Tak zná začátek nejnovější studie Business Software Alliance (BSA). Samotná studie pak uvádí o něco lepší čísla, přesněji 40% nelegálního softwaru (tedy 60% legálního, což zní lépe, ale to se raději ve studii nepíše).
Oproti loňskému roku si Česko v hodnocení míry pirátství polepšilo o jeden procentní bod. Za posledních více než deset let se však podařilo snížit pirátství o 26 procent z původních 66 procent naměřených v roce 1994. Česko je v boji proti pirátství dokonce úspěšnější než některé starší členské státy Evropské unie. Hodnoty Itálie (53 %), Francie (47 %) či Španělska (46 %) vysoce převyšují tuzemskou míru pirátství. "Je to zvláště překvapivé u Francie a Itálie, které se řadí mezi vyspělé státy EU. Francie za to ale platí nejvyššími finančními ztrátami v Evropě, které se vyšplhaly na 71 miliard korun (3,2 mld. USD)," dodal Jan Hlaváč.
Největší měrou se na snižování podílu pirátských kopií podílí výrobci a dodavatelé PC sestav, většina z nich totiž dodává již předem nainstalovaný operační systém a tím snižují prostor pro instalaci nelegálního softwaru, tvrdí analytici IDC. Kdyby se podařilo v Česku snížit míru softwarového pirátství o deset procentních bodů, získaly by republika benefity v řádech miliard korun.