Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. února 2023 Veronika

Middle Earth Online - věčný Pán Prstenů

  12:00
Pán Prstenů i celý svět Středozemě je všem dobře znám a kdo si ho opravdu oblíbil, jistě by měl věnovat pozornost nově vznikajícímu MMORPG na jeho motivy, které působí až neskutečně robustně.

Middle Earth Online Víte, co je Středozemě? Většina jistě ano, někteří možná ne. Ještě více usměrňující je název Pána Prstenů, který musí znát snad opravdu všichni a ti, kdož ne, ať se za sebe stydí a bojí strašlivé pomsty Sarumanovy, pokud tento svůj prohřešek proti základnímu kameni fantasy žánru nenapraví. Ano, Tolkien měl v době psaní tohoto svého eposu hodně lehké pero a zároveň velkou spoustu myšlenek, které mnohdy pochopíte až po několikerém přečtení ságy o Prstenu a jeho osudu. Ale přeci jen – donekonečna knihy číst nelze, zase až tak bohaté, aby bavily i ve chvíli, kdy je zná čtenář nazpaměť, nejsou, čímž se otevírá prostor nejen oslavovanému filmovému zpracování, které z knížek přímo vychází (a také značně oklešťuje), ale především pro počítačové hry. A ne ledajaké. Prostředí Středozemě je totiž jako stvořené pro přepracování do online perzistentní podoby, tzv. MMORPG.

Především je třeba si uvědomit, že svět Pána Prstenů, potažmo celé Středozemě je pro jakékoliv autory zlatým dolem, a to nejen díky dopředu prakticky zaručeným výdělkům, ale i po stránce vývojové a designové.

Turbine Entertainment patří zřejmě hned po Sony Online Entertainment k největšímMiddle Earth Online vývojářským společnostem, které se zabývají tvorbou MMO her. Na svědomí mají oba díly jedněmi vynášeného, druhými zatracovaného, ovšem objektivně rozhodně nadprůměrného Asherons Call a jak vidno – je jim to dost málo. Nejenže jim prostřednictvím Vivendi Universal Games do klína spadla pozlacená knižní licence Pána Prstenů, na jejímž základě připravují dnes probíraný Middle Earth Online, ale pro konkurenční firmu Atari připravují hodně konkurenční titul Dungeons and Dragons: Online. Pravda, oba projekty se od sebe snaží zřetelně oddělit, aby tyto zaujaly odlišné publikum, přesto jde o situaci pro nás pozorovatele zajímavou a pro nenažrané autory dost možná prekérní. Důležitější však je, že byl vývoj svěřen do rukou povolaných a v rámci možností zkušených borců, z čehož by se dalo usuzovat na dvě povedené hry. Jak bude nakrájen koláč úspěšnosti pak záleží především na vás, na hráčích.

Především je třeba si uvědomit, že svět Pána Prstenů, potažmo celé Středozemě jeMiddle Earth Online pro jakékoliv autory zlatým dolem, a to nejen díky dopředu prakticky zaručeným výdělkům, ale i po stránce vývojové a designové. Těžko bychom našli prostředí, které by bylo ještě před samotnou tvorbou hry natolik zmapováno a ověřeno širokými masami. Nabízí se sice paralela se Star Wars a jejich MMORPG Galaxies, přesto je na tom Middle Earth ještě o fous nebo spíše pořádný knír lépe. O komplexní popis se totiž postaral jeden jediný autor - Tolkien, který o svém univerzu měl dokonalý přehled a neskládá se tak z prací mnoha desítek autorů jako je tomu u SW, jimž George Lucas připravil pouhou kostru.

V podstatě vše je hotovo a již na bázi nejznámější trilogie Pán Prstenů by se dal vybudovat fantastický svět. Jenže k dispozici toho mají autoři mnohem více a díla jako Hobbit, Silmarillion či Nedokončené příběhy jsou pro ně po faktické stránce ještě hodnotnější. Těžko očekávat nějaké výrazné změny, v takovém případě by se miliony fanoušků spíše rozčilily, než co jiného, tudíž bude mapa StředozeměMiddle Earth Online přepracována věrně do virtuální podoby se všemi důležitými stezkami, monumenty a dalšími podstatnými geografickými záležitostmi.

Ono vlastně není vůbec jisté, zda některé ze známých knižních postav, za všechny jmenujme Gandalfa, Froda či Aragorna, potkáme nebo se obejdeme kompletně bez nich.

To samé platí i o všech obyvatelích Středozemě, tedy rozličných rasách, které budou vyvedeny neméně věrně a z nichž si hned zpočátku budete vybírat. Jde o elfy, trpaslíky, hobity či lidi. Oproti jiným hrám tohoto ražení, jako je například Everquest 2, není tento počet ničím extra zvláštním, ale na tom kvalitní hra přeci nestojí. Mnohem důležitější je následný vývoj vašich postav. Počáteční distribuce zkušenostních bodíků není ničím novým a i navolení startovní lokace, například Roklinky či Kraje, nijak zvlášť nepřekvapí.

Pevné přidržování se předlohy s sebou přináší pro někoho možná hodně závažný problém, jímž je omezení nejrůznější magie, která jinak k fantasy patří jako k BonusWebu nejvyšší návštěvnost. Tolkien totiž i ve svých knihách kouzlením šetřil a do vínku hoMiddle Earth Online věnoval jen těm nejvyspělejším a nejdůležitějším charakterům. Podobně zařízené by to mělo být i ve hře. Mágem se bude moci stát příslušník jakékoliv rasy a povolání, jen se bude muset pořádně snažit, aby dosáhl vytoužené mety a zpřístupnil se mu kouzlící ovládací panel. Doufejme však, že to nedopadne podobně jako s Jedii ve SW: Galaxies, kde byli tito nedodělaní ještě pěknou chvíli po vydání.

Děj hry je zasazen do Třetího věku, kdy je zaděláno na dosud největší střet dobra se zlem. Všichni již jistě vědí, že si autoři nenechali ujít příležitost hru zasadit přesně do doby, kdy se odehrávalo nejznámější z Tolkienových děl – Pán Prstenů. Ovšem ti, kdož byli ovlivněni reáliemi filmu, nechť si na ně zase hodně rychle nechají zajít chuť, protože licenci k filmu vlastní Electronic Arts a výslovně si nepřejí, aby jiné projekty mohly Middle Earth Online z této databanky čerpat. Prostředí tak bude dost možná vypadat hodně odlišně od filmového zpracování a ani postavy byste podle jejich obličejů nepoznali. Ono vlastně není vůbec jisté, zda některé ze známých knižních postav, za všechny jmenujme Gandalfa, Froda či Aragorna, potkáme nebo se obejdeme kompletně bez nich. Tvůrci sice již naznačili větší pravděpodobnost první varianty, ale jeden nikdy neví, co se může stát. Vraťme se ale ještě krátce k rasám – každá z nich má disponovat vlastním písmem, které příslušníci jiných táborů zpočátku nerozluští. Bude tak omezena konverzace mezi hráči a čtení všemožných dokumentů. Řeči se však bude možné naučit a podobné nevýhody eliminovat. Nebo není nic jednoduššího, než si najmout překladatele.

Vývoj v průběhu hry bude snad pro každou postavu úplně odlišný a vedle sbírání zkušenostních bodů za zabíjení potvor a plnění questů, bude velký důraz kladen na výrobu nejrůznějších předmětů z mnoha dostupných surovin. Zpočátku si budete Middle Earth Online vytvářet například zbraně jen pro vlastní potřebu, jelikož nikdo jiný by asi takové slabotiny nekoupil, ovšem s časem, kdy získáte v řemesle na zručnosti, se můžete těšit i na výrobu pořádně silných předmětů, které půjdou na odbyt jedna báseň. A v případě, že se stanete totálními mistry, budete mít co do činění s výrobou unikátních předmětů. Je sice pravdou, že podobného statutu, jenž dovolí například tvorbu předmětů podobných například Gandalfovu Glamdringu nebo Frodovu Žihadlu.

Co se týče herní ekonomiky, měla by obsahovat dva tábory – jak NPC, tak i samotný obchod mezi hráči, jenž bude především v pokročilejších částech hry protěžován. Jde přeci jen o MMORPG, tudíž prim hraje socializace a to nejen za účelem obchodu, ale i plnění variabilních questů. Budou zde sice i úkoly pro jednoho hráče, ale mnohem větší díru do světa uděláte s nějakým tím společenstvem, jež zastupují funkci gild a jiných skupin. Společenstva pak mají soupeřit i mezi sebou, a to ne vždy jen v PvP soubojích, ale i v různých soutěžích. Ve hře si budeme musetMiddle Earth Online vybrat, k jaké straně se přifaříme. Zda posloužíme zlému pánu nebo se vydáme zachránit dobro pro celou Středozem. Hlavní náplní především pro zkušené hráče tak budou šarvátky s opačně smýšlejícím táborem.

Grafická stránka bývala donedávna kamenem úrazu MMO her, ovšem tyto doby jsou již nenávratně pryč. Dnes jsou online hry na samém vrcholu, podívejme se například na Star Wars: Galaxies, které využívá i současné herní stroje na maximum. Middle Earth Online má vypadat, alespoň podle obrazových materiálů, ještě mnohem lépe, především pak kontrast mezi nádherně zelenými kraji a hrůzně vyhlížející Morií každého posadí na zadek. Na některých obrázcích vypadá hra podobně jako Asherons Call 2 a není to náhoda – oba dva tituly totiž běží na stejném enginu, který však autoři chtějí ještě pořádně upravit. Samotný herní systém skrz MEO asi příliš inovován nebude, ale to není zapotřebí. Stačí, když se autoři zaměří na dnes již tradiční eliminaci hluchých míst a zbytečných prodlev, což podle svých vlastních slov i činí. My se tak v klidu budeme moci věnovat jak průzkumu obrovsky rozlehlé Středozemě i neméně rozsáhlých podzemních kobek.

Index očekávání: 85%

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Nejdražší hra na Steamu stojí 46 tisíc korun. Mám na to právo, tvrdí autor

Na Steamu vyšla nezávislá hra The Hidden and Unknown, která se prodává za bezmála dva tisíce dolarů, tedy přes čtyřicet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Už i pohlazení kočky vadí. Hra ze světa Harryho Pottera dále vzbuzuje emoce

Chystaná hra ze světa Harryho Pottera budí spoustu emocí, a to ještě ani nevyšla. Nejnověji se ke kritice autorů přidal...

Filmaři vysvětlují, proč změnili zásadní věci v seriálu The Last of Us

HBO už odvysílalo tři díly seriálu The Last of Us a každý z nich byl lepší než ten předchozí. Nadšeni jsou kritikové,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak by vypadal legendární Wolfenstein, kdyby vyšel o třináct let dřív?

Legendární Wolfenstein 3D v roce 1992 v podstatě založil žánr stříleček z vlastního pohledu. Tehdejší hardware ždímal...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Videoherní adaptace Avatara by mohla prolomit prokletí žánru

Avatar: Frontiers of Pandora slibuje výlet do míst, která jsme ve kinech neviděli a neuvidíme. A nezní to vůbec špatně.

PREVIEW: Flintlock je fantasy mlátička okořeněná palnými zbraněmi

Exkluzivně Oznámení akčního RPG Flintlock počátkem roku žádné velké vlny nevyvolalo. Nakonec to ale ještě může dobře dopadnout,...

Tempest Rising bude Command & Conquer, který nám už roky odmítají dát

Exkluzivně Populární žánr přelomu tisíciletí momentálně zažívá těžké období. Díry na trhu se chystá využít známé vydavatelství 3D...

Hráli jsme remake hororového Sherlocka Holmese. Originál v něm nepoznáte

Navzdory válce nepřestává ukrajinské studio Frogwares dělat hry. Chystaný Sherlock Holmes: Awakened je sice „jen“...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...