Europa Universalis podruhé a lépe

  • 23
Není tomu tak dávno, co se na pultech obchodů s počítačovými hrami objevila promyšlená historická strategie Europa Universalis a už tu máme její pokračování. Druhý díl Europy přidává spoustu novinek - nové národy, nová území, nové kampaně a hlavně pár novinek v oblasti hratelnosti.
Europa Universalis 2

Není tomu tak dávno, co se na pultech obchodů s počítačovými hrami objevilo cosi, co mělo název Europa Universalis. Pokud se vám tohle cosi dostalo do rukou a strávili jste s tím nějakou tu hodinku, jistě vám nemusím vysvětlovat, o co šlo. Pokud ne, stačí říct, že to je velmi dobrá a promyšlená strategie vycházející z historických reálií, která navzdory svému názvu zavedla hráče nejen na území Evropy, ale i na spoustu jiných míst. Vzhledem k všeobecně kladnému ohlasu strategické části hráčské obce se není co divit, že autoři - firma Paradox Entertainment - učinili velmi rychlé rozhodnutí o tom, zda se pustit do dílu druhého, či hodit Europu přes palubu a začít pracovat na něčem zbrusu novém. Výsledek jejich rozhodnutí se naštěstí bude jmenovat Europa Universalis 2, a tak se nemusíme bát, že bychom o pokračování strategické hostiny byli připraveni.

Jisté obavy ohledně kvality druhého dílu může vzbuzovat extrémně krátká doba, jíž autoři k vytvoření EU2 potřebovali - neuplynul totiž ještě ani rok od okamžiku, kdy se začala prodávat první EU a už tu máme její pokračování. Na druhou stranu je pravda, že při tvorbě druhého dílu stačilo využít celou základní kostru dílu prvního a navěsit na ni jen nějaká ta vylepšení a větší či menší změny, takže ušetřený čas se mohl věnovat právě do zvyšování kvalit hry.

Europa Universalis 2

První viditelnou změnou je rozšíření časového záběru, přes který je hra roztažena. Zatímco první díl začínal někde kolem Kolumba, druhý se posouvá ještě o dobrých sto let dozadu, tedy zhruba na konec středověku, tedy přesně do roku 1419. Rovněž i konec hry je posunut o něco dál, konkrétně někam kolem roku 1820, takže celkový rozsah se citelně zvětší.

Kromě rozsahu však expandují i některé další části EU2 jako třeba mapa. Území, která byla v prvním dílu bílá a nepovšimnuta, se teď konečně dočkají zabarvení a své vlastní úlohy v dějinách. Některé plochy však stále budou mít provokativně bílé zabarvení, značící, že ne všude bude možné předvádět svůj strategický um. Stejně tak se viditelně rozroste i počet národů, obývajících jednotlivá území. Těch nových by mělo být něco kolem stovky a hrát budete moci za libovolný z nich. Osobně jsem zvědavá, jak asi bude vypadat hraní za Irokéze, Apače či Tibeťany. Pochopitelně nepřijdete ani o nové kampaně, k těm novým patří například napoleonské tažení Evropou nebo vojenské aktivity Johanky z Arku.

Naproti tomu grafické zpracování se žádných velkých proměn nedočká. Ono taky co byste chtěli nějak masivně vylepšovat na vzhledu obyčejné mapy světa? O něco hezčí by měly být Europa Universalis 2 animace, takže tentokrát už by si recenzenti mohli odpustit kousavé poznámky o nízkém rozlišení a podobných nedostatečnostech.

Herní systém sice neprojde žádným komplexním překopáním, ale jistých pozitivních změn se nadějeme i tady - měl by být komplexnější a měl by vám dávat mnohem větší svobodu volby, ovšem na podrobnosti si budeme muset ještě chvilku počkat, než dostaneme k recenzi finální verzi.

Pokud zprávy o vývoji EU2 sledujete aspoň jedním okem, nemohla vaší pozornosti uniknout informace o tom, že se tenhle titul koncem minulého týdne dostal do fáze GOLD a je tedy dílem dní, maximálně týdnů, než se vydá na svou pouť za slávou.


Témata: Dům roku