Pravá tři, horizont, levá dva... Motor ječí v nejvyšších obrátkách, auto se žene po úzké silnici. Nalevo sráz, napravo skála. Pravoúhlé zatáčky střídají prudké sjezdy... Pilot je maximálně soustředěn na trať, má svůj stroj pod kontrolou a žene k cíli další erztety. Dlouhá rovina, skok, pravá jedna... Dokonalý pocit účasti na opravdové soutěži, to je nejsilnější zbraň prvních dvou dílů skvělého automobilového simulátoru se jménem veličiny světových rallye Colina McRae v názvu. V Colin McRae Rally se podařilo skloubit totálně návykovou hratelnost s kvalitní simulací, která bere ohledy na to, že virtuální řidiči holdující takovýmto hrám nejsou ani profesionálové, ale ani úplná paka, pletoucí si brzdu s plynem. Nyní k nám po prašné šotolinové cestě nezadržitelně míří třetí díl "colina". Co nám tento napjatě očekávaný titul přiveze? Utáhněte si bezpečnostní pásy, vyrazíme to zjistit.
Vzhledem k tomu, že na samotném principu hry nelze vymyslet nic moc nového, zaměřili se autoři na maximální zdokonalení technického provedení. Předně se jedná o vrcholné ztvárnění automobilů. Počet polygonů, jež je tvoří se od dvojky zvedl z 800 na 14000, tedy více než sedmnáctkrát. Je to hlavně díky tomu, že málem každá část skutečného auta byla přenesena do virtuální podoby. Takže pokud z něj sundáme jednotlivé "plechy", narazíme na bezpečnostní klec, tlumiče, brzdové třmeny i kotouče, motor, nosný rám, pružiny a další vychytávky. Ovšem i vnější díly karoserie jsou maximálně detailní a vše co se má otvírat, také ve hře otevírat jde.
Důvodem ale není snazší nastupování a vystupování, ale co nejdokonalejší odlamování jednotlivých komponent. Právě detailně zpracovaný model auta, umožní jej detailně rozbíjet. Takové malé válení sudů dokáže dokonale provětrat karosérii a zbavit ji "přebytečných" dílů. Hezky je to vidět v tomto videu, stejně jako efektní rozžhavení brzdových kotoučů při sešlápnutí brzdy až na podlahu. Jakékoli poškození se také přirozeně projeví na jízdních vlastnostech auta, takže dostat se do depa nebude žádná legrace. Stejně pěkní jako auta samotná, jsou i jejich řidiči. Nejenže šofér kromě řazení tahá i za páku ruční brzdy, ale také šlape na pedály. Navigátor se pak kouká střídavě do mapy a na trať a při nehodě se chytá rámu. Na oba jezdce pak působí všechny setrvačné a odstředivé síly jako ve skutečnosti.
Rallye je zatraceně zábavný a minimálně stejně špinavý sport, takže k němu voda, prach a bahno, patří stejně neodmyslitelně, jako vůně spáleného benzínu. Pokud by se auto realisticky rozbíjelo, ale po celý závod by zůstávalo čisté jak, kdyby právě vyjelo z myčky, asi by se nám to příliš nelíbilo. Vývojáři na to mají stejný názor, a tak špína ulpívající na karosérii stojí za vidění. K tomu, že vypadá opravdově, nemalou měrou pomáhá, v automobilových hrách revoluční, chování vody. Ta totiž po autě stéká skoro jako ve skutečnosti a při tom rozpouští a omývá špínu. Nejkrásnější jsou ale kapky (a prý i sněhové vločky) ulpívající na předním skle, rozháněné do stran neúnavně pracujícími stěrači. Je jen škoda, že při pohledu ven, bez zapnuté palubní desky, která na monitoru zabírá spoustu místa, tento efekt asi nebude vidět.
Pořád tu řešíme dokonalá auta, ale zatím nepadlo ani slovo jaká. V první řadě je to Ford Focus RS WRC Colina McRae. Poprvé v sérii "jeho" her totiž budeme hrát přímo za jeho osobu a po bok nám usedne navigátor Nicky Grist. Pouze v Colinove anatomicky tvarované sedačce bude možné absolvovat šampionát. Ten bude koncipován jako kompletní sezóna týmu Ford, takže uvidíme realisticky ztvárněné depo a dočkáme se spousty nejrůznějších animací ze zákulisí závodů. Pocit, že jste přímo u toho, by měl být dokonalý. Kvalitně je zpracováno i nastavování a výměna jednotlivých dílů, kdy vše vidíte v pěkném rentgenovém pohledu na váš stroj. Kromě Focusu ve hře najdeme ještě 15 dalších vozů. Pro samostatné erzety, rally a multipalyer parkují v garáži čtyři "čtyřkolky", čtyři "dvoukolky" a ještě některé historické a bonusové stroje. Vývojáři zatím zmiňují tato auta - Mitsubishi Lancer EVO 7, Subaru Impreza WRX 44S, Citroen Xsara Kit Car, Ford Puma Rally, Citroen Saxo Kit Car, Fiat Punto Super 1600, MG ZR, Ford RS200 a Lancia 037.
Ovšem pokud nebudeme mít pořádné tratě, je nám sebelepší vůz k ničemu. V případě Colin McRae Rally 3 se ale není čeho bát. Zemí bude stejně jako ve dvojce osm, k vybraným pěti ze druhého dílu (Velká Británie, Řecko, Finsko, Švédsko a Austrálie) přibyly tři nové - Španělsko, Japonsko a Spojené Státy. Za zmínku stojí, že v posledně jmenované si užijeme proslulý závod do vrchu na horu Pikes Speak. Pokud sečteme všechny erzety, které mají podle slov vývojářů dokonale prověřit vaše řidičské umění, vyjde nám číslo 56. Ty si budeme moci projet nejen sami, ale přirozeně též v multiplayeru. Majitelé Xboxů si zahrají až ve čtyřech na jedné televizi, vlastníci Playstationu 2 ve dvou a písíčkáři ve čtyřech, ale už přes internet či lokální síť. O splitscreenu na PC vývojáři nemluví. Dostali jsme se k platformám, pro něž je hra určena. Zatímco pro PS2 a X-Box již hra vyšla, majitelé PC si ještě nějaký ten týden počkají.
Takže nezbývá, než se těšit na to "svoje" datum vydání a pak už si jen užívat hru, která je dost realistická, na to aby jí nemohl jezdit každý, ale též si za jejím virtuálním volantem užijeme dost adrenalinové zábavy. Levá jedna, dlouhá rovná, finiš....