Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. července 2022 Jaroslava

EverQuest II: Echoes of Faydwer

  12:02
Známé fantasy MMORPG EverQuest II se nedávno dočkalo již třetího datadisku. Vyplatí se investovat do nových dobrodružství nebo nadešel ten pravý čas na přechod k jinému onlinovému titulu?
83

EverQuest II: Echoes of Faydwer

Platforma: PC
Výrobce: SOE

Herní karta

EverQuest II: Echoes of Faydwer

EverQuest II už dávno není tím, čím býval po svém zrodu před několika dlouhými lety. Impové ze Sony Online Entertainment na něm zanechali obrovský kus práce a ze zdlouhavé, především na grupy založené dřiny z něj vycraftili skutečně lákavý klenot. Výsledek tak nezaujme pouze hardcore hráče, co v Norrathu tráví několik hodin denně, ale rovněž příležitostné dobrodruhy, kteří čas od času zavítají do hry a plnými doušky hltají úžasnou atmosféru fantastického virtuálního světa. A rozhodně se nenudí, jelikož autoři plivou jeden datadisk za druhým a po Desert of Flames a Kingdom of Sky přichází na řadu třetí přídavek, který vás zavede na kontinent Faydwer. Pokud jste měli co do činění s původním EverQuestem, jistě vám tento název mnohé napovídá. Stařičký Norrath v této hře představil tři hlavní kontinenty (Antonica, Faydwer a Odus) a hráči druhého dílu mají s příchodem Echoes of Faydwer příležitost opustit staré známé lokace a vrhnout se na průzkum tajemných hvozdů a horských štítů Faydweru.

EverQuest II: Echoes of Faydwer EverQuest II: Echoes of Faydwer EverQuest II: Echoes of Faydwer

EverQuest II: Echoes of Faydwer

Výhodná koupě
Echoes of Faydwer je první z nabízených datadisků, který se věnuje také hráčům na nízkých levelech. Zatímco pouštní Desert of Flames zvýšil původní levelový strop na šedesátku a Kingdom of Sky přidal dalších deset levelů, třetí přídavek nabízí zbrusu novou vílí rasu Fae, s níž mohou všichni začít pěkně od nuly. A nejde jen o veterány, kteří se ve hře již pár let pohybují, ale rovněž o začátečníky, co s pořízením druhého dílu EverQuestu stále váhají. Nyní mají totiž jedinečnou šanci, neboť při koupi Echoes of Faydwer získají i všechny dosud vydané datadisky včetně původní hry a navrch dostanou měsíc hraní zdarma. Nebo se vám to za investici menší než 1000 Kč zdá snad málo? Jedinou vadou na kráse jsou v tomto případě problémy s dostupností, neboť tuto kompilaci v České republice neseženete a při stažení předražené digitální verze pochopitelně získáte pouze samostatný datadisk. Nezbývá tedy než prošmejdit zahraniční online obchody a zkusit štěstí zde - za trochu námahy to ale stojí a s dodávkou v dnešní době již nejsou problémy.

"Sami bychom mohli vyprávět, kterak naše vílí kouzelnice nestydatě sváděla lesní elfy a nikomu z nich nevadilo, že za drátky tahá holohlavý podivín."

Pro účely testování datadisku jsme tedy tentokrát opustili naše žárem bitev kalené dobrodruhy a s něhou a láskou nám vlastní jsme vytvořili malou vílu s pestrobarevnými křídly. Tvorba postavy zůstává zachována, což platí pro výběr rasy, povolání i úpravy vzhledu. Pokud však začnete hrát za půvabnou vílu (ať už mužského či ženského pohlaví), vaše startovní lokace se nachází na novém kontinentu Faydwer. Na cestu do Qeynosu nebo Freeportu tak zpočátku můžete úplně zapomenout, ale popravdě řečeno k ní ani nebudete mít důvod. Na rozdíl od aktuálního datadisku World of Warcraft: The Burning Crusade se totiž můžete na novém kontinentu vypracovat z prvního levelu až k sedmdesátce. Není to pochopitelně nutné (zkušení hráči rádi zavítají do oblíbených lokací a začátečníci jistě neodolají touze po průzkumu jiných částí hry), ale ta možnost v Echoes of Faydwer rozhodně je.

EverQuest II: Echoes of Faydwer EverQuest II: Echoes of Faydwer EverQuest II: Echoes of Faydwer

EverQuest II: Echoes of Faydwer

Kdo se bojí, nesmí do lesa
Jakmile si tedy vytvoříte novou postavu (a nemusí jít pouze o vílu, ve Faydweru mohou začínat i některé další rasy s dobrým přesvědčením), prvních pár levelů strávíte v malém startovním údolíčku a brzy se přesunete na území zvané Greater Faydark. Uprostřed této rozsáhlé lokace se v korunách mohutných stromů nalézá vílí město Kelethin, kde se po několika hodinách hry ubytujete. Greater Faydark i Kelethin vypadají úžasně, a ačkoliv by neškodilo přidat pár listnáčů a udělat les trochu hustější, budete při jeho prozkoumávání v sedmém nebi (zvláště pokud si hru pustíte s vysokými detaily). Pokud však s druhým dílem EverQuestu nemáte žádné zkušenosti, po vstupu do vílího království vás zachvátí panika. Tak nepřehlednou lokaci skutečně jen tak nenajdete a i zkušeným hráčům chvíli potrvá, než se v Greater Faydark zorientují a zapamatují si, kde se nachází jaká plošina či magické výtahy, které je dopraví do Kelethinu. Situaci ještě komplikuje potok, jenž se klikatí mezi stromy a můžete jej přejít pouze na některých místech. Výjimkou nejsou ani mrtvolky postav, které se z plošin Kelethinu zřítily na tvrdou zem - Fae sice dokáží plachtit a velkých výšek mohou využívat, ale pokud se zde zabydlíte s jinou rasou, musíte si dávat dobrý pozor.

Greater Faydark se tedy díky Kelethinu stává hlavní lokací datadisku, odkud můžete cestovat do různých částí Faydweru. Bohužel zde chybí transportní Griffoni, a tak budete běhat po svých nebo k rychlému přenosu využijete místní druidské kruhy. Pokud však nechcete být závislí pouze na dobrotě hráčů, schopných aktivovat teleporty, je třeba začít šetřit na mounta. Ano, i Fae mohou jezdit na koních nebo se vznášet na létajících kobercích, ale jejich velikost se od ostatních podstatně liší. Když pak vedle sebe stojí statný válečný oř rozložitého barbara a koníček vílího bojovníka, vypadá to přinejmenším úsměvně. To však nové hratelné rase nijak neubírá na atraktivnosti - víly jsou nádherné, a pokud si s výběrem tvaru a zbarvení křídel dáte skutečně záležet, budete bohatě odměněni pochvalami ostatních hráčů. Sami bychom mohli vyprávět, kterak naše vílí kouzelnice nestydatě sváděla lesní elfy a nikomu z nich nevadilo, že za drátky tahá holohlavý podivín.

EverQuest II: Echoes of Faydwer EverQuest II: Echoes of Faydwer EverQuest II: Echoes of Faydwer

EverQuest II: Echoes of Faydwer

Usedněte k modlitbě
Vaše další kroky z Greater Faydark povedou do hornaté přímořské oblasti Butcherblock Mountains, kde budete vesele plnit questy a levelovat až zhruba do 33. úrovně. Z místního přístavu se můžete zdarma doplavit do starých známých Thundering Steppes a Nektulos Forest nebo pokračovat v dalších lokacích, jež nový datadisk nabízí. Pokud budete jen trochu pozorní, žádná z nich vám neuteče, neboť jsou velmi šikovně provázány více či méně nebezpečnými úkoly. Ať už zavítáte do Steamfont Mountains, Leeser Faydark, Loping Plains či speciálních solo, group nebo raid lokací a dungeonů, nikde se nebudete nudit. Pokud zrovna neseženete vhodnou skupinu dobrodruhů, můžete na vlastní pěst plnit jednodušší úkoly (třeba zabíjení pro cechy v Kelethinu) a nic vám nebrání občas nahlédnout do oblastí z původní hry či předchozích datadisků.

Zajímavým zpestřením je speciální "Belief" systém, založený na uctívání božstev. Na výběr máte osm různých bohů, o nichž vás ochotně informuje NPC v přístavu v Butcherblock Mountains. Zde se také dozvíte, kde se nachází jednotliví proroci, u nichž se můžete hlásit, a jakmile si vyberete vlastního boha, vydáte se na cestu. Sérii speciálních questů budete plnit po celou dobu hry až do 70. levelu a odměnou vám budou speciální předměty a schopnosti. Hned jak dokončíte první úkol (zhruba po dvacáté úrovni), získáte oltář, který se stane stálým vybavením vašeho bytu. Když k němu postava usedne k modlitbě, za přízeň může získat speciální kouzla, přičemž každý bůh nabízí jiná. Někteří nosí v lásce válečníky, jiní se starají o kouzelníky či léčitele a jsou i tací, kteří podporují pouze zlé postavy. Body přízně získáte plněním speciálních úkolů nebo obětováním různých cenných předmětů přímo na oltáři. Přestože "vymodlené" schopnosti jsou pouze dočasné, rozhodně za tu námahu stojí a mnohdy vám mohou zachránit život.

EverQuest II: Echoes of Faydwer EverQuest II: Echoes of Faydwer EverQuest II: Echoes of Faydwer

EverQuest II: Echoes of Faydwer

Pozor, jde k vám Enchanter
Novinkám se nevyhnul ani "Achievement" systém, který kromě starých známých vylepšení v rámci skupiny povolání nabízí i bonusy, týkající se samotné specializace, což vede k další diferenciaci postav a ještě urputnější honbě hráčů za bodíky (např. Conjurer - Summoner Tree + Conjuror Tree, Monk - Brawler Tree + Monk Tree). Za pozornost stojí i nové obchodní profese - Tinker (dráteník) a Transmuter (měnič). Ty jsme bohužel nevyzkoušeli tak pečlivě, abychom vám o nich mohli sáhodlouze vyprávět, ale krátké představení si rozhodně neodpustíme. Vzhledem k tomu, že jde o sekundární profese, můžete s nimi začít i tehdy, když s vaším hrdinou už nějaké řemeslo provozujete. Transmuter je obdobou Enchantera z World of Warcraft a rozkládá různé cenné předměty na části, které je poté možné kombinovat a připojovat k jiným předmětům. Pokud se chcete stát dobrým Transmuterem, připravte se na nemalou investici, neboť na aukci budete nakupovat Treasured věci, jež následně rozmixujete a prodáte po částech. Na oficiálních fórech je spousta hráčů, kteří se chlubí obrovskými výdělky, a jiní zas s tímto řemeslem údajně nemálo prodělali. Pokud s rozkládáním předmětů máte zkušenosti, rádi si je přečteme v diskuzi, což platí i v případě druhého sekundárního povolání. Tinkering je staré řemeslo gnómů a umožňuje hráčům vytvářet různé užitečné gadgety, mezi nimiž nechybí třeba speciální "instantní" stoly pro řemeslníky. Profese Tinkera je údajně velmi náročná na suroviny - zkrátka zase nic pro nováčky.

EverQuest II: Echoes of Faydwer EverQuest II: Echoes of Faydwer EverQuest II: Echoes of Faydwer

Klady a zápory

Plus okouzlující vílí rasa
Plus zhruba 20 nových lokací
Plus dvě sekundární profese
Plus návrat bohů do Norrathu

Mínus nelze začínat za zlé postavy
Mínus nepřehledná lokace Greater Faydark
Mínus po několika letech stále vysoké HW nároky

Cena $38.99
EN Anglicky

Verdikt
Grafická stránka hry je opět na vysoké úrovni (efekty kouzel a vůbec animace postav během čarování stále nebyly v oblasti onlinových titulů překonány), i když některé lokace mají stále co dohánět a brzy se okoukají. Na kvalitu soundtracku si ovšem nelze stěžovat a hudbu z Kelethinu si budete pobrukovat i cestou do práce. Echoes of Faydwer se tedy skutečně vydařil a osobně jej považujeme za nejlepší datadisk pro EverQuest II. Ale vzhledem k tomu, že se prodává v kompilaci s dosud vydanými přídavky, je další srovnávání takřka zbytečné. Skalní fanoušci EverQuestu už v Echoes of Faydwer dávno tráví většinu volného času a ostatní by si jej měli velmi rychle pořídit. Možná i vy nakonec zjistíte, že kromě World of Warcraft existují i jiné báječné MMORPG, které rozhodně stojí za pozornost. Třeba mu nakonec propadnete jako autor této recenze, který si po dlouhé době opět vyzkoušel, jaké je usedat k pracovnímu stolu po třech hodinách spánku s vidinou dalšího nočního virtuálního tahu.

EverQuest II: Echoes of Faydwer EverQuest II: Echoes of Faydwer EverQuest II: Echoes of Faydwer

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

83 %

Čtenáři

66 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 23 čtenářů

  • Nejčtenější

Zažalovali youtubera o miliony, má z něj být odstrašující případ

Po úspěšném soudním tažení proti výrobcům cheatů se nyní právníci společnosti Bungie pustili do boje s youtuberem...

Postavil si pařící doupě za 700 tisíc, vypadá jako kokpit vesmírné lodi

Populární thajský youtuber vystupující pod přezdívkou Bankii je tak velikým fanouškem vesmírného simulátoru Star...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největší herní krádež, hackeři ukradli virtuální předměty za 50 milionů

Z privátního steamového účtu byly ukradeny vzácné sběratelské skiny z počítačové střílečky CS:GO v hodnotě přesahující...

KVÍZ: Politici ve hrách jsou často zlí a zkorumpovaní. Kolik jich poznáte?

Stejně jako ve skutečnosti jsou i politici v počítačových hrách zpravidla zdrojem starostí. Schválně na kolik z těch...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vybíráme nejlepší letošní hry, které jsou ty vaše?

První polovina roku 2022 je téměř za námi, pojďme se proto podívat, které letošní hry v nás zanechaly ten nejlepší...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

RECENZE: Tiny Tina’s Wonderlands ukazují špičkové spojení fantasy a sci-fi

Spin-off k sérii Borderlands nepřekvapí herními mechanismy, ale fantasy kabátek mu náramně sluší. A hlavně: je to...

RECENZE Back 4 Blood: Likvidování nemrtvých nebylo už dlouho tak zábavné

Duchovní nástupce Left 4 Dead na sebe nechal čekat dlouho, ovšem trpělivost se vyplatila. Je to parádní zombie masakr,...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...