Harpagonovské Online světy

  • 458
Přemýšleli jste o tom, komu patří majetek, který získáte ve hře nebo jak probíhá obchodování s herními postavami v reálných penězích? A co vlastní úpravy hry, kdy můžete změnit vzhled postav, potvor i celé krajiny? A co na to právníci a soudy?
Každý hráč vstupuje do nového online světa chudý jako kostelní myš. Za několik týdnů nebo měsíců ale většinou obhospodařuje pěknou hromádku zlata či jiné měny, zajímavých předmětů a v některých hrách dokonce pozemek s nějakou stavbou. Například Everquest představuje podle ekonomických propočtů ve srovnání s reálným světem 79. nejbohatší ekonomiku. Hromadění peněz nebo co nejkvalitnějšího vybavení je pro poměrně velké procento hráčů hnacím motorem. Pro další sortu hráčů je potom toto hromadění dokonce cestou k reálnému výdělku. O prodávání herních účtů jste už jistě slyšeli, stejně se ale prodávají i samotné herní peníze nebo speciální předměty.

Neprodáš a nenakoupíš!

Prodej herního majetku však není úplně jednoduchou záležitostí. I když je samozřejmě příjemné začínat s nadstandardní výbavou, je poměrně obtížné na nabídku herních peněz reagovat. Už proto, že v České republice není dostupný platební systém PayPal, který je pro tyto obchody vyžadován. Ne, že by to byl takový problém, ve většině her totiž najdete hráče, kteří vám rádi do začátků vypomohou bez nároků na nějakou hmotnou odměnu, speciálně, pokud jste si vytvořili hodně prsatou postavu ženského pohlaví. To pak ani nemusíte občas prosit a kavalíři se nabízejí sami. Ale to není ten hlavní problém spojený s obchody s herními účty a postavami.

Hlaví problém představují licenční podmínky a pravidla v dané hře. Většina her totiž obchodování s virtuálním majetkem zakazuje. Typickým příkladem tohoto přístupu je společnost Mythic Entertainment. Ta hráčům, kteří nabízejí postavy nebo herní peníze za úplatu, ruší bez náhrady herní účty. Kvůli tomuto postupu dokonce proběhl soudní spor, ve kterém soud uznal, že veškerý virtuální majetek ve hře Dark Age of Camelot je majetkem Mythic Entertainement. Toto rozhodnutí je velice zajímavé už proto, že například americké soudnictví je založeno na precedentech, kdy obdobné případy soudci posuzují v závislosti na předchozích rozhodnutích svých kolegů. Pokud tedy chcete prodávat cenné materiály, unikátní předměty nebo rovnou celé herní účty, zjistěte si nejdříve, co tomu říká provozovatel vaší hry. Jistota je jistota.

Nepokradeš!

Druhou zajímavou oblastí, která se dotýká zákonů skutečného světa, je oblast autorského práva. Vzpomeňte si třeba na spor Microsoftu s Mythicem kvůli hře Mythica. Společnosti Mythic Entertainment se nelíbilo, že připravovaná MMORPG Microsoftu nese jméno podobné názvu provozovatele hry Dark Age of Camelot. Protože i v dalších aspektech byla Mythica podobná DAOCu, skončil celý spor nakonec zrušením celého projektu společnosti Microsoft. Ale to byl jen začátek. Vlastně je překvapivé, že celou online galaxií nehýbají desítky sporů kvůli porušení autorských práv. Proč? Ve světě běžného software je to velice výnosná móda, vzpomeňte třeba na vrovnání Microsoftu a Sunu nebo na spor mezi Sunem a Kodakem, ve kterém šlo až o miliardu dolarů. A v oblasti online her je tolik míst, kterých by se právníci mohli chytit – třeba grafická podobnost mnoha nestvůr ve většině online her.

I když se dost možná dočkáme razantní změny. První vlaštovku totiž už vypustil vydavatel komiksů Marvel, podal totiž žalobu na společnost NCsoft, vydavatele hry City of Heroes a vývojářský tým Cryptic Studios, který hru vyvinul. Předmětem sporu je funkce úpravy postav, která dává hráčům možnost vytvořit postavu, která vzhledem kopíruje známé hrdiny marvelovských kreslených příběhů. Marvel v žalobě uvádí hned dva případy – postavu připomínající Wolverina a další, která vypadá jako Hulk. Zvláštní na celém případu je fakt, že jde o výsledek kreativity hráčů, byť na základě nástrojů poskytnutých výrobcem software. Ale mohla by Rowlingová žalovat Microsoft za to, že ve Wordu někdo napíše vlastní pokračování příběhů Harryho Pottera? Jak se celá kauza bude vyvíjet, je nejasné, proslýchá se ale, že si Marvel tímto způsobem může dláždit cestu k uvedení vlastní superhrdinovské onlinovky.

Zprávu nezatajíš

Anarchy Online – první sci-fi online hra vůbec prochází zásadní změnou, pár týdnů po uvedení nového datadisku nastupuje nový člověk na pozici Game Director. Důvodem ke změně není nespokojenost vedení Funcomu s výkony Maria Engeho, ale fakt, že Enge společnost opustil kvůli nabídce práce na online hře jiné společnosti. Novým ředitelem hry je Morten Nyom, hlavní designér datadisku Shadowlands. Nejde tak o žádnou drastickou změnu, kterou by znamenal příchod někoho zvenčí.
Spolu s touto novinkou zveřejnil Funcom také další, mnohem zajímavější informaci, tedy z pohledu obyčejného hráče. Více než tři roky po uvedení hry se hráči dočkají masivního grafického update pro kompletní hru. První změny se budou týkat textur povrchu, během následujících měsíců se změní také modely postav a celková barevná paleta použitá ve hře. Pro mnohé hráče bude pravděpodobně tato změna dobrým důvodem pro reaktivování účtu nebo alespoň sedmidenní bezplatnou návštěvu. (count me in :-)

Dark Age of Camelot – tato zpráva by možná lépe slušela GameEkonomu ale nešť: Mythic Entertainment vydal tiskovou zprávu, podle které mu patří 106. místo na seznamu 500 nejrychleji rostoucích společností v oblasti technologií pro rok 2004. Mezi lety 1999 a 2003 se Mythicu podařilo zvýšit obrat o 2226 %, v předchozím roce patřilo Mythicu 112 místo. První místo patří naprosto jasně Googlu. Herních společností v žebříčku není až tolik, podívat se můžete sami na webu společnosti Deloitte. Abychom se drželi svého kopyta: Mythic také oznámil, že datadisk Catacombs je hotov a do obchodů se dostane nejspíše 7. prosince.

Meridian 59: Evolution – pradědeček trojrozměrných MMOPRG dostal novou transfůzi a transplantaci životně důležitých orgánů v podobě zbrusu nového grafického engine, který podporuje DirectX. Díky tomu velice stará hra vypadá překvapivě dobře. Když k tomu připomeneme lety ověřenou hratelnost, a nové uživatelské rozhraní, nemáte jediný důvod nevyzkoušet hru zdarma. Standardní poplatek za hru je 10 dolarů, při dnešním kursu je to jako nic. Ještě odkaz na registraci.