Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. února 2023 Nela

Týden na PH - freewarová adventura roku?

  12:00
Až v závěru týdne jsme vám nabídli tu nejzajímavější hru v podobě World War 1990, která je jedním z adeptů na nejlepší českou adventuru roku. Prvních 14 dnů si ji můžete exkluzivně stáhnout jen na Plných Hrách.

Minulý týden vládly Plným Hrám remaky. Nabídli jsme vám dvě klasiky (Sheepish a Sub Commander) ve flashovém kabátku od firmy Miniclip. Remakem hry Perestroika je Laguška, vítěz nedávné rychlosoutěže na serveru České Hry. Když už jsem zmínil soutěže, až do konce týdne na úvodní stránce PH najdete výsledky naší soutěže o pět originálek IceWind Dale. Další českou hrou je šachová varianta Pěšáci od týmu Silver Eye Software. Také jsme doplnili sbírku her z Becherovka Game. Adrenal Mahjong se jí zúčastnil v roce 2003. Originálním a kvalitním klonem Moorhuhnu je střílečka Terror Tubbies, kde musíte střílet televizní idoly Teletubbies. Sportovce jsme potěšili hned několika hrami, i když některé sport připomínaly jen vzdáleně (jako Alien Kick, kde máte místo míče nakopnout mimozemšťana). V magazínu jsme vám v uplynulém týdnu nabídly dva rozhovory - s Petrem Ladmanem (tvůrcem hry Buduj Vlast!) a týmem Black Light Studio. Všem příznivcům RPG žánru udělají radost první dojmy ze skvěle vypadající české RPG Čerto.

World War 1990 - česká adventura roku?  World War 1990 - česká adventura roku?
Na nedostatek dobrých českých adventur si v poslední době nemusíme ani přinejmenším stěžovat. On byl obecně letošní rok na kvalitní adventurní dílka celkově bohatý – dočkali jsme se zajímavého Únosu, dlouho odkládaného Doktora Bohuše a také World War 1990, což by vše mělo doufejme ke konci roku vyvrcholit vydáním precizních Pěti Kouzlených Amuletů. Jestli tomu tak skutečně bude, to je ještě stále ve hvězdách, pojďme se tedy raději věnovat dílku dnešnímu - jak obstojí v přetěžké konkurenci? Jak tedy již samotný název napovídá, prostřednictvím této gamesky se podíváte o několik málo let nazpátek, přesněji do období kolem roku 1990, kde právě vrcholí fiktivní třetí světová válka. Vše začalo zdaleka nevinně již na konci roku 1985, kdy SSSR pomalu, ale jistě, ztrácí dech a taktéž jistou mocenskou nadvládu, čehož hbitě využívá Západní Německo.

Alien Kick - nakopněte toho mimozemšťana!  Alien Kick - nakopněte toho mimozemšťana!
V poslední době se začíná objevovat stále více a více nových sportů a zpravidla se jedná o stále adrenalinovější kousky. A to ani nemluvím o sportech virtuálních, které jsou většinou atraktivní především proto, že si můžete v tomto uměle stvořeném světě vyzkoušet zejména to, co by se vám za normálních okolností povedlo jen stěží a pokud přeci, nemuselo by to pokaždé skončit úplně dobře. A právě něco zcela nereálného si vyzkoušíte rovněž v dnešní plné hře. Dnešní Alien Kick není v žádném případě nijak čerstvým počinem, nicméně pochází od seskupení nezávislých vývojářů pojmenovaných Graphit-X, od nichž jsme zde kupříkladu měli výtečný Ludo Race a mnoho dalších. A jelikož dnes recenzovaná gameska nám na Plných Hrách ještě stále chybí, byla by jistě škoda, nepodělit se s vámi o ni. 

 Minebot Arena - futuristické bojeMinebot Arena - futuristické boje
Zatracovat hry již podle technického zpracování se nevyplácí, o tom jste se jistě přesvědčili několikrát, ačkoliv je v poslední době právě technické zpracování jedním z nejdůležitějších aspektů při výběru her (a to jak těch volně šiřitelných, tak i komerčních). I když někdy se pod vcelku nepřitažlivou skořápkou skrývá až překvapivě provedená gameska, která sice neoplývá nijak přepychovým zpracováním, nicméně vás skvěle zabaví a mnohdy na výjimečně dlouhou dobu. Proč o tom mluvím? Neboť to je právě případ dnešní hry Minebot Arena. Ačkoliv by k tomu mohl název svádět, pod ovládání se vám nedostane nijak promyšlený supermoderní robot, s nímž byste střílely obrovské kupy nepřátel, to vše v přitažlivém a oku lahodícím 3D provedení. Minebot Arena sází spíše na jednoduchost, která jde naštěstí ruku v ruce s výtečnou a chytlavou hratelností. 

 Dude: The Snowman - sněhulák se bavíDude: The Snowman - sněhulák se baví
Blíží se zima a s ní pochopitelně teploty s hodnotou menší než je bod mrazu. A při takovýchto hodnotách se z vody tvoří sníh a led, který nám dává tu možnost užít si množství zimních radovánek. Sérii her na zimní motivy zvanou Yetti sports si téměř každý už zahrál, a tak se jistě i vy poohlédnete po nějaké jiné zimní hře. A Dude: The Snowman je vcelku dobrou volbou. Na sjezdovkách si s ním užijete více než dosti zimních radovánek. Ačkoliv je to k nevíře, tato hra má i svůj příběh. Dude čili sněhulák chce sjet z vrcholu hory. Po cestě ho čeká celkem devět sjezdovek, přičemž na každé má Dude nějaký úkol. Buďto musí sjet tuto trasu v určitém čase, nebo má při tomto časovém Dude The Snowman intervalu dokonce za úkol předvést akrobatické variace za určité bodové ohodnocení.

 Ljaguška - výtečný remakeLjaguška - výtečný remake
Po kratičké odmlce obou serverů primárně určených pro vývojáře volně šiřitelných her přišly České Hry před nějakou dobou s novou rychlosoutěží o hodnotné ceny, což se také setkalo s vřelým přijetím, neboť do dosti limitující uzávěrky stihlo dokončit svůj remake hned dvanáct týmů či jednotlivců a nutno dodat, že se vesměs jedná o velice podařená dílka. Vyhrát však mohl pochopitelně pouze jeden, ačkoliv tlačenice na stupních vítězů byla vskutku veliká. Pomyslnou zlatou medaili si tedy protentokráte odnáší tým Zimtech, který můžete zdát především prostřednictvím jejich příspěvku do minulého ročníku Becher Game, nazvaného Becher Rescue. Jejich gameska nese název Ljaguška a nejedná se o nic jiného, než o předělávku stařičké Perestroiky, což bylo ostatně také téma celé rychlosoutěže.

Ragdoll Matrix – skoro jako Neo Ragdoll Matrix – skoro jako Neo
Co se týče freeware her, z Finska a ostatních severských zemí nám proudí především samé originální a výtečně hratelné produkty. Stačí si třeba vzpomenout na bezhlavé Phobie (druhý nebo třetí díl), perfektní hry od Ville Mönkkönena (Bikez 2, Notrium, Forge, Wazzal...) nebo třeba lehce masochistický Porrasturvat a Rekkasturvat. Ptáte se, proč o tom mluvím? Především z toho důvodu, že dnešní plná hra Ragdoll Matrix je také od finského autora a skvěle doplňuje dvojici posledně jmenovaných titulů. Je totiž v podstatě o tom samém, ale nepředbíhejme. Asi netřeba zmiňovat, že snímek bratří Wachowských jménem Matrix se brzy po svém vydání stal legendou. To je obecně známý fakt a na osobu hlavního hrdiny Nea obdivně vzhlíží nejeden fanoušek science fiction jako na modlu či novodobého spasitele. 

Terror Tubbies - postřílejte své televizní idoly  Terror Tubbies - postřílejte své televizní idoly
Jen málokdo u nás nezná kultovní seriál britské stanice BBC Teletubbies, určený pro batolata a děti z mateřské školky. U nás se do podvědomí dostal hlavně díky svému "dospěláckému" zpracování na nejmenované komerční stanici. Pokud se vám však toto zpracování zdálo zavrženíhodné, asi byste měli přestat číst tuto recenzi, protože autoři hry z nebohých dětských idolů udělali rovnou sadistické teroristy. Autory hry jsou němečtí Schunk Design a ve hře Terror Tubbies se snažili fušovat do řemesla svým krajanům z Phenomedia AG, tvůrcům dosud nepřekonané série stříleček Moorhuhn. Obdobných klonů vznikly desítky (ne-li stovky) a už předem vám prozradím, že Terror Tubies patří k těm nejpovedenějším. Nabijte si brokovnice, lov začíná... Terror TubbiesPo spuštění hry na vás čeká klasické skrolovací panorama, na němž se to hned hemží spoustou Teletubbies.

Adrenal Mahjong - alkoholový klon mahjongu  Adrenal Mahjong - alkoholový klon mahjongu
Není snad člověka, který by neznal mahjong. Tato hra, kde máte vysbírat po párech všechny kostičky z hrací plochy, existuje v nespočetném množství různých variant. Pokud mluvíme jen o těch počítačových, pak je k nalezení téměř cokoli, co si dokážete představit. Od nejzákladnějšího principu až po multiplayerové časově omezené klání. Adrenal mahjong se nachází někde uprostřed spektra. Není to jen tupé hledání dvojic kostiček, ale stále ještě poznáte, že je to mahjong. V čem se liší od původního mahjongu? Tak především obrázky na kostičkách. Kde jen jsou ty prapodivné klikyháky, zelená a duhová kolečka a luční květiny původní asijské verze? Adrenal mahjong nahradil zelená kolečka zelenými láhvemi známého alkoholického moku, místo duhových koleček jsou na hracích kamenech další láhve, tentokrát méně známého nápoje, a i ostatní obrázky mají poněkud etanolový charakter.

Dany Golf - výborný simulátor minigolfu  Dany Golf - výborný simulátor minigolfu
Úvodem bych rád opravil název hry. Pokud čekáte simulátor golfu, budete zklamaní, Dany Golf je totiž překvapivě simulátor minigolfu. Golf je sice označován jako zábava horních deseti tisíc, ale v poslední době u nás hřiště rostou jako houby po dešti a golf se pomalu začíná stávat lidovou zábavou. Přesto je minigolf stále mnohem populárnější a také dostupnější. Možná se ptáte, kdo je to ten Dany. Dany alias Daniel je tvůrce hry a patří ke členům týmu Clickteam, jež je autorem programů pro tvorbu her. Dany Golf je tedy jakousi ukázkovou hrou a musím hned na začátek prozradit, že programu dělá čest. Minigolfové a golfové simulátory mají v žánru sportovních simulátorů pevnou pozici a i zde na Plných Hrách jsme vám jich již několik nabídli. Možná je to proto, že jejich programování je snadnější než u ostatních simulátorů a po vystřelení míčku hodně záleží jen na fyzikálních zákonech. Přesto lze dobrý golfový simulátor od těch ostatních rozpoznat a Dany Golf patří k tomu lepšímu, co v této oblasti najdete.

Sub Commander - podmořské dobrodružství  Sub Commander - podmořské dobrodružství
Miniclip – velice známá firmička, která nás sice nezásobuje natolik precizními gameskami jako je tomu v případě jejich kolegů z německé Phenomedie, nicméně také vydávají prakticky jeden titul za druhým, přičemž technologií, kterou k jejich tvorbě využívají, je výhradně Flash. Jejich hlavním cílem není tvořit promakaná a obsáhlá dílka, nýbrž chytlavé jednoduché odreagovačky, které by svou velikostí umožnily hru po internetu, jež je také u všech jejich her možná. Dílek z miniclipu jsme na Plných Hrách měli hned několik, vždyť teprve před nedávnem to byl rovněž průměrný remake starší klasiky jménem Sheepish. Dnešní hra je však z poněkud jiného soudku a velice se podobá jedné známé a oblíbené české hře od týmu Sgames – Sub Hunter 4, která byla natolik úspěšná, že obsadila první místo v minulém ročníku Becherovka Game. Pojďme se tedy podívat, jak Sub Commander vlastně vypadá. 

Fur Puppies - štěňata v akci  Fur Puppies - štěňata v akci
Arkády a akční hry patří z freewarových her u většiny hráčů k nejoblíbenějším, o čemž svědčí také stahovanost jednotlivých her v těchto kategoriích. Není se co divit, vždyť právě tyto gamesky mají většinou všechno, co takový občasný hráč volně šiřitelných titulů požaduje – alespoň průměrnou hratelnost, jednoduchost a především poskytují chvilkovou zábavu, díky níž se perfektně odreagujete. Na pomyslném trůnu arkád již nějakou tu dobu kraluje klasika jménem Mario, kterou se asi hned tak sesadit nepodaří. I přes to však nelze ostatní tituly spadající do toho žánru zcela zatracovat – vezměte si pro příklad dnešní Fur Puppies. Ačkoliv se nejedná o nic novátorského ani o nic překypujícího invencí, i přes to je Fur Puppies až překvapivě zábavným, svěžím a povedeným dílkem, které se vám jistě díky své roztomilosti zalíbí minimálně stejně jako mně. 

 2 Shoot - multi-player jak má být2 Shoot - multi-player jak má být
V arkádě 2 Shoot se vžíváte do role zabijáka a vaším úkolem je střelbou 10x za sebou rychle zlikvidovat spoluhráče pohybujícího se po obrazovce složené z několika plošin. Logicky samozřejmě vítězí ten, komu se povede odstranit druhou stranu dříve. Důležité je ale také správně uhýbat palbě spoluhráče. Protože, kdo neuhne, ztrácí život. Navíc tak nahrává ke konečnému vítězství nepřítele. 2 Shoot je celá vytvořena v holandském Game Makeru. Hodně programátorů tento vývojový nástroj odsuzuje, protože v něm lze bez znalosti programovacího jazyka vytvořit za zlomek času hru, jakou by programátor v Céčku, Pascalu nebo třeba Basicu psal několik desítek hodin. 2 ShootJenže hlavní je výsledek a ten je i tentokrát skvělý. RT Soft s Game Makerem prostě umí (podobně jako například český Soundboss) a to je fakt, za kterým si stojím. Grafika je průměrná, mírně pokulhávající za ostatními tituly RT Softu.

Sheepish - další remake od Miniclipu  Sheepish - další remake od Miniclipu
Dnešní hříčka se jmenuje Sheepish. Pod hlavičkou Miniclipu ji vytvořil GamesArcade.Net a nutno říci, že jde jen o běžný remake, který však může zabavit a to ať už po návratu ze školy nebo při dlouhých zimních večerech, jež už jsou tady.
Sheepish je předělávkou arkády Frogger z Commodore 64, posléze Atari a dalších strojů. Ve Froggerovi jste se jako hráči vžili, jak název napovídá, do role sympatického žabáka viděného z ptačí perspektivy, vaším úkolem bylo přeskákat s ním silnici plnou aut až do bezpečí tak, aby vás žádné auto nesrazilo. Prostě šlo o to, najít skulinku mezi jedoucími auty, a touto mezerou prokličkovat na druhou stranu obrazovky. Jenže silnice byla více-proudová. To znamenalo značný problém i pro otrlé hráče, kteří byli zvyklí na herní problémy v jiných gamesách osmdesátých let. V každém z proudů silnice jezdila auta (případně i motorky) jiným směrem. 

Spooky Castle - umlaťte je kladivem!  Spooky Castle - umlaťte je kladivem!
Kdo by neznal Free Lunch Design, tvůrce jedné z nejlepších freewarovek vůbec, oblíbeného a chytlavého Icy Tower. Již málokdo však zaregistroval také další projekty, jednímž z nich je velice zajímavý Zombiepox, kde ve zkratce šlo o požírání mozků mrtvých zombíků, což bylo zpracováno do velice zábavné podoby. Dnešní hra Spooky Castle’s sice od této firmičky nepochází, nicméně s jejich výše zmíněným projektem má opravdu mnoho společného – ostatně přesvědčte se sami. Hlavním hrdinou je tedy podivný človíček obřích rozměrů, jehož domovem je chladný, ovšem co do rozlohy drobný hrad. Nejedná se však tak úplně o obyčejný hrad, neboť jeho prostory jsou přímo prošpikovány všemožnými tajnými chodbami, které vás okamžitě teleportují do zcela odlišného světa, který je na rozdíl od vašeho útulného domova přesycen rozličnými monstry, jichž se musíte pochopitelně zbavit. 

Metropole Action X – bojový breakdance  Metropole Action X – bojový breakdance
Dnešní plná hra Metropole Action X pochází ze země pojídačů žab, sýrů a milovníků dobrého vína. Kdo tipuje, že se jedná o Francii, má samozřejmě pravdu. Zatímco v minulosti jsme tu na Plných Hrách výtvory z této provenience nacházeli opravdu sporadicky, nyní se začíná blýskat na lepší časy. Bohužel si však Francouzi jaksi ne a ne pořád uvědomit, že za jejich hranicemi existují i jiné státy, takže kvůli jejich pověstnému patriotismu si budeme muset tuto hru zahrát v jejich mateřštině. Doufejme však, že to nebude zas tak nepřekonatelný problém... Hra jako taková oplývá perfektní atmosférou, která k sobě přitáhne především ty, co se někdy poddali jakékoliv akční hře na automatech. Metropole Action XPrávě jejich kouzlo je ze hry cítit na sto honů.

Pěšáci - vyskákejte je všechny  Pěšáci - vyskákejte je všechny
Nesmrtelné stolní hry Dáma a Šachy se začínají čím dál více prodírat i na počítačové platformy, u kterých dokážeme vysedávat několik hodin denně. Poslední Dáma (od českého týmu Keensoft), která se na internetu objevila, nese název Dáma 2004. Dnešní produkt avšak není pouhou prachobyčejnou kopií této stolní hry. Možná budete překvapeni, kdo za tímto povedeným dílkem stojí. Je to tým Silver Eye Software, který pracuje nejen na očekávaném Sub Questu 2 (jehož první díl sklidil až nečekaný úspěch), ale také na vedlejších projektech, které většinou drží pod vývojářskou pokličkou až do několika posledních dnů před vydáním. Tím vedlejším projektem jsou právě dnešní Pěšáci.

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Nejdražší hra na Steamu stojí 46 tisíc korun. Mám na to právo, tvrdí autor

Na Steamu vyšla nezávislá hra The Hidden and Unknown, která se prodává za bezmála dva tisíce dolarů, tedy přes čtyřicet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Celníci v USA zničili sběratelský artefakt v hodnotě 200 000 korun

Nadšený sběratel utratil sta tisíce korun za neporušenou kopii legendární japonské hry Pokémon Yellow. Kvůli až...

Tak to bylo rychlé. Loni mu tleskali, teď je autor herního hitu bez práce

Ještě počátkem roku byl americký komik, animátor a v neposlední řadě i tvůrce počítačových her Justin Roiland za svojí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A je to tady, mám na Epicu víc her než na Steamu. Dohrál jsem jedinou

Digitální obchod s hrami Epic Store koncem loňského roku oslavil čtvrté narozeniny. Zpočátku nenáviděná platforma se...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Nemá to konce. Herec se musí omlouvat, že účinkuje v kouzelnické hře

Herec, který namluvil jednu z hlavních rolí ve hře Hogwarts Legacy, se nyní veřejně omlouvá za to, že se do projektu...

Luxus pro náročné. Vyzkoušeli jsme profesionální gamepad DualSense Edge

K PlayStationu 5 si nově vedle základního gamepadu můžete pořídit také profesionální model Edge. Je to model vylepšený...

Stroj na peníze se zasekl. Evropský herní kolos je ve velkých problémech

Francouzské herní vydavatelství Ubisoft hlásí extrémně špatné finanční výsledky. Ruší jeden rozpracovaný projekt za...

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v únoru

V únoru navštívíme kouzelnickou školu ze světa Harryho Pottera, staré Japonsko, ocitneme se na bojišti druhé světové...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...