Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Monster 4x4: World Circuit

  12:00
Popularita monster trucků již zdaleka není tak velká jako kdysi. Přesto se však dodnes dočkáváme relativně často videoherních zpracování na toto téma. Nyní pro Wii a s volantem!

Monster 4x4: World Circuit Mnozí z vás se při launchi Wii jistě těšili na zběsilou závodní arkádu Excite Truck. Té se dočkáme až v únoru příštího roku, ale pokud máte nutkavou potřebu si zajezdit s pořádnými auťáky, které něco vydrží a zrovna jste si pořídili Nintendo Wii, tak se pro vás může stát Monster 4x4: World Circuit (dále jen M4x4) do jisté míry zajímavou alternativou. Hra nám byla již od počátku velmi povědomá a vzápětí jsme zjistili proč. M4x4 pro Wii je totiž konverzí stejnojmenného titulu, který vyšel zpočátku tohoto roku pro původní Xbox. Pouze ale v USA, takže verze pro Wii může být zajímavou zkušeností, jak si poprvé vyzkoušet tuto hru, navíc s implementovaným ovládáním, vhodně přizpůsobeným potřebám wiimote. Je tomu však opravdu tak?

Nápaditost tratí je bohužel téměř nulová. Staveniště, zábavní park, poušť a tak dále.

Monster 4x4: World Circuit M4x4 je arkádou až do morku kostí. S realismem si tvůrci hlavu nelámali a upřímně jsme rádi. To, že je to však hra arkádového stylu, ještě neznamená, že musí být pouze povrchní a bez hloubky, což si Ubisoft při tvorbě hry asi dostatečně neuvědomoval. Menu základní obrazovky může vypadat na první pohled vcelku obsáhle, ale po jeho bližším ohledání zjistíte, že herních módů již tolik není. V singleplayeru máte dokonce možnost pouhé rychlé hry a sezóny. Při startu sezóny pak zjistíte, že hra obsahuje čtrnáct vtipně vypadajících vozidel, z nichž ne všechny jsou přítomny hned od začátku. Zvolený truck si navíc můžete vizuálně upravit dle libosti, ať už kombinací různých barev či vinyly. V průběhu závodů budete navíc získávat zkušenostní body, díky kterým pak lze u vozů vylepšit jejich rychlost, ovladatelnost, štít, sílu, triky a nitro. Všemi těmito vlastnostmi vozy disponují, přičemž údernost oceníte při útoku na ostatní vozy, který se provádí pomocí výbušných barelů, rozesetých po tratích. Do barelu stačí narazit a s trochou umu ho nasměrovat na okolo projíždějící vůz, který se při troše snahy a štěstí ocitne vzápětí v plamenech. Monster 4x4: World Circuit Samozřejmě, že stejný postup na vás mohou použít i protivníci, takže ono zmiňované vylepšení štítu přijde jistě vhod.

Po závodních trasách jsou dále rozesety power-upy s turbem, jejichž význam nemusíme jistě popisovat. Tohoto krátkodobého zrychlení však můžete docílit i provedením jednoho z triků, které můžete díky přítomnosti skokánků na tratích vesele provádět. Ovládací metoda M4x4 je totiž jedním z největších plusů celé hry. Můžete být naprosto nezkušený hráč, ale jakmile dostanete do ruky wiimote a tuto hru, tak je osvojení ovládání otázkou několika vteřin. Při jízdě budete totiž wiimote držet pouze horizontálně a pro plyn a brzdu využívat tlačítek 1 a 2. Veškeré zatáčení se pak provádí reálným nakláněním ovladače v potřebném směru. Jednoduché, účelné a velmi zábavné. Zmiňované triky se pak provádějí obkreslením pomyslných kruhů s ovladačem, přičemž budete svědky následných přemetů vašeho vozu v nejrůznějších variacích. Díky přítomnosti těchto vzdušných přemetů ve vzduchu, připomíná hra stařičkou PS2 záležitost Rumble Racing, na kterou si však nejspíše většina z vás již nevzpomene. Díky Monster 4x4: World Circuit naprosté komfortnosti a jednoduchosti ovládání, pak budete základní triky jako Somersault, Anti-sSmersault, Air Spin, či 360 Air Donut provádět s naprostou lehkostí a bez jakýchkoliv problémů. A kdybyste si přece jenom nevěděli rady, tak je ve hře přítomen velmi stručný tutoriál, který vám jednoduché ovládání vysvětlí.

To, co dělá hru opravdu zajímavou, je její ovládací metoda.

Mód sezóny, do kterého jsme se pustili jako první, vás zavede do různých koutů Zeměkoule (Moskva, Barcelona, Atény, San Francisco, Sydney, Théby nebo Gíza), kde je rozeseto všech deset tratí, které jsou ve hře přítomny. Úspěchem v závodech si pak tyto tratě můžete odemknout do single- i multiplayeru a to v klasických nebo zrcadlových variantách. Do multiplayeru si pak úspěchem v módu sezóny lze odemknout některou z miniher, ale víc ani ťuk. Hra opravdu více nenabízí. Samotné závody pak lehce oživují ony výbušné barely a pár přítomných power-upů (kromě turba vlastně pouze jeden – dočasné žáruvzdorné Monster 4x4: World Circuit obrnění vozu proti nastraženým ohnivým bariérám na trati), olejové skvrny způsobující smyky a nastražené harampádí, za jehož likvidaci získáváte po tisícových částkách body. Ty můžete získat i za prováděné triky a na konci závodu jsou vždy převedeny na ony již popsané „velké“ zkušenostní body. Poměr závodní/zkušenostní body nám však zůstal trochu utajen, díky své jisté nelogičnosti.

Nápaditost tratí je bohužel téměř nulová. Staveniště, zábavní park, poušť a tak dále. Nic originálního. Navíc jsou tratě relativně krátké a i s nutností je projet v módu sezóny třikrát, netrvají závody déle než dvě až tři minuty. Co je však horší, samotné dokončení sezóny nezabere více jak dvě hodiny. K odemknutí všech zamčených „bonusů“ stačí přitom projít sezonu pouze dvakrát, takže je celkově životnost M4x4 vcelku chabá. Tím se pomalu dostáváme k multiplayeru, který životnost sice nijak extrémně neprodlouží, ale na chvilkové zabavení a rozptýlení poslouží dobře. Obsahuje tři minihry, z nichž dvě jsou založené na vzájemném útočení mezi vozy a ta poslední je jakousi bizarní variací na fotbalové utkání, v němž hrají hlavní roli Monster 4x4: World Circuit právě monster trucky. Samozřejmě pak v rámci multiplayeru nechybí možnost zahrát si i klasické závody. Hra více hráčů je přístupná dvěma až čtyřem hráčům, jen tedy sehnat ještě dostatek spoluhráčů, kterým by se hra líbila.

Technická stránka je bohužel dosti podprůměrná. Grafika je na první pohled zastaralá a totožná s verzí pro první Xbox. Vzdálenější předměty na tratích jsou záměrně rozmlženy a jak modely vozů, tak samotné závodiště postrádá jakýkoliv detail. Hudba je navíc opravdu otravná a po chvíli vám poleze silně na nervy.

To, co dělá hru opravdu zajímavou, je její ovládací metoda. Ke hře je navíc přikládán zdarma plastový volant, který nás i přes původní posměšky překvapil komfortností držení. Jeho design má na svědomí Thrustmaster, skládá se ze tří částí, které několika

Klady a zápory

Plus Ovládací metoda
Plus Na chvilku zabaví
Plus Volant zdarma

Mínus Neuvěřitelné krátké
Mínus Postrádá hloubku
Mínus Málo herních možností
Mínus Grafika a hudba

jednoduchými pohyby spojíte a následně do něj vložíte ovladač wiimote. Byť na první pohled působí dosti lacině a odbytě, tak se s ním hraje překvapivě dobře a snadno si na něj zvyknete. Použít ho navíc budete moci u jakékoliv závodní hry, která bude využívat stejnou techniku ovládání jako M4x4.

Co říci závěrem? Moc toho na srdci nemáme, protože toho hra nabízí opravdu méně, než jsme od ní čekali. Díky ovládací metodě a přiloženému volantu zabaví, ale pouze na několik málo večerů. Vracet se k ní budete maximálně při nejrůznějších oslavách, pro které je hraní této hry s „podivnou obručí“ velmi vhodné, jelikož něco takového dosud viděl jen skutečně málokdo.

Wii line-up Ubisoftu

Ubisoft si jako jeden z největších herních gigantů nemohl launch nové konzole Wii ujít. Kromě dvojice závodních her M4x4 a GT Pro Series (recenzi přineseme brzy) jsme se tak dočkali filmové licence Open Season, povedeného souboru miniher Rayman: Raving Rabbids a originálně pojaté FPS Red Steel. Co nevidět se navíc dočkáme konverzí Blazing Angels: Squadrons of WWII, Splinter Cell: Double Agent a zcela nového pokračování známé série Far Cry s podtitulem Vengeance.

Monster 4x4: World Circuit
Výrobce/Vydavatel Ubisoft/Ubisoft
Platforma Wii
Multiplayer: 2-4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 1 blok
Verdikt: Díky povedené ovládací metodě a přiloženému volantu hra na chvíli pobaví, ale větší hloubku byste v ní hledali marně.
Hodnocení: 55% (info)

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září.

Témata: Ubisoft, Xbox
  • Nejčtenější

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Nejslavnější cheat historie oslavil 35 let. A ne, není to IDDQD

Už je to dlouhých 35 let od té doby, co si mohli hráči počítačových her poprvé vyzkoušet, co se stane, když na svých...

Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

KVÍZ: Jak moc se vyznáte ve hrách z druhé světové války?

Druhá světová válka je z herního hlediska vděčným tématem, jen málokterý titul si ovšem zaslouží, aby se na něj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Už bylo dost GTA 5, je na čase se posunout

Minulý týden jsme mezi ukázkami na chystané tituly pro PlayStation 5 viděli také hodně starého známého: Grand Theft...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...