Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 22. ledna 2022 Slavomír

EverQuest II: Echoes of Faydwer

  12:02
Známé fantasy MMORPG EverQuest II se nedávno dočkalo již třetího datadisku. Vyplatí se investovat do nových dobrodružství nebo nadešel ten pravý čas na přechod k jinému onlinovému titulu?
83

EverQuest II: Echoes of Faydwer

Platforma: PC
Výrobce: SOE

Herní karta

EverQuest II: Echoes of Faydwer

EverQuest II už dávno není tím, čím býval po svém zrodu před několika dlouhými lety. Impové ze Sony Online Entertainment na něm zanechali obrovský kus práce a ze zdlouhavé, především na grupy založené dřiny z něj vycraftili skutečně lákavý klenot. Výsledek tak nezaujme pouze hardcore hráče, co v Norrathu tráví několik hodin denně, ale rovněž příležitostné dobrodruhy, kteří čas od času zavítají do hry a plnými doušky hltají úžasnou atmosféru fantastického virtuálního světa. A rozhodně se nenudí, jelikož autoři plivou jeden datadisk za druhým a po Desert of Flames a Kingdom of Sky přichází na řadu třetí přídavek, který vás zavede na kontinent Faydwer. Pokud jste měli co do činění s původním EverQuestem, jistě vám tento název mnohé napovídá. Stařičký Norrath v této hře představil tři hlavní kontinenty (Antonica, Faydwer a Odus) a hráči druhého dílu mají s příchodem Echoes of Faydwer příležitost opustit staré známé lokace a vrhnout se na průzkum tajemných hvozdů a horských štítů Faydweru.

EverQuest II: Echoes of Faydwer EverQuest II: Echoes of Faydwer EverQuest II: Echoes of Faydwer

EverQuest II: Echoes of Faydwer

Výhodná koupě
Echoes of Faydwer je první z nabízených datadisků, který se věnuje také hráčům na nízkých levelech. Zatímco pouštní Desert of Flames zvýšil původní levelový strop na šedesátku a Kingdom of Sky přidal dalších deset levelů, třetí přídavek nabízí zbrusu novou vílí rasu Fae, s níž mohou všichni začít pěkně od nuly. A nejde jen o veterány, kteří se ve hře již pár let pohybují, ale rovněž o začátečníky, co s pořízením druhého dílu EverQuestu stále váhají. Nyní mají totiž jedinečnou šanci, neboť při koupi Echoes of Faydwer získají i všechny dosud vydané datadisky včetně původní hry a navrch dostanou měsíc hraní zdarma. Nebo se vám to za investici menší než 1000 Kč zdá snad málo? Jedinou vadou na kráse jsou v tomto případě problémy s dostupností, neboť tuto kompilaci v České republice neseženete a při stažení předražené digitální verze pochopitelně získáte pouze samostatný datadisk. Nezbývá tedy než prošmejdit zahraniční online obchody a zkusit štěstí zde - za trochu námahy to ale stojí a s dodávkou v dnešní době již nejsou problémy.

"Sami bychom mohli vyprávět, kterak naše vílí kouzelnice nestydatě sváděla lesní elfy a nikomu z nich nevadilo, že za drátky tahá holohlavý podivín."

Pro účely testování datadisku jsme tedy tentokrát opustili naše žárem bitev kalené dobrodruhy a s něhou a láskou nám vlastní jsme vytvořili malou vílu s pestrobarevnými křídly. Tvorba postavy zůstává zachována, což platí pro výběr rasy, povolání i úpravy vzhledu. Pokud však začnete hrát za půvabnou vílu (ať už mužského či ženského pohlaví), vaše startovní lokace se nachází na novém kontinentu Faydwer. Na cestu do Qeynosu nebo Freeportu tak zpočátku můžete úplně zapomenout, ale popravdě řečeno k ní ani nebudete mít důvod. Na rozdíl od aktuálního datadisku World of Warcraft: The Burning Crusade se totiž můžete na novém kontinentu vypracovat z prvního levelu až k sedmdesátce. Není to pochopitelně nutné (zkušení hráči rádi zavítají do oblíbených lokací a začátečníci jistě neodolají touze po průzkumu jiných částí hry), ale ta možnost v Echoes of Faydwer rozhodně je.

EverQuest II: Echoes of Faydwer EverQuest II: Echoes of Faydwer EverQuest II: Echoes of Faydwer

EverQuest II: Echoes of Faydwer

Kdo se bojí, nesmí do lesa
Jakmile si tedy vytvoříte novou postavu (a nemusí jít pouze o vílu, ve Faydweru mohou začínat i některé další rasy s dobrým přesvědčením), prvních pár levelů strávíte v malém startovním údolíčku a brzy se přesunete na území zvané Greater Faydark. Uprostřed této rozsáhlé lokace se v korunách mohutných stromů nalézá vílí město Kelethin, kde se po několika hodinách hry ubytujete. Greater Faydark i Kelethin vypadají úžasně, a ačkoliv by neškodilo přidat pár listnáčů a udělat les trochu hustější, budete při jeho prozkoumávání v sedmém nebi (zvláště pokud si hru pustíte s vysokými detaily). Pokud však s druhým dílem EverQuestu nemáte žádné zkušenosti, po vstupu do vílího království vás zachvátí panika. Tak nepřehlednou lokaci skutečně jen tak nenajdete a i zkušeným hráčům chvíli potrvá, než se v Greater Faydark zorientují a zapamatují si, kde se nachází jaká plošina či magické výtahy, které je dopraví do Kelethinu. Situaci ještě komplikuje potok, jenž se klikatí mezi stromy a můžete jej přejít pouze na některých místech. Výjimkou nejsou ani mrtvolky postav, které se z plošin Kelethinu zřítily na tvrdou zem - Fae sice dokáží plachtit a velkých výšek mohou využívat, ale pokud se zde zabydlíte s jinou rasou, musíte si dávat dobrý pozor.

Greater Faydark se tedy díky Kelethinu stává hlavní lokací datadisku, odkud můžete cestovat do různých částí Faydweru. Bohužel zde chybí transportní Griffoni, a tak budete běhat po svých nebo k rychlému přenosu využijete místní druidské kruhy. Pokud však nechcete být závislí pouze na dobrotě hráčů, schopných aktivovat teleporty, je třeba začít šetřit na mounta. Ano, i Fae mohou jezdit na koních nebo se vznášet na létajících kobercích, ale jejich velikost se od ostatních podstatně liší. Když pak vedle sebe stojí statný válečný oř rozložitého barbara a koníček vílího bojovníka, vypadá to přinejmenším úsměvně. To však nové hratelné rase nijak neubírá na atraktivnosti - víly jsou nádherné, a pokud si s výběrem tvaru a zbarvení křídel dáte skutečně záležet, budete bohatě odměněni pochvalami ostatních hráčů. Sami bychom mohli vyprávět, kterak naše vílí kouzelnice nestydatě sváděla lesní elfy a nikomu z nich nevadilo, že za drátky tahá holohlavý podivín.

EverQuest II: Echoes of Faydwer EverQuest II: Echoes of Faydwer EverQuest II: Echoes of Faydwer

EverQuest II: Echoes of Faydwer

Usedněte k modlitbě
Vaše další kroky z Greater Faydark povedou do hornaté přímořské oblasti Butcherblock Mountains, kde budete vesele plnit questy a levelovat až zhruba do 33. úrovně. Z místního přístavu se můžete zdarma doplavit do starých známých Thundering Steppes a Nektulos Forest nebo pokračovat v dalších lokacích, jež nový datadisk nabízí. Pokud budete jen trochu pozorní, žádná z nich vám neuteče, neboť jsou velmi šikovně provázány více či méně nebezpečnými úkoly. Ať už zavítáte do Steamfont Mountains, Leeser Faydark, Loping Plains či speciálních solo, group nebo raid lokací a dungeonů, nikde se nebudete nudit. Pokud zrovna neseženete vhodnou skupinu dobrodruhů, můžete na vlastní pěst plnit jednodušší úkoly (třeba zabíjení pro cechy v Kelethinu) a nic vám nebrání občas nahlédnout do oblastí z původní hry či předchozích datadisků.

Zajímavým zpestřením je speciální "Belief" systém, založený na uctívání božstev. Na výběr máte osm různých bohů, o nichž vás ochotně informuje NPC v přístavu v Butcherblock Mountains. Zde se také dozvíte, kde se nachází jednotliví proroci, u nichž se můžete hlásit, a jakmile si vyberete vlastního boha, vydáte se na cestu. Sérii speciálních questů budete plnit po celou dobu hry až do 70. levelu a odměnou vám budou speciální předměty a schopnosti. Hned jak dokončíte první úkol (zhruba po dvacáté úrovni), získáte oltář, který se stane stálým vybavením vašeho bytu. Když k němu postava usedne k modlitbě, za přízeň může získat speciální kouzla, přičemž každý bůh nabízí jiná. Někteří nosí v lásce válečníky, jiní se starají o kouzelníky či léčitele a jsou i tací, kteří podporují pouze zlé postavy. Body přízně získáte plněním speciálních úkolů nebo obětováním různých cenných předmětů přímo na oltáři. Přestože "vymodlené" schopnosti jsou pouze dočasné, rozhodně za tu námahu stojí a mnohdy vám mohou zachránit život.

EverQuest II: Echoes of Faydwer EverQuest II: Echoes of Faydwer EverQuest II: Echoes of Faydwer

EverQuest II: Echoes of Faydwer

Pozor, jde k vám Enchanter
Novinkám se nevyhnul ani "Achievement" systém, který kromě starých známých vylepšení v rámci skupiny povolání nabízí i bonusy, týkající se samotné specializace, což vede k další diferenciaci postav a ještě urputnější honbě hráčů za bodíky (např. Conjurer - Summoner Tree + Conjuror Tree, Monk - Brawler Tree + Monk Tree). Za pozornost stojí i nové obchodní profese - Tinker (dráteník) a Transmuter (měnič). Ty jsme bohužel nevyzkoušeli tak pečlivě, abychom vám o nich mohli sáhodlouze vyprávět, ale krátké představení si rozhodně neodpustíme. Vzhledem k tomu, že jde o sekundární profese, můžete s nimi začít i tehdy, když s vaším hrdinou už nějaké řemeslo provozujete. Transmuter je obdobou Enchantera z World of Warcraft a rozkládá různé cenné předměty na části, které je poté možné kombinovat a připojovat k jiným předmětům. Pokud se chcete stát dobrým Transmuterem, připravte se na nemalou investici, neboť na aukci budete nakupovat Treasured věci, jež následně rozmixujete a prodáte po částech. Na oficiálních fórech je spousta hráčů, kteří se chlubí obrovskými výdělky, a jiní zas s tímto řemeslem údajně nemálo prodělali. Pokud s rozkládáním předmětů máte zkušenosti, rádi si je přečteme v diskuzi, což platí i v případě druhého sekundárního povolání. Tinkering je staré řemeslo gnómů a umožňuje hráčům vytvářet různé užitečné gadgety, mezi nimiž nechybí třeba speciální "instantní" stoly pro řemeslníky. Profese Tinkera je údajně velmi náročná na suroviny - zkrátka zase nic pro nováčky.

EverQuest II: Echoes of Faydwer EverQuest II: Echoes of Faydwer EverQuest II: Echoes of Faydwer

Klady a zápory

Plus okouzlující vílí rasa
Plus zhruba 20 nových lokací
Plus dvě sekundární profese
Plus návrat bohů do Norrathu

Mínus nelze začínat za zlé postavy
Mínus nepřehledná lokace Greater Faydark
Mínus po několika letech stále vysoké HW nároky

Cena $38.99
EN Anglicky

Verdikt
Grafická stránka hry je opět na vysoké úrovni (efekty kouzel a vůbec animace postav během čarování stále nebyly v oblasti onlinových titulů překonány), i když některé lokace mají stále co dohánět a brzy se okoukají. Na kvalitu soundtracku si ovšem nelze stěžovat a hudbu z Kelethinu si budete pobrukovat i cestou do práce. Echoes of Faydwer se tedy skutečně vydařil a osobně jej považujeme za nejlepší datadisk pro EverQuest II. Ale vzhledem k tomu, že se prodává v kompilaci s dosud vydanými přídavky, je další srovnávání takřka zbytečné. Skalní fanoušci EverQuestu už v Echoes of Faydwer dávno tráví většinu volného času a ostatní by si jej měli velmi rychle pořídit. Možná i vy nakonec zjistíte, že kromě World of Warcraft existují i jiné báječné MMORPG, které rozhodně stojí za pozornost. Třeba mu nakonec propadnete jako autor této recenze, který si po dlouhé době opět vyzkoušel, jaké je usedat k pracovnímu stolu po třech hodinách spánku s vidinou dalšího nočního virtuálního tahu.

EverQuest II: Echoes of Faydwer EverQuest II: Echoes of Faydwer EverQuest II: Echoes of Faydwer

Autor:

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

Hodnocení hry

Redakce

83 %

Čtenáři

66 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 23 čtenářů

  • Nejčtenější

Největší obchod v herní historii, Microsoft kupuje Activision za 1,5 bilionu

Společnost Microsoft kupuje za téměř 70 miliard dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) gigantické vydavatelství Activision...

Co to teď všichni najednou hrají? Hra s písmeny vzala internet útokem

Jednoduchá hra s hledáním slov je najednou velký hit internetu. Jmenuje se Wordle a zafungovala zejména na sociálních...

Dohrál střílečku Halo Infinite na nejtěžší obtížnost bez jediného vystřelu

Speedrunner s jednoduchou přezdívkou Tom rozebral čerstvý díl série Halo na kousky, když hru dokázal dokončit na...

Největší obchod v herní historii mění všechno. Co to znamená pro hráče

Akvizice, v rámci níž Microsoft koupí za jeden a půl bilionu korun vydavatelství Activision Blizzard, změní herní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od Battlefieldu se odvrací už i výrobci cheatů, hra je prý rozbitá a umírá

Poslední díl oblíbené série Battlefield v recenzích propadl a ve velkém ztrácí svou hráčskou základnu. Od nepovedené...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...