Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Heroes of M&M 4: The Gathering Storm

  12:00aktualizováno  15. září 6:25
V žánru fantasy tahových strategií se nám v poslední době urodil hned trojlístek skvělých her – Disciples 2, Age of Wonders 2 a především – Heroes 4. Hrdinové jsou zatím komerčně nejúspěšnější, a tak není divu, že se již pilně pracuje na datadisku. Co v The Gathering Storm najdete, se dočtete v našem článku.

HEROES OF M&M 4:
THE GATHERING STORM
Výrobce hry: NWC
Distributor: 3DO
Datum vydání: 26. 9. 2002
homepage
Artefakt Necklace of Muses

Série Heroes of Might & Magic patří k tomu nejlepšímu, co strategický žánr zrodil. Mix fantasy tahovky s poměrně silnými RPG prvky tvoří perfektně namíchaný guláš pro skutečné labužníky. Ačkoliv měl čtvrtý díl této ságy tvrdou konkurenci v Disciples 2: The Dark Prophecy a Age of Wonders II: The Wizard's Throne, dokázal si opět najít obrovské množství fanoušků – a především kupců, což je, přiznejme si, vždy onen rozhodující jazýček na vahách, který způsobí ukončení série, či naopak chrlení nových a nových projektů. Protože komerční úspěch HOMM4 byl více než dostatečný, nemůžeme se divit, že se už na podzim tohoto roku chystá v 3DO, potažmo New World Computing, první datadisk pod názvem The Gathering Storm, což je zároveň i název jedné z nových kampaní, které přinese. Ale vezměme to pěkně po pořádku...

Nejprve krátce k osině v zadní části těla čtvrtého dílu HOMM – tedy multiplayeru. Optimistické duše stále ještě věří sladkým řečem o brzkém vydání příslušného patche, které je takřka permanentně slibováno – a ještě častěji zase odkládáno. "Multiplayerový patch bude součástí The Gathering Storm," říká v rozhovoru pro Freelancer tisková mluvčí 3DO Adrinne Berkes, ale naštěstí dodává: "Nicméně s jeho vydáním nebudeme čekat, až bude hotový datadisk, čili byste se ho měli v nejbližší době dočkat na internetu." Na fanouškovské stránce Celestial Heavens se pak nedávno objevila zpráva hovořící o jeho dokončení a vydání v nejbližším týdnu. Artefakt Harmonic Chainmail Kompletní seznam změn, které přinese, si můžete stáhnout z této stránky.

Největším přínosem The Gathering Storm budou pochopitelně nové kampaně. Konkrétně půjde o Death-Life (5 map), Chaos-Order (4 mapy), Archmage (6 map), Dogwoggle (4 mapy), Bard (4 mapy) a konečně The Gathering Storm (4 mapy). Ty bude zastřešovat jeden příběh. "Pět hrdinů, arcimág Bobh, bard Agraynel, čaroděj Kozuss, barbar Dogwoggle a necromancerka Alita se budou muset postavit do cesty šílenému čaroději Hexisovi, který se snaží ovládnout svět a nebere ohled na vedlejší účinky, které má jeho magie na Přírodu." Pokusy šíleného černokněžníka způsobují zemětřesení, záplavy, bouře a sopečné erupce, a jak postupem času jeho síla roste, zasahuje čím dál tím více do života prostých lidí nejen v domovském království hlavních hrdinů, ale po celém světě Lodwaru. A to by bylo, aby s tím neohrožení Hrdinové s velkým "H" něco neudělali.

Co se týká změn v samotné hratelnosti, mnoho jich nebude. Adrienne Berkes to krásně vystihuje slovy: "Jsou to stále Heroes 4. Nějaké změny jsme pochopitelně udělali, upravili sílu některých kouzel, ale základ hry zůstává stále stejný." Jedna novinka však přeci jen stojí za to - vzhledem ke spojitosti příběhu nabídne The Gathering Storm možnost přenášet nejlepší hrdiny nejen mezi jednotlivými mapami, ale i v rámci samotných kampaní!

Artefakt Tiger Armor Pochopitelně nás čeká i nezbytná várka nových budov, nestvůr či artefaktů. Konkrétně půjde o 7 objektů, se kterými se setkáte v jednotlivých mapách (půjde o 5 obchodů s kouzly – každý pro jeden okruh magie – a dvě arény zaměřené na sílu a na magii), 4 nové neutrální jednotky a 16 artefaktů (jejich kompletní seznam hledejte v tabulce pod článkem).

Hudba je jednou z největších devíz celé série HOMM. K ní máme hned dvě zajímavé informace. Jednak je docela možné, že se dočkáme vydání melodií ze čtvrtého dílu v podobě soundtracku, jednak dostane datadisk The Gathering Storm zbrusu novou hudbu, kterou opět vytvoří Rob King z Green Street Studios.

Heroes of Might & Magic 4: The Gathering Storm bude vyžadovat původní hru, jeho americký release je naplánován na 26. září letošního roku, v Evropě bychom se ho měli dočkat jen o den později. Doufám, že i ne úplně zaryté fanoušky jedné z nejlepších tahových strategií všech dob jsme přesvědčli, že je na co se těšit.

Stručný přehled novinek v Heroes of Might & Magic 4: The Gathering Storm

Jednotky - The Gathering Storm přinese 4 nové neutrální jednotky (setkáme se s nimi tedy pouze v roli nepřátel, jejich produkci vám nezajistí žádný z hradů). Detaily o jejich podobě a schopnostech však zatím nejsou známy.

Budovy - Na herní mapě budeme moci navštívit pět magických obchodů, které se budou lišit školou (magie řádu, chaosu, života, smrti a přírody), jejíž kouzla v nich seženete, dále nás pak čeká ještě bojovnická a kouzelnická aréna.

Artefakty - Konkrétně se setkáme s těmito 16 novými artefakty: Cloak of Darkness, Ring of Light, Tiger Armor, Tiger Helm, Frost Hammer, Harmonic Chainmail, Necklace of Muses, Aiffe's Mandolin, Necklace of Balance, Flame of Chaos, Ice Scales, Archmages' Hat, Staff of Disruption, Wayfaring Boots, Ring of Flares a Angelfeather Cloak. Artworky některých z nich najdete v naší galerii. Co se týče jejich funkce, ještě bude upřesněna, doporučuji sledovat Gremlinovu stránku Heroes.CZ.

Kampaně a mise - The Gathering Storm přinese 6 nových kampaní (Death-Life, Chaos-Order, Archmage, Dogwoggle, Bard a The Gathering Storm), které budou dohromady obsahovat 27 zbrusu nových map.

Ostatní - v datadisku se objeví kompletně nové melodie od Roba Kinga, autora hudby série Heroes. Přenášení hrdinů bude možné i mezi misemi. Zakoupením datadisku získáte automaticky i toužebně očekávaný multiplayerový patch.

Doplněk z 15. 9. 2002
Podařilo se nám získat nové informace o nestvůrách a artefaktech, které se objeví v datadisku Heroes of Might & Magic 4: The Gathering Storm, a tak vám je promptně nabízíme v podobě doplňku naší starší novinky. Začněme artefakty.

Necklace of Balance - zvyšuje sílu Order a Chaos kouzel o 25%. Ve spojení s Flame of Chaos a Ice Scales dává hrdinovi Magic Mirror.
Flame of Chaos - dává hrdinovi Order Ward a Cold Resistance, snižuje cenu Chaos kouzel o 2.
Ice Scales - dává hrdinovi Chaos Ward a Fire Resistance, snižuje cenu Order kouzel o 2.
Necklace of Muses - zvyšuje hrdinovi spell points o 15 a regeneruje 5 denně. Cíle, na které zaútočí hrdina s Necklace of Muses, Harmonic Chainmail a Aiffe´s Mandoline jsou zasaženy Song of Peace.
Aiffe´s Mandoline - dává hrdinovi Song of Peace, Unholy Song a Mass Fervor.
Harmonic Chainmail - zvyšuje hrdinovu Melee a Ranged Defense o 15 a dává Mirth.
Tiger Armor - zvyšuje hrdinovu Melee a Ranged Defense o 25, rychlost o 2 a pohyb o 2. Hrdina s Tiger Armor, Tiger Helm a Frost Hammer získává Regeneration a Dragon Strength.
Tiger Helm - zvyšuje hrdinovu Melee a Ranged Defense i Damage o 5 a přidává dovednost Negate First Strike.
Frost Hammer - zvyšuje hrdinův Melee Attack o 25, zasažený nepřítel může být až na 2 kola zmrazen.
Boots of Wayfaring - hrdina získává +10 spell points, 25% navíc k pohybu a neplatí pro něj terénní postihy. Pro hrdinu s Archmage´s Hat, Staff of Disruption, Wyfaring Boots, Ring of Flares a Angelfeather Cloak neplatí žádné nepřátelské ochrany.
Archmage´s Hat - +10 spell points, hrdina získává Flight a Heavenly Shield.
Cloak of Angel Feather - hrdina získává +10 spell points a všechna kouzla jsou o 2 levnější.
Staff of Disruption - hrdina získává +10 spell points a neplatí pro něj Ward omezení.
Cloak of Darkness - Zvyšuje hrdinovu Melee a Ranged Defense o 10, zesiluje efekt Death kouzel a dává hrdinovi Life Ward.
Ring of Light - zvyšuje hrdinovi Melee a Ranged Defense o 10, zesiluje efekt Life kouzel a dává mu Death Ward.

K hlavním hrdinům, kteří vás budou provázet celým příběhem datadisku, se nám podařilo získat stručné životopisy. Nuž, poslyšte:

Kozus - Kozus se nikdy kouzlům cíleně neučil, jedná se o takzvaného "divokého" čaroděje, jednoho z mála, který může zároveň vládnout magií řádu i chaosu. Je mladý, plný ideálů a ochoten pustit se do jakéhokoliv úkolu, který je před něj postaven.
Bohb - Bohb strávil celé své mládí studiem magických umění. Díky štěstí, ale i vrozenému talentu se mu podařilo ovládnout všechny školy magie. Jeho tvrdá práce a úspěchy v něm ale probudily namyšlenost.
Agraynel - Agranyel se narodila v jedné zapadlé vesnici. Brzy přišla o rodiče ve válce se sousedním královstvím. Rozhodla se být bardem právě kvůli nim, aby udržela jejich vzpomínku věčně naživu pomocí písně. Jejím posláním je zaznamenávání života z pohledu obyčejných lidí.
Alita Eventide - Ač je původem kněžka, zajímaly Alitu vždy především mystéria smrti. I přes všudypřítomné riziko upadnutí do tenat temnoty, tajně se učila magii smrti, zatímco se oficiálně zdokonalovala ve škole Života. Když byla její dvojí studia odhalena, zřekla se jí rodina i klášter. Proto se usadila v Devonshire, aby zde začala nový život.
Dogwoggle - Dogwoggle je pravý barbar - pořádně hrdý na své bojové schopnosti, ovšem s inteligencí a taktem, které ho neustále dostávají do problémů...

Nové detaily se objevily i ke čtyřem novým nestvůrám...

Jméno
Přesvědčení
Úroveň
Damage
HP
Útok
Obrana
Rychlost
Pohyb
Magenergie
Zkušenost
Spec. schopnosti
Evil Sorceress
Order
4
20-34
100
28
28
7
30/50
50
750
Teleport, Magic Mirror, Banish, Mass Cancellation, Mass Slow, Implosion
Gargantuan
Nature
4
28-40
300
32
32
7
40
N/A
N/A
Shoots Twice, Area Attack, No Melee Penalty
Goblin Knight
Chaos
3
16-30
120
20
26
7
36
N/A
N/A
50% Magic Resistance, Stone Skin, Negate First Strike
Dark Champion
Death
4
30-42
200
40
40
6
15
18
N/A

Autor:
  • Nejčtenější

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Nejslavnější cheat historie oslavil 35 let. A ne, není to IDDQD

Už je to dlouhých 35 let od té doby, co si mohli hráči počítačových her poprvé vyzkoušet, co se stane, když na svých...

Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

KVÍZ: Jak moc se vyznáte ve hrách z druhé světové války?

Druhá světová válka je z herního hlediska vděčným tématem, jen málokterý titul si ovšem zaslouží, aby se na něj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Už bylo dost GTA 5, je na čase se posunout

Minulý týden jsme mezi ukázkami na chystané tituly pro PlayStation 5 viděli také hodně starého známého: Grand Theft...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Premium Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Odklad se nevyhnul ani Battlefieldu 2042, letošek by však měl stihnout

Nový díl vojenské střílečky Battlefield jsme si měli zahrát již za měsíc, nakonec se ovšem čekání ještě trochu...

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Skvělá zpráva pro herní pamětníky, vrací se Jagged Alliance a Outcast

Ku příležitostí svého desetiletého výročí slíbilo vydavatelství THQ Nordice oznámení několika skvělých novinek. A svůj...

Zrušte víkendové plány a zdarma otestujte vymodlené Age of Empires IV

Do vydání netrpělivě očekávaného pokračování Age of Empires zbývá šest týdnů a jeho tvůrci už mají prakticky hotovo....

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...