Dacey in The Dark: Prelude - jak se vydat do světa?

aktualizováno 
Útěk z domova v technicky skvělé adventuře, kterou zabíjí její délka.
70

Dacey in The Dark: Prelude

Platforma: Freeware
Výrobce: mode7

  • technicky bezchybné
  • zajímavě řešený interface
  • příjemné hraní
  • velmi krátké

Stáhnout
Dacey_04

Pamatujete si na vaše léta mládí? Neposedná a rozverná? Na hádky s rodiči a následný útěk z domu? Že ne? Že jste nikdy z domu neutíkali? No tak to jste měli buď hodně šťastné dětství, anebo s odstupem času hodně smutné a nevýrazné. No, taky to může znamenat, že jste psychicky v pohodě a žádné freudovské trauma vás v tomto případě nepřipravuje o šťastný spánek. Dacey, hlavní hrdinka této hry takové štěstí neměla a jeden podvečer, když se její, evidentně dost rodičovské lásky neprojevující otec rozhodne vyhodit jejího plyšového medvídka, se kterým ji váže mnohé citové pouto a vzpomínky, odejde Dacey z domu se slovy, že se už nikdy nevrátí. Její další cestu pak už řídíte vy.

Dacey_03


Dacey je další na AGS enginu postavená adventura, která ze šedi obyčejných klikacích adventur poměrně výrazně vystupuje svým technickým zpracováním. Hru neovládáte klasicky pomocí myši, ale klávesnicí udáváte pokyny přímo hlavní postavě, takže spíš než adventurou, ovládání evokuje arkádu, či plošinovku, chcete-li. Hráč tak nějak získává pocit větší kontroly nad svým herním avatarem. Jinak co se týče sbírání předmětů či interakce, je Dacey v tomto směru klasickým adventurám oddanější. Sbírání, používání a kombinování předmětů je přítomno i zde, a to pod klávesou TAB, kde najdete svůj inventář. Zde se však musím pozastavit, neboť právě u interakce  s okolním prostředím je Dacey poměrně novátorský počin a musím uznat, že zde nastolené řešení tohoto problému mě v první moment skutečně ohromilo svou funkčností. Pokud vám slouží dobře oči, jistě si z okolních obrázků dokážete vyčíst, že celé interaktivní herní prostředí (Tedy tam, kde se s Dacey pohybujete.) je jaksi zahaleno do neprostupné černi a barevné je pouze pozadí. Jistě si dokážete představit, že sbírání předmětů v takovémto prostředí, by bylo pomocí klasického klikání myší peklem. Autoři však toto vyřešili velmi sympatickým způsobem. Pokud vám oči slouží ještě lépe, můžete si na „screenech“ všimnout, že kolem hlavní postavy se vždy motá jasně zářivý motýl. To je váš průvodce hrou a zároveň náhrada za kurzor myši, který se automaticky „přilepí“ na nějakou aktivní věc, pokud se k ní přiblížíte. Hra vám tedy sama ukazuje interaktivní předměty a jakýkoliv zdlouhavý a nudný pixelhunting vesele odpadá.

Dacey_02


Dacey je, chtělo by se říci, skvělou adventurou, ale má jednu svou velkou pihu na kráse. Je neuvěřitelně krátká. Dohrání se nebude počítat na desítky minut, ale jen a jen na pouhé minuty. Pokud se tedy někde nezaseknete. Já osobně jsem s Dacey utíkal z jejího domu pouhých pět minut, což je u tak nápaditého projektu, jako je tento, neodpustitelná chyba. Stojím před těžkým rozhodnutím. Hra je techniky skvělá a pěkně se hraje, je ovšem tak krátká, že než si uvědomíte, že vás baví, tak koukáte na poslední jméno v závěrečných titulcích. Dám své hodnocení. Jestli ano, nebo ne, je odteď pouze na vás.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

40 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 11 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz