Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Týden na PH - roztomilá hopsačka Želvíci

  12:00
V minulém týdnu jste si mohli na Plných Hrách do sytosti zasportovat v různých disciplínách. Příjemným překvapením bylo vydání povedené české hopsačky Želvíci s roztomilou kreslenou grafikou. Pomůžete Želvíkovi zachránit jeho družku?

Ani poslední listopadový týden jsme na Plných Hrách neupadli do zimního spánku a přinesli vám tradiční šestnáctku freewarovek. Příjemným překvapením bylo vydání české hopsačky Želvíci, která potěší nejen malé pařánky. Český tým Reload Games se vzhlédl v populární sérii flashovek Yetty Sports a chce vytvořit českou sportovní sérii Junior. První díl s podtitulem Bowlang vás nezavede na bowling, ale na petanqueové hřiště. Zasportovat si můžete i v Olympic Games: Freestyle Swimming. Zástupcem bojových sportů je open-sourcová hra Open Mortal, ve které můžete k vytvoření soupeřů použít klidně i fotky vašich neoblíbených učitelů. :-) Energetickým klonem Transport Tycoonu je strategie Electricity Tycoon, ve které musíte vytvořit elektrickou síť zásobující naše německé sousedy. Pokud jste se zasekli v české adventuře World War 1990, jistě vám přijde vhod náš podrobný návod. V magazínu jsme vám v tomto týdnu nabídli rozhovor s týmem V Kapse Software, autory výše zmiňované hopsačky Želvíci. V prvních dojmech jsme se podívali na zoubek české strategii Trojská válka, která je jedním z účastníků soutěže Únos Game. Může pokořit další připravovanou českou strategii Niefelheim? A co vás čeká v příštím týdnu? Včera byly oznámeny výsledky letošního ročníku Becherovka Game a my vám samozřejmě nabídneme recenze nejkvalitnější dílek v čele s vítězným Becherovem.

One Minute In Life: Assassin - nájemným vrahem snadno a rychle One Minute In Life: Assassin - nájemným vrahem snadno a rychle
Nikdo z nás si život dobrovolně nevybral, často ho všichni mezi zuby snáší. Někdy zdá se, že má cenu šlapat dál, jsme tu jenom chvíli a není to zvláštní... Omluvte prosím můj krátký pokus o poezii, ale chtěl jsem nějak nastínit téma života a smrti. Pokud se někde probírá žití a skon, může to na každého působit jinak. Tato témata jsou ale vážná a proto není radno brát je s humorem. A to i přesto, že se říká, že nemáme brát život příliš vážně, protože z něho stejně nevyjdeme živí. Ale teď trochu změníme úhel pohledu. Každý máme někde svědomí i zábrany, ale přemýšleli jste někdy o tom, jaké to je, připravit někoho jiného o jeho bytí na tomto světě? Jaký je pocit, rozhodovat o osudu druhého? Jaké je, stát se profesionálním zabijákem? Ať je vaše odpověď kladná nebo záporná, mohla by vás zaujmout dnes představovaná flashová gamebooková textovka One Minute In Life: Assassin od Galaxie Software, která je primárně určena pro operační systém Windows.

Super Cycle Arena - logické závody s motorkou Super Cycle Arena - logické závody s motorkou
Dnes vám představujeme remake klasiky u nás známé pod názvem Žížala. Jenže nejde o nějakou obyčejnou předělávku, tento remake totiž běžné 2D Žížale přidává třetí rozměr. Věřte nebo ne, na první pohled viditelná změna vizáže dělá ze staré okoukané hry nový produkt. Ten má šanci uspět v obrovské konkurenci různých nibblesů, hadů žížal a jim podobných arkád. Navíc hratelnost původních "žížalovek" zůstává zachována, což jistě potěší. Je zajímavé, že mnoho přerodů games z 2D světa do 3D kabátu znamená pro hratelnost krok zpět a u Super Cycle Arena zábavnost zůstává přibližně na stejné úrovni. Přesto bych rád podotkl, že již několik let existuje mnoho 3D verzí všemožných hadů (nebo chcete-li žížal) a Super Cycle Arena není zdaleka prvním počinem na starém dobrém principu klasiky. Už v první polovině devadesátých let bylo možno spatřit v trojrozměrném světě hada projíždět různými trubkami.

 Electricity Tycoon - energie pro NěmeckoElectricity Tycoon - energie pro Německo
Za nedostatkové zboží, alespoň co se freeware her týče, se musí chtě nechtě označit strategie. Ostatně stačí si vzpomenout, kolik kvalitních titulů tohoto žánru jste kdy hráli? Mnoho jich asi nebylo. Nekorunovaným strategickým králem jsou již po několik let výtečné německé Mobility, které silnou inspiraci Transport Tycoonem nezapřou. Dnes vám tak přinášíme další výjimečný počin pocházející od našich západních sousedů, jehož jméno je Electricity Tycoon. Z názvu asi pravděpodobně každému patrno, o co se ve hře bude jednat. A taky že ano, vždyť se to dá vcelku snadno odvodit. Na začátku celé hry jste tak movitým investorem, jehož záměr je zcela jasný – vybudovat komplexní a především fungující infrastrukturu, která bude dodávat energii celému obrovskému Německu.

 Pango - hra z úsvitu počítačůPango - hra z úsvitu počítačů
V jedné rockové baladě se zpívá, že "legend never die." Nevím, co je na tom pravdy, každopádně většina legend vždycky dlouho vydrží a v tom je jejich síla. V osmdesátých letech se jimi stala řada her. Jejich předělávky vznikají dodnes a někdy slaví i mnohem větší úspěch než původní předloha. Vzpomeňme například gamesy jako Flappy, Boulder Dash, Tetris, PacMan, Super Mario, Sobokan nebo třeba Pango. Právě posledně jmenovaná hra z roku 1983 od programátora Sheng-Chung Lia se stala inspirací pro programátory z českého týmu KÝBLSoft. Ti se jednoho dne rozhodli vytvořit předělávku této legendy a jak se jim to povedlo, to můžete posoudit i vy sami. KÝBLSoft není na naší herní scéně žádným nováčkem. Asi nejznámějším produktem tohoto nevelikého vývojářského uskupení je jeden z nejpodařenějších českých simulátorů rozhovorů s počítačem - Pokyd. Program si již několik let získává stále větší množství příznivců a to i přesto, že konkurence je více než obrovská.

 Želvíci - roztomilá hopsačkaŽelvíci - roztomilá hopsačka
Želvíci – už samotný název ve vás může vyvolat dojem, že se snad jedná o obyčejnou dětskou hru, která již snad poněkud odrostlejší hráče ani na chvíli nezabaví. Ovšem to je obrovská chyba, ačkoliv totiž název zavání trochu dětskostí, Želvíci mohou stejně jako malé, zabavit také ty starší. Nejedná se sice o nijak přehnaně chytlavou hru a zcela jistě se nestanou ani legendou jakou je bezpochyby Mario, i přes to vás však tento projekt od českých V Kapse Software zajisté nezklame! Jak je myslím dostatečně jasné, hlavním hrdinou této arkády se stává malá želvička, obutá pouze do jedné sympaticky vyhlížející boty. V krátkém úvodním intru se dovídáte její velice smutný příběh. Ještě před nedávnem se totiž jednalo o želváka nesmírně šťastného, jež si spokojeně žil se svou přítelkyní. Jednoho krásného dne jste se vydali na louku, kde však znenadání přiletěl dravý pták, uchopil vaši přítelkyní a odnesl ji do svého hnízda.

RollerCoaster – zběsilá jízda na horské dráze RollerCoaster – zběsilá jízda na horské dráze
Od českého týmu One-eyed Child Studios, který vytváří hry především ve Flashi, k nám doputoval nový titul nazvaný prostě, jednoduše a výstižně RollerCoaster. Je potěšitelné, že se protentokrát nejedná o bůhvíkolikátý klon profláknutého Pongu nebo jiné klasické hry, ale jde o relativně originální námět. Takže se pojďme na hru pěkně společně podívat. Princip hry RollerCoaster je jednoduchý jako facka. Jednoduše řečeno, vaším úkolem je zde ovládat malý vláček, táhnoucí tři vagóny, přičemž musíte dojet z místa A do místa B. Jak asi tušíte, tento úkol, ač může vypadat sebevíc snadněji, rozhodně lehký nebude. RollerCoasterVe hře naleznete celkem 10 levelů a na jejich projetí postupně dostanete 2 různé typy vláčků.

Junior: Bowlang - překoná Yetisports? Junior: Bowlang - překoná Yetisports?
Kdo by neznal český tým Reload Games, který již nějakou dobu patří mezi ty stálejší a zaběhlejší seskupení na české nezávislé scéně. Asi vrcholem jejich prozatímní tvorby je jednoduchá arkáda Smash the Granny, která si svým příjemným zpracováním a výtečnou hratelností získala srdce bezpočtu hráčů freeware her. Jejich následující počiny již byly poněkud slabšími a ani v minulém ročníku Becherovka Game nijak výrazně nezazářili. Svou pověst se tedy pokoušejí napravit celou sérií jednoduchých odreágovaček nazvanou jednoduše a prostě Junior, což je ostatně také jméno hlavního hrdiny. Série se včerejším dnem dočkala svého prvního dílu, pojďme se na něj tedy trochu blíže podívat. Koho by v poslední době nezaujala nesmírně chytlavá série jednoduchých flashovek Yetisports, která se v takřka rekordním čase stala hrou, která se může pomalu ale jistě směle rovnat s precizními německými slepičkami Moorhuhn.

Open Mortal - zasaďte smrtící úder Open Mortal - zasaďte smrtící úder
Hru Mortal Kombat zná snad každý pravověrný hráč. Vyskytovala se již na hracích automatech, které k nám jezdily na pouť a za pětikorunu si ji mohl kdokoliv zahrát. Dobře si ze svých raných let pamatuji, jak se starší kamarádi prali o to, kdo bude hrát další. A kdo zná hru Mortal Kombat, jistě i zná, jaké kouzlo v té době tato hra měla. A pak přišly další a další inovace v dalších třech dílech této hry. Mortal Kombat IV poté představoval celkem dokonalou řežbu ve 3D enginu, kde bylo možno používat i zbraně či uhýbat do stran. Tímto dílem však série této hry skončila. Několik příznivců této hry se však rozhodlo vytvořit volné pokračování, a protože je zdarma, jmenuje se právě OpenMortal. Co je v překladu Mortal Kombat asi mnozí neví. A tak napovím, že se jedná o slova: smrtící úder. Toto jméno pak přesně vystihuje obsah této hry.

Olympic Games: Freestyle Swimming - sportem ke zdraví! Olympic Games: Freestyle Swimming - sportem ke zdraví!
Sportujete rádi? Ovšem v nastávajícím chmurném počasí se vám již ani příliš nechce vylézat z teple vyhřátých pokojů a jít si třeba zaběhat nebo si zajít na bazén a pořádně si zaplavat? Či vás třeba jen mrzí, že ačkoliv své kondičce věnujete spoustu úsilí, stále nedosahujete vámi kýžených výsledků, s nimiž byste mohli kupříkladu zazářit na některé ze soutěží či třeba rovnou nedávno proběhlých Olympijských Hrách? Pak je právě pro vás určena dnešní hra! Většina z vás jistě zaregistrovala, že letos v létě proběhl další ročník Letních Olympijských Her. U příležitosti tohoto velkého sportovního svátku vznikly hned dvě zajímavé komerční hry, z nichž jedna byla vskutku povedeným dílkem, ta druhá však již svou kvalitou mírně pokulhávala. Nezávislá scéna však zůstala o podobné počiny ochuzena, což je vcelku škoda. Snad to tedy dožene alespoň dnešní Olympic Games: Freestyle Swimming, ačkoliv již přichází poněkud pozdě. 

A day of slacking - nenechte se oddělat stresem A day of slacking - nenechte se oddělat stresem
V postkomunistických zemích existuje prý mnohem více workoholiků než třeba v zemích západní Evropy. Důvodů je mnoho a není účelem této recenze se jimi zabývat. Doba je rychlá, zlá. Nejste-li schopní a dostatečně silní, dav vás smete. Pomocná ruka možná v dáli zamává, ale její majitel pokrčí rameny, že taky musí běžet, aby stihl firemní poradu a vy se budete dále válet v problémech. I život studentů je těžký. Demonstrovat to můžu třeba na sobě - spím v průměru čtyři a půl hodiny denně, vstávám většinou před šestou. Studuji, pracuji a po večerech ještě píši články. Můj životní styl je naprosto hrozný. Kouřím, protože mi to pomáhá zvládnout stresové dny plné přesunů z místa na místo, dopravních zácp strávených v autě, hádek s mnoha věčně nervózními lidmi a pracovní vytížení.

JetPak Solar Crisis - podařený remake JetPak Solar Crisis - podařený remake
Vývojářům freeware her v poslední době začíná až příliš znatelně docházet inspirace a nápady – ryze originálních dílek totiž na nezávislé scéně (ostatně nejinak je na tom také ta komerční) najdeme opravdu poskrovnu. Spousta týmů se tedy spíše uchýlí k přepracování některé ze starších her, tudíž vzniká stále více a více nových remaků. To není vůbec na škodu, přidá-li ovšem autor do svého titulu alespoň trochu invence a obalí jej do přitažlivého kabátku. A to je právě případ dnešní hry, která je remakem zajímavé stařičké hry zvané JetPack, ovšem nutno dodat, že vskutku povedeným! Ač vás to možná překvapí, princip Jetpak – Solar Crisis není nikterak složitý, ba právě naopak. Ovládáte drobnou postavu člověka, jež je oděn do vesmírného obleku a na zádech má pevně uchycen batoh s jetpackem, který se neustále stará o to, aby se mohl vznášet v potřebné výšce nad zemí. 

 Empire XP - ukojte své dobyvatelské choutkyEmpire XP - ukojte své dobyvatelské choutky
Většina deskových her se dočkala také své počítačové podoby. U nás se samozřejmě nachází dostatek originálních a zábavných her, bohužel je mnohdy těžké najít jejich výrobce a požádat je o souhlas s použitím jejich nápadů. Po pádu komunismu se totiž klasické české deskové hry jakoby vytratily a vytlačily je zahraniční klasiky jako Monopoly či Scrabble. A právě jednou ze zahraničních deskových klasik je i hra Risk, která se pro své počítačové zpracování přímo nabízí. Na hrací plochu v podobě mapy světa umísťujete armády a pomocí kostky stanovujete sílu útoku. Poté můžete napadnout své spoluhráče a zbavit je nadvlády nad obsazeným územím. Před nedávnem jsme na Plných Hrách přinesli jeden z jeho klonů TurboRisk, dnes zde máme dalšího zástupce Empire XP. V čem se obě hry liší a která je povedenější? To se dozvíte v dnešní recenzi.

Wasted Smiley Pinball - zkrachovalá existence Wasted Smiley Pinball - zkrachovalá existence
Byla nebyla, a z hlediska budoucích generací by jistě bývalo bylo lepší kdyby nebyla, jednou jedna zvrácená mysl. Oč horší však bylo, že to byla mysl programátorská. Tedy její zárodečné stadium. Pouhý nedomrlý zárodek, který byl osudem odsouzen, aby navěky věků zůstal nedomrlým zárodkem. Jednoho, pro člověka krásného, však pro lidstvo od těch dob děsivého dne, si tato mysl vymyslela, že něco naprogramuje. Že provede onen akt stvoření příslušející všem tvůrcům her. Ať již nad námi bdí jakákoli vyšší entita, prosme ji a vzývejme, aby nikdy více nestalo se tak. Když si mysl ujasnila, že chce povýšit do stavu programátorského, jala se programovati. Nikoli ve vyšším programovacím jazyce, jak bývá dobrým zvykem, ba ani v jazyce nižším. Ona vzala The Games Factory a opovážila se tak porušit jakékoli morální zásady. Ach ano. I tento nejnižší z nejnižších nástrojů pro jednoduchou tvorbu her by byl odpustitelným hříchem, pokud by v něm chorobná mysl, jako výraz pokání, stvořila hru kvalitní. Ale ona né. Ona se rozhodla pro pinball. A navíc pro strašný pinball.

Microcosm – zachraňte je všechny! Microcosm – zachraňte je všechny!
Microcosm využívá starého známého herního principu – hráč musí ochraňovat města nebo osoby před nikdy nekončící sprškou padajícího kamení, meteoritů či raket. Tento zajímavý nápad byl použit v mnoha obměnách, ale poslední dobou se zdá, že autorům již došla invence. Naštěstí to není pravda, protože v dnešní hře se objevuje hned několik novinek. V Microcosmu máte za úkol uchránit malé panáčky (připomínají hlavu – víc se k tomu říct nedá), kteří jsou neustále ohrožováni padajícím kamením. Proto si pozvali Vás, aby jste jim pomohli. Na obranu malých stvoření máte dvě děla, každé na jedné straně obrazovky. Je bezpodmínečně nutné, aby žádný kámen nespadl na Vaše svěřence. Pokud se to přece jen stane, tvoreček umírá a Vy přicházíte o výdělek. Možná to zní trochu morbidně, ale je to tak. Každý obyvatel Microcosmu totiž jednou za čas vypustí směrem vzhůru balíček peněz (bankovní převod je nudný způsob, jak někomu platit za ochranu, že?).

Captain Comic II: Fractured Reality Captain Comic II: Fractured Reality
Kapitán Comic je největším hrdinou budoucnosti. Bez nároku na honorář zachraňuje zatoulané kočky stejně jako i celé planety. Jeho nejnovější dobrodružství sice začalo naprosto neočekávaně, ale to už se v této branži stává. Kapitán se zrovna vracel z veledůležité výpravy za ukradenými korunovačními klenoty planety Omsoc, když tu náhle palubní počítač zaznamenal slabý nouzový signál přicházející z neznámé planety. Kapitán by nebyl žádným pořádným hrdinou, kdyby nepomáhal potřebným. Proto neváhal ani na okamžik a změnil kurz. Navrácení vzácných a nesmírně důležitých korunovačních klenotů na planetu Omsoc přece může chvíli počkat. Když dorazil k planetě, vstoupil kapitán do teleportu a nechal se přenést na povrch. Vyzbrojen jen svou odvahou se vydal hledat původ i důvod nouzového volání.

Fortune Beach Roulette - hazard beze strachu Fortune Beach Roulette - hazard beze strachu
Touha být bohatý a dopřát si, co nás napadne, je vlastní snad každému z nás. Jenže ne každý má takové možnosti a schopnosti, aby se stal vlastní prací a pílí multimilionářem. A tak lidstvo po všechny věky lákala představa rychlé výhry vysokých částek. Jenže u loterií se jednalo hlavně o štěstí a trefit ta správná čísla je téměř nemožné. A tak se vyskytly i možnosti rychlé a snazší výhry. A mezi tyto typy her patří i ruleta. Vyhrát se na ní dá dost, čím více ale chcete vyhrát, tím více musíte vsadit. A jestli jste někdy hráli ruletu ve skutečnosti, jistě znáte pocit, kdy je vám adrenalin do žil vstřikován doslova po koňských porcích, a vy jste ve fázi, kdy už nelze vzít zpět. Čeká vás buď euforie nebo deprese. Dnešní předělávka hry vám sice tyto pocity nenabídne, ale hrát si můžete zcela v klidu a bez stresu. To je to, co vám FortuneBeach Roulette nabízí.

Autor:
  • Nejčtenější

Nejsem zlatokopka, brání se nová přítelkyně jednoho z nejbohatších streamerů

Populární herní streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, daroval své nové...

Zaplatil půl milionu, aby si mohl chvíli zahrát s populární streamerkou

Fanoušek vydražil v internetové aukci možnost zahrát si počítačové hry s populární streamerkou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chtěli vytvořit Skyrim planetu ve Starfieldu, reakce fanoušků je zklamala

Skupina fanoušků her od Bethesdy si uložila heroický úkol, přenést fantasy svět Tamrielu, známého...

Šel jsem si pro výpověď, místo toho mě povýšili, vzpomíná režisér Cyberpunku

Vývojář Pawel Sasko z polského studia CD Projekt prozradil, že když si ho před časem vedení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jasný signál fanouškům. Polské studio teď zaměstnává hlavně nový Zaklínač

Ačkoliv má polské studio v přípravě hned několik projektů, aktuální informace naznačují tomu, že...

Vývoj nadějné české hry Secret of the Deep byl pozastaven, hledá se investor

Jen několik měsíců poté, co české studio Esenti Games předvedlo prvním fanouškům prototyp své...

Donald Trump se může vrátit na Twitch, zákaz vysílání měl tři a půl roku

Streamovací služba Twitch po téměř třech a půl roce obnovila kanál republikánskému kandidátovi na...

Nejprodávanější konzole světa a její nejlepší hry. Znáte je všechny?

Konzoli PlayStation 2 asi spousta lidí dobře zná. Byla to nejprodávanější herní konzole všech dob a...

RECENZE: Autopsy Simulator je psychologický horor z prostředí pitevny

Simulátory nás rády seznamují s těmi nejroztodivnějšími profesemi. Díky nim se můžeme stát hledači...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...