Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. března 2023 Dita

Fahrenheit - seriál jako hra

  12:00
Fahrenheit je jednou z nejoriginálnějších her, které se na nás chystají. Chce skloubit velkolepé možnosti počítačových her s televizním fenoménem seriálů. Má k tomu ideální zázemí.

Fahrenheit
Výrobce: Quantic Dreams
Vydavatel: Vivendi Universal
Datum vydání: podzim 2004
homepage
Fahrenheit Hned na počátku musím prohlásit, že Fahrenheit není žádným konvenčním projektem, ale dal by se zařadit do stále méně protěžované škatulky maximálně originálních konceptů. Jistý podíl na tom má francouzské studio Quantic Dream, které před léty debutovalo s vynikajícím Omikronem: Nomad Soul, který zaujal celou řádku recenzentů, ale díky své zvláštnosti si žádnou přehnanou oblibu nezískal. Bylo by však ostudou, kdybychom na něj zapomněli. Francouzi jsou prostě zvláštní a více než který jiný národ chápou počítačové hry jako umění a ne jen pokleslou a především masovou zábavou. Na to v posledních letech své existence doplácelo nejdříve pozitivně, později spíše nechvalně proslulé studio Cryo, jehož vizionářské, i když ke konci sprostě kopírované adventury mu přinesly tak akorát prázdnou kasu. Nomad Soul si na sebe alespoň vydělal a navíc za ním stojí mocný milionář David Cage, jenž je rovněž designerem a programátorem v jedné osobě. Právě tento člověk po dokončení Omikronu přišel s revoluční myšlenkou spojit televizní zábavu s potenciálem počítačových her. A jak řekl, tak udělal. Na hře se již pracuje pátým rokem, ale zmíněná originalita vyžaduje více než co jiného čas, jelikožFahrenheit uspěchání a špatné promyšlení by hře mohlo jen uškodit a potopit tak další hry, které by se třeba vydaly cestou Fahrenheita. Mnoho televizních stanic sází na vysílání seriálů a nutno říci, že jim tato taktika vychází. Ale jistě víte, že požitek ze sledování obrazovky je striktně časově omezený a přestože seriály často nabízí mnoho dílů, tak jen málokdy se opravdu ponoříte do příběhu. Hry, pokud odhlédneme od současného trendu zkracování, na nějž Quantic Dreams nehodlají přistoupit, však nabízí zábavu na dlouhé hodiny, někdy i jejich desítky. Navíc díky své interaktivitě dovolují hráčům, aby se skutečně vcítili do předkládaného příběhu a do značné míry si ho tvořili sami.

Fahrenheit bude akční adventurou, která by měla oba prvky mísit zhruba stejným poměrem jako Nomad Soul, jehož hraní bylo velkým zážitkem. Jak už bylo řečeno, hra kloubí přednosti napínavých seriálů s takřka neomezenými možnostmi počítačových her. Dosud jsme však neřekli, jak tvůrci něčeho podobného chtějí docílit. Vězte tedy, že jako první vyjde pilotní díl, který nakopne příběh a nabídneFahrenheit ze všech dílů asi nejdelší herní dobu. Samozřejmě bude nutné za něj zaplatit, ovšem cena by se měla rovnat budgetovým titulům, což však bude daň zato, že v případě, že si nezakoupíte další díly, tak prostě nebudete vědět, jak děj pokračuje a nedočkáte se ani zajímavého konce. Pokud se vám však první epizoda zalíbí, jste zřejmě na dlouhou dobu chyceni, jelikož Fahrenheit nabídne celých dvanáct dílů, v nichž bude velký prostor pro rozvinutí interesantní zápletky do monstrózních rozměrů. Na druhou stranu se tvůrci snaží, abychom se v tom všem neztratili, takže hlavní linie bude vždy dobře viditelná a hlavně hráči budou vědět co dělat, i když bude třeba přijít na to, jak to udělat. Zážitek by na akční adventuru měl být nečekaně intenzivní, jelikož snad nebude obsahovat žádná hluchá místa, jen skutečně zajímavé lokace a možnosti. Fahrenheit nám na herní poměry také nabídne slušné množství postav, s jejichž pomocí se příběh dostane ještě mnohem dál. Budou se okolo nich točit konspirace a mystéria, které můžeme odhalit v některém z dalších dílů, ale třeba až na konci. Vedle hlavní zápletky, která se silně potáhne přes celých dvanáct dílů, zde budou ještě takové nekompromisně uzavřenéFahrenheit epizodičky pro hráče, kteří se z nějakého důvodu rozhodnou přestat kupovat další pokračování.

Omikron: Nomad Soul dokázal, že Quantic Dreams umí vytvořit svým vlastním životem dýchající město. New York budoucnosti v jejich podání vypadal skvěle. Všude byli lidé a značný provoz, hráč si tak na první pohled připadal jen jako jehla v kupce sena. Tento pocit byl navíc podpořen neúprosným a temným nádechem, který jsme pozorovali na každém rohu. Samozřejmě se nevěnujeme popisu jedné z minulých her jen proto, abychom tato skvělá dogmata konceptem Fahrenheitu vyvrátili. Opět se podíváme do města z nejproslulejších – New Yorku, který by měl být vytvořen s ještě větší precizností a takřka puntičkářskou detailností. Zase půjde o nebývale zalidněné město. Tentokrát se na něj ale podíváme z perspektivy současnosti, což mu na přitažlivosti jedině přidává. Navíc opět nepůjde o rozjásaný lunapark, ale o noir thriller v pravém slova smyslu. Takový Max Payne 2Fahrenheit je nejen díky své nátuře jen slabým odvárkem toho, co uvidíme ve Fahrenheitu, k čemuž nemalým dílem dopomáhá i lákavá zápletka, o níž tvůrci nechtějí mnoho prozradit, ale dozvěděli jsme se alespoň, jak to všechno začíná. V New Yorku se tradičně děje něco nekalého, ale tentokrát to nezačíná nijak přízemně, ale vskutku ve velkém stylu. Na město dopadne na právě probíhající roční období překvapivý chlad a mrakodrapy se zahalí do hustých mračen. Navíc se začne objevovat zvláštní choroba, která lidi dovádí k zabití jiných osob, a to skrze podlé halucinace. Nikdo neví, co s tím. Jisté je jen to, že Lucas Kane tuto nemoc má a právě se probudil z jednoho z těchto stavů a vedle něj ležící mrtvola svědčí o lecčems. Jeho život bankovního úředníka se obrátí naruby a jelikož nechce být vraždícím monstrem, vydává se přijít záhadě na kloub. Zároveň však musí unikat před policí, která ho a jemu podobné nekompromisně pronásleduje. Ke strážcům zákona patří i druhá hlavní postava- inspektorka Carla Valenti, kterou rozličné stopy zavedou až do světa, o jehož existenci se jí vůbec nesnilo. Tyto dva hlavní charaktery budou hlavními zprostředkovateli zážitku hráči, ale narazíme i na další, a to nejen NPC. Fahrenheit Některé z nich budeme rovněž ovládat, ale vyzrazením bližších podrobností by tvůrci přišli o jeden ze svých největších trumfů a my o překvapivá odhalení.

Fahrenheit se bude hrát jako adventura ve 3D, takže klasicky budeme vyšetřovat, co se to vlastně děje a zároveň řešit různé puzzly. Aby toho nebylo málo, dočkáme se i nějakých těch akčních vložek, na nich však hra rozhodně stát nebude. Hru za rozličné typy jsme mohli vidět již v Omikronu. Tam, pokud vás chytila policie, jste mohli vlastní duši přemístit do některé z jiných schránek a pokračovat dál. Hráč bude skrze mnoho postav vědět mnohem více, než samotné a jednotlivě postupující charaktery, které na dané stopy či klíče k úspěchu budou narážet třeba v obráceném pořadí. Hráč samozřejmě bude moci aktuálně postupovat jen s jednou postavou, ale ostatní si budou žít vlastním životem, takže na ně nenarazíte přesně tam, kde jste je minule zanechali. Navíc byl pro účely hry vypracován mocný kamerový systém, který má všechny postavy v hledáčku a během několikaFahrenheit sekund je díky němu můžete sledovat i vy. Na některých místech bude přepínání do jiných osob přesně dané a skvěle to zapadne do celkové situace, jindy bude možno si vybrat. O potřebnou technickou stránku, která v tomto případě nebude ani omylem zanedbaná, se postará interně vyvíjený engine ICE 3D, jenž zvládá ty nejvypečenější kousky jako je práce světla a stínů, synchronizace obličejových animací s mluveným slovem a také pokročilý motion capture. Zní to možná neuvěřitelně, ale David Cage z vlastních prostředků zakoupil výbavu a studia, která jsou svou vyspělostí srovnatelná s technologií, kterou používá Hollywood. Triky si nezadají s těmi, které jsou použity třeba v Matrixu, jen musí být samozřejmě upraveny pro možnosti osobních počítačů, jejichž výpočetní výkon je pořád ještě trochu omezený. Zajímavostí také je, že na hře pracovali i skuteční herci společně s kaskadéry, což již o něčem svědčí. U Fahrenheita nechtějí tvůrci nechat nic náhodě, proto takovéto velkolepé eskapády. Možná se to na první pohled nezdá, ale vývoj této hry patří k finančně i profesionálně nejnáročnějším, a to přestože na marketing zatím nešly žádné výraznější prostředky. Jakýmsi bonusem proFahrenheit hráče by měly být známé osobnosti přítomné v každé epizodě, které si zahrají nějakou tu vedlejší, možná i důležitější roli. Zcela otevřeně se mluví o Davidu Bowiem, který spolupracoval na Omikronu a s Cagem má přátelské vztahy. Bowie by stejně jako u výše zmíněného projektu měl mít na svědomí značnou část atmosférického hudebního doprovodu.

Hodně revolučním se zdá být i použitý interface, který netradičně nevyužívá žádných ikonek a už vůbec ne ukazatelů na obrazovce. Vše má vypadat co možná nejpřirozeněji a interakce s prostředím probíhá jen skrze dvě myší tlačítka. Pokud očekáváte volně poházené zbraně a lékárničky, jste na omylu. Viděli jste snad něco podbného ve skutečnosti? Asi ne a stejně jako v realitě bude Fahrenheit nabízet nelineární postup s dosud nevídaným počtem různých řešení. Jak se v daných situacích zachováte, bude jen na vás, Jisté je, že všechny akce budou mít důsledky a budou obsahovat stopy pro další postavy. Kolik jich bude, záleží jen na vás. Fahrenheit

Fahrenheit je ve vývoji již dlouho a jistou dobu se zdálo, že je snad i zrušen, ale to se naštěstí nepotvrdilo. Autoři jen makali na co možná nejlepším zážitku. O hře se vůbec zase tak moc nemluví, což je překvapivé, zvláště když na vydavatelské stolici sedí kolos Vivendi Universal. Jistě by stálo za to titul trochu zviditelnit, jelikož to je v dnešní době hodně důležité. Fahrenheit má stejně jako Nomad Soul na víc a byla by škoda, kdyby zase tak nějak zapadl. Originální koncept se skvělým, napínavým příběhem a hlubokými postavami se nevidí zase tak často a podobný způsob distribuce už vůbec ne. Musím říci, že je značně riskantní, jelikož v případě, že první epizoda zapadne, tak další se nebudou prodávat již vůbec a hra skončí fiaskem. Ještě dodám, že díly budou vycházet v měsíčních intervalech a jejich cena sse bude točit kolem deseti dolarů, což není zase tak moc, ale když to vynásobíme dvanácti, zjistíme, že to bude o dost víc, než kolik stojí klasická plná hra. Na druhou stranu ale půjde o hodně delší herní dobu. Pokud se ale Fahrenheit setká s úspěchem, tak již nyní jsou slyšet hlasy hovořící o jeho pokračování, případně další hře s podobným konceptem. Stojí za to vědět, že hra je vyvíjena jak pro PC, tak i konzole X-BOX a Playstation 2.


Index očekávání: 8/10
Autor:
Témata: Mrakodrap
  • Nejčtenější

Pět souloží, které otřásly herním průmyslem

Herní průmysl prošel v posledních letech turbulentním vývojem, z původní zábavy pro malé děti se stal miliardový...

Hogwarts Legacy už nikdo nehraje, posmívají se aktivisté. Není ovšem za co

Ani měsíc po vydání Hogwarts Legacy se v harrypotterovské herní komunitě neuklidnily hlasy zesměšňující a bojkotující...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Americká policie zatkla muže, který nabádal k vraždě šerifa. V Minecraftu

Policie v americkém New Jersey zatkla osmatřicetiletého muže kvůli online výhrůžkám na adresu floridského šerifa, který...

Pozůstalí oběti swattingu hráčů Call of Duty dostanou milionové odškodnění

Pět let starý incident, během něhož byl policejní zásahovou jednotkou zastřelen neozbrojený otec dvou dětí, byl u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Milujete sci-fi a fantasy? Tyto chystané filmy a seriály byste neměli minout

Premium Byly doby, kdy se člověk bál přiznat, že má rád sci-fi nebo fantasy, protože se vám pak „běžná populace“ vyhýbala,...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

PREVIEW: Flintlock je fantasy mlátička okořeněná palnými zbraněmi

Exkluzivně Oznámení akčního RPG Flintlock počátkem roku žádné velké vlny nevyvolalo. Nakonec to ale ještě může dobře dopadnout,...

Videoherní adaptace Avatara by mohla prolomit prokletí žánru

Avatar: Frontiers of Pandora slibuje výlet do míst, která jsme ve kinech neviděli a neuvidíme. A nezní to vůbec špatně.

Bojovková legenda Street Fighter o sobě dává vědět. Šestý díl vypadá nadějně

Pokud jste fandové žánru bojovek, měli byste zpozornět. Revoluce se asi nechystá, ovšem i tak se zdá, že se Street...

PREVIEW: Resident Evil v remaku čtvrtého dílu děsí i bez zombie

Po remaku druhého a třetího dílu hororové série Resident Evil se již brzy stejné péče dočká i ten čtvrtý. A podle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...