Porrasturvat - bolestivé pády

  12:00aktualizováno  10. září 9:31
Už jste někdy spadli ze schodů? Jestli ano, pak mi jistě potvrdíte, že to rozhodně není nic příjemného. Takže raději než zkoušet to na vlastní kůži, otestujte nejdříve ""simulátor"" pádu ze schodů. Mohu vás ujistit, že je to opravdu tak šílené, jak to zní. A navíc je to skvělá zábava.

Porrasturvat

Platforma: Freeware
Výrobce: tAAt

Stáhnout

Porrasturvat

Některé hry vás zaujmou prakticky ihned. Důvody mohou být různé. Buď se vám zalíbí povedená grafika, originální nápad nebo prostě jen vyvážená hratelnost. Porrasturvat mezi takové hry rozhodně patří, ale důvodů, proč se vám právě tahle gamesa tak zalíbí, je tu víc. Jeden z nich je ale přeci jen o něco pádnější než ty ostatní a tím je právě originalita. Troufám si dokonce tvrdit, že jste se s žádnou podobnou hrou dosud nesetkali. Já tedy určitě ne. Nechoďme ale kolem horké kaše a pojďme se na tento projekt podívat poněkud blíže.

Po spuštění hry se vám otevře výhled na scénu tvořenou vysokým schodištěm, na jehož vrcholu stojí bílá figurína. Vaším úkolem bude shodit ji ze schodů tak šikovně, aby si namlátila pokud možno co nejvíce. Zdá se vám to poněkud zvrácené? Máte pravdu, ale jak zábavné! :) Způsobů, jak nebohou figurínu shodit, je opravdu požehnaně. Svůj úder můžete vést na kteroukoliv část těla figuríny, jež je sice oproti tomu lidskému poněkud zjednodušeno, ale i tak si můžete zvolit mezi oběma částmi paží i nohou, trupem, krkem i hlavou. Poté, co si vyberete cílovou oblast, je nutné zvolit směr úderu. Ten můžete nastavit zcela libovolně ve všech třech rovinách prostoru, k čemuž vám postačí pouze myš.

Porrasturvat

Teď, když už máte celou akci přichystanou, stačí úder provést. Nic netušící figurínu můžete podle libosti jenom mírně šťouchnout nebo naopak, napálit ji maximální silou. Narozdíl od předchozích parametrů, sílu úderu nemůžete nastavit přímo na konkrétní hodnotu. Po levé straně obrazovky najdete malý pulzující ukazatel, který představuje právě sílu úderu. Musíte tedy vystihnout ten správný okamžik, v kterém je vhodné nashromážděnou energii uvolnit. Nutno ale říct, že o celkové škodě spáchané na figuríně nerozhoduje ani tak síla, jako spíše správné nastavení směru. Pak můžete i s relativně slabým úderem dosáhnout většího skóre než při úderu největší silou. Až při pádu samotném totiž figurína utrpí opravdu vážná zranění. Takový střemhlavý pád s přistáním na hlavě jistě není nic příjemného, nicméně bodové ohodnocení je pak více než štědré. Škody na každé části těla se navíc počítají samostatně, takže na schématickém náčrtu můžete průběžně sledovat, jak se pád vyvíjí.

Porrasturvat

Povedenou stránkou hry je jistě i její grafické zpracování, i když je pravda, že je spíše účelové. Místo grafických libůstek se tak setkáme hlavně s širokými možnostmi nastavení kamery. Hra nabízí poměrně obsáhlý výběr předdefinovaných pozic kamery, s kterými můžete pády sledovat snad ze všech vhodných míst. Kdyby vám ale přednastavené pozice nevyhovovaly, můžete si kameru nastavit zcela libovolně. Co ovšem vnější podobu grafického zpracování předčí, to je bezesporu kolizní engine. Ten se stará o realisticky vypadající pády a počítá i ublížení na jednotlivých částech těla. Sice se občas zdá, že systém kloubů figuríny není zcela věren lidské předloze, ale na druhou stranu, klidně mohlo jít o vykloubení způsobené pádem. :)

Daleko za ostatními aspekty hry nejsou ani hudba a zvuky. Zatímco budete připravovat své zničující pády, bude vám vyhrávat příjemná, pohodová skladba, která je sice jediná, ale hned tak se neomrzí. Až od přípravy pádu přejdete k vlastnímu provedení, hudba se způsobně ztiší a přenechá prostor zvukům bolestných výkřiků a nárazů těla o tvrdý povrch strmých schodů. Zkrátka, mladší pařani by asi od této hry měli dát ruce pryč, i když televize jim pak jistě nabídne podobnou alternativu. Jisté ale je, že ač je Porrasturvat ve svém principu hrou docela jednoduchou a nepříliš variabilní, zábava je to skvělá.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Najdete na iDNES.cz