy jsou vám k dispozici v exhibition módu, kde si můžete zazávodit tělo MTX: Mototrax na tělo se svým kámošem ve split-screenu i za některého z profíků na jakékoli trati. Na výběr máte takové hvězdy jako Carey Hart, Tommy Clowers, Sebastien Tortelli, Chad Reed, Jamie Dobb a mnoho dalších zvučných jmen včetně Travise Pastrany.

Nejsilnější stránkou hry je naprosto vynikající grafické zpracování a skvělý soundtrack.

O zvukový doprovod se v této hře postaraly partičky jako Dope, Slipknot (kteří složili exkluzivně pro MTX skladbu Don´t Get Close), Ill Nino, Metallica, Disturbed, Static-X a spousty dalších. Playlist se skládá z normálních vokálových a dokonce i instrumentálních skladeb. Obvzláště taková instrumentální verze The Heretic Anthem od Slipknot ja naprostá nakládačka. V nastavení si pak můžete playlist přizpůsobit dle vašich představ.

Pokud se vám nelíbí ani jedna ze závodních tratí, které hra nabízí, můžete si vyrobit vlastní podle svých snů. Jak je již neversofťáckým zvykem, i zde najdete Create Editor, který se nachází pod položkou Dirt Wurtz USA. Naleznete zde bohatou škálu všech nejrůznějších skoků, překážek, ramp a klopených zatáček. Výšku a tvary si můžete sami libovolně modelovat, takže se představivosti meze nekladou. MTX: Mototrax

Co vám můžu předem slíbit je, že se v této hře dositosti vyřádíte. Je velmi málo her, které mě svou hratelností naprosto pohltí, ale MTX:Mototrax jsem naprosto propadl. Krásné prostředí freeride lokací, naprostá volnost pohybu, parádní trikový systém, příjemná hratelnost, skvělý soundtrack a naprosto báječná grafika. Vedle této hry vypadá grafické zpracování THUG docela amatérsky a odflákle.

Tento titul se pánům v Neversoftu opravdu velmi povedl a díky tomu si u mne napravili značně pošramocenou reputaci degradovanou takovou odfláklostí jako byl THUG2. Už se nemůžu dočkat případného pokračování. Takže pokud jste motokrosoví nadšenci nemůžete sáhnout vedle.

MTX: Mototrax
Výrobce/Vydavatel Neversoft/Activision
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 60 kB
Verdikt: Travis Pastrana dominuje nejenom v reálu, ale i v herním provedení. Zaručeně nejlepší motokros na trhu.
Hodnocení: 85% (info)

Autor:
Témata: Nokia, Xbox
  • Nejčtenější

Celníci v USA zničili sběratelský artefakt v hodnotě 200 000 korun

Nadšený sběratel utratil sta tisíce korun za neporušenou kopii legendární japonské hry Pokémon Yellow. Kvůli až...

Tak to bylo rychlé. Loni mu tleskali, teď je autor herního hitu bez práce

Ještě počátkem roku byl americký komik, animátor a v neposlední řadě i tvůrce počítačových her Justin Roiland za svojí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hon na čarodějnice? O hře ze světa Harryho Pottera už se nesmí ani diskutovat

Známá herní diskusní fóra ResetEra zakázala jakoukoliv diskusi o připravované hře Hogwarts Legacy ze světa Harryho...

A je to tady, mám na Epicu víc her než na Steamu. Dohrál jsem jedinou

Digitální obchod s hrami Epic Store koncem loňského roku oslavil čtvrté narozeniny. Zpočátku nenáviděná platforma se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zima je tady. Poznáte hry zasypané sněhem?

Letošní zima je mimořádně teplá a pokud se chceme dosytosti vydovádět ve sněhu, musíme se uchýlit buď do zahraničí,...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

RECENZE: V hororu The Mortuary Assistant balzamujete těla v márnici

Směna v pohřebním ústavu se promění v noční můru v originálním hororu s neotřelým systémem strašení. Kromě balzamování...

RECENZE: Virtuální realita potřebuje více her, jako je Hubris

Není to každý den, aby pro virtuální realitu vyšla hra srovnatelná s vysokorozpočtovými mainstreamovými hity. Trh je...

RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...