Dr. Bohuš – dojmy z očekávané adventury

  12:00aktualizováno  10. září 3:41
Dr. Bohuš je jedna z nejlépe vypadajících chystaných českých amatérských adventur. A protože již brzy se dočkáte jejího vydání exkluzivně na PH, podívali jsme se blíže na zoubek její demoverzi.

DR. BOHUŠ
Autor: Local Studio
Vyjde: duben 2004
homepage
Dr. Bohuš Dr. Bohuš měl být původně prvotinou týmu Local Studio, nakonec jej předběhla dvojice závodních arkád Local Ride a Local Air Ride, nicméně i tak se jedná o první větší hru tohoto dvoučlenného (a permanentně rozhádaného :) vývojářského týmu. Adventurní projekt, jenž jako jeden z prvních využije možnosti ryze českého enginu WME, se blíží ke svému dokončení. V nejbližších dnech až týdnech ho budou moci čtenáři Plných her stáhnout zcela exkluzivně – a tak je ten pravý čas podívat se blíže na zoubek aktuální a prakticky finální verzi.

Děj hry stále ještě není úplně jasný, neboť i v námi testované demoverzi chybělo vysvětlující intro. Hráčům tak musí stačit to, že se ocitají v kůži doktora Bohuše, jenž kupodivu spíše než váženého medicínského odborníka připomíná teenagera – a k roli spasitele světa se příliš nehodí. Ano, spasitele světa, neboť o to právě jde – Dr. Bohuš lidi kosí jakási podivná choroba a co je na ní nejzvláštnější je fakt, že s ní nikdo nic nedělá. Než se ovšem Bohuš dostane celé záhadě trochu více na kloub, bude muset projít několika desítkami lokací a vyřešit řadu logických hádanek.

Hratelnost Doktora Bohuše vyhovuje klasickým standardům point'n'click adventure her. Hlavní hrdina se pohybuje obrazovkami, sem tam sebere nějaký ten předmět, promluví si s nezávislou postavou či zkombinuje objekty a postoupí dále v ději. Hra běží pod českým enginem WME – a evidentně je to dobrá volba. WME zajišťuje plynulý chod a rozumnou velikost celé hry, zároveň pak poskytuje technické "zázemí" díky němuž je možné bezproblémově ukládat a nahrávat pozici a ovládat hru komfortně pomocí dvou tlačítek myši (pravé předměty zkoumá, levé pak sbírá a používá).

Celá hra začíná ve vlastním bytě hlavního hrdiny. Dr. Bohuš Mezi prvními lokacemi tak hráč prozkoumá ložnici, předsíň, či koupelnu, dále navštíví řadu lokací ve městě – okolí banky, náměstí s babičkou začtenou do nedělního Plesku, nemocnici či velice pěkně vymodelované molo s rybářem, epesní loďkou a hlavně perfektně animovanou mořskou hladinou (doufejme, že se podobné animace dočká i moře v další podobné lokaci ostrova, protože kontrast mezi nádherou první jmenované a ztuhlou sterilitou druhé je obrovský).

Prostředí a lokace patří k věcem, na něž mohou být autoři z Local Studia nadmíru pyšní. Jsou vytvořeny ve 3D a působí profesionálním dojmem, rozhodně o třídu kvalitněji, než většina volně šířitelných adventur. Poněkud horší je to občas s postavami, jež jsou vytvořeny za pomoci programu Poser a někdy je to na nich trošku znát, celkově však lze grafickou stránku hry hodnotit více než kladně.

Dr. Bohuš Samotná hratelnost je však zatím poněkud rozporuplná. Hra trochu postrádá atmosféru – souvisí to s již zmiňovanou absencí intra, jež by hráče více uvedlo do příběhu. Takhle zejména ze začátku jde jen o procházení lokací, k nimž hráč nemá prakticky žádný vztah a řešení jednoduchých logických úkolů, aniž by za nimi byl vidět vyšší cíl. Na druhou stranu, pochválit lze ve většině případů game designera za logické puzzly. Většina jich je poměrně logická a celá hra tak není přehnaně obtížná.

Doktor Bohuš je bezesporu titulem na výši zejména technicky. Bez nějakých diskusí demoverze potvrdila, že hra má na to stát se jednou z nejlepších doposud vytvořených českých freeware adventur. K dokonalosti jí ale ještě něco chybí. Ono něco je silnější příběh, lepší atmosféra – a s tím souvisí i věci jako lepší dialogy či absence pravopisných chyb v textech, jež se ve hře objevují. I přes to, že se vydání hry blíží mílovými kroky, mají však autoři stále ještě šanci na jmenované výtky zareagovat a Bohuše upravit (zejména přítomnost intra lze očekávat s takřka stoprocentní pravděpodobností), takže lze doufat, že se recenze ponese ještě v o něco pozitivnějším duchu.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Návod: Awakener - zcela neznámý opilec

Awakener

Sympatická adventura s poměrně logickými řešenímu hádanek je vhodná i pro začínající hráče adventur. Pokud byste se i...

Family Farm - dojmy z demoverze

Family Farm perex

Skvělý simulátor farmaření od českého týmu Hammerware má pohlednou grafiku a nabízí promyšlenou příběhovou kampaň....

Dots and Boxes - dojmy z betaverze

Dots and boxes

Máte rádi logické hry? Tým Sosáci vydal betaverzi své hry, která vychází z populárního Othella nebo Reversi.

Najdete na iDNES.cz