HW minutky: Prosadí se paměti DDR400?

  12:00aktualizováno  28. srpna 11:44
Teprve nedávno začaly obchody nabízet paměti standardu DDR333 – ty jsou však už teď běžné, stojí skoro totéž, co DDR266, a na jejich vrcholové místo se derou nestandardizovaná paměť DDR400. || Doom III se blíží a my vám přinášíme zase pár hardwarových střípků do mozaiky o něm.

Paměti DDR400 získávají půdu pod nožičkama
S paměťmi typu DDR DRAM se setkáváme v počítačových sestavách stále častěji a klasické „jednorychlostní“ paměti SDRAM se pomalu a jistě odebírají na odpočinek. Ještě než ale SDRAMy stačily vyklidit pole, už se nám u pamětí s dvojnásobnou rychlostí toku dat (Double Data Rate neboli DDR) vystřídalo několik generací. Původní čipy DDR200 (také označované jako PC1600) byly záhy vystřídány dnes nejrozšířenějšími DDR266 (PC2100), na jejich místo se ovšem v poslední době vehementně tlačí DDR333 (PC2700), které jsou k dostání za jen o málo vyšší cenu. DDR333 je poslední standard typu DDR-I, který schválila organizace určující většinu dění v této oblasti – JEDEC.

Všechny dosud sériově vyráběné paměťové čipy DDR odpovídají specifikacím standardu DDR-I. Paměti příští generace budou vyráběny podle specifikací standardu DDR-II, který je již připraven. Vzhledem k tomu, že Intel (jakožto nejmocnější výrobce procesorů a čipsetů) již dávno ohlásil, že bude paměti typu DDR-I podporovat pouze do rychlosti DDR333, mnoho výrobců se na této hranici zastavilo. Několik firem však vycítilo možnost prosadit se do nejrychlejších počítačů i s nestandardizovanými paměťmi, a začalo oficiálně produkovat čipy klasifikované jako DDR400 (PC3200). Mezi tyto firmy patří samozřejmě dravý korejský Samsung, na Tchajwanu je to NanyaWinbond, přičemž do konce roku se připojí ještě americký Micron. Elpida a Infineon naopak prohlašují, že se DDR400 nikdy pořádně neuchytí, a že DDR333 bude dostatečně plnit požadavky zákazníků až do příchodu pamětí typu DDR-II (první poběží na 533 MHz) v roce 2004.

Micron

Po modulech DDR400 je samozřejmě poptávka, byť jsou o polovinu dražší než moduly DDR333 se stejnou kapacitou. Samsung se nechal slyšet, že jeho závod chrlí mnoho set tisíc čipů DDR400 měsíčně. Asijští výrobci počítačů jimi již vybavují své nejvýkonnější stroje ve snaze získat konkurenční výhodu a lze očekávat, že se brzy budou inspirovat i renomované firmy ve zbytku světa (o menších lokálních assemblerech ani nemluvě). Paměti DDR400 jsou podporovány posledními čipsety firem SiS a VIA i nvidiáckým čipsetem nForce2. Co se týče možné standardizace DDR400, členové JEDECu o tom údajně mezi sebou znovu vedou neformální debaty, i když již dříve tuto záležitost zamítli. Možná se tedy dočkáme oficiálního standardu, bez (alespoň tiché) podpory Intelu to ovšem půjde těžko a paměti DDR400 se takto široké akceptace asi nedočkají.

Zdroje: EBN, MicronO Doomu III na QuakeConu 2002
Nejlepší multiplayeroví hráči her běžících na enginech firmy id Software se už od roku 1996 pravidelně scházejí v USA na LAN party zvané QuakeCon. Samotný id bere tuto akci jako příležitost, aby se s fanoušky podělil o své plány, prezentoval nové hry a technologie a diskutoval o možnostech dalšího vývoje. QuakeCon 2002 se konal od 15. do 18. srpna v texaském městě Mesquite a mohli jste si na něj přinést vlastní počítač a zúčastnit se s ním turnajů v mnoha hrách (např. Quake 3, Return to Castle Wolfenstein nebo Jedi Knight II). Na letošním QuakeConu byli i zástupci serveru Tom’s Hardware Guide, kterým se mj. podařilo získat rozhovor s Timem Willitsem, hlavním designérem s napětím očekávaného Doomu III. Vyjímám pár zajímavých otázek a odpovědí:

  Pro jaké platformy bude Doom III určen?

  Doom III je vyladěn především pro karty série GeForce3 a Radeon 8500. Poběží i na jiných kartách, ale úroveň grafiky bude oproti výše uvedeným cílovým platformám snížená.

  Je Doom III více závislý na výkonu grafické karty nebo na výkonu procesoru?

  Vzhledem ke komplexnímu charakteru grafické věrnosti, kterou se v Doomu II snažíme prezentovat, bude hra závislá více na grafické kartě než na procesoru.

  Bude mít Doom III separátní verze pro využití specifických funkcí procesorů Intel a AMD?

  Nikoli, máme pouze jednu verzi, nicméně ta bude schopna využít všech schopností každého procesoru.

  Pořád se hodně mluví o množství textur, které se bude přenášet mezi grafickou kartou a pamětí. O jaké velikosti se jedná?

  V Doomu III se budou celkem běžně vyskytovat 80MB textury.

Na QuakeConu 2002 se vyskytoval i John Carmack, který ujistil příznivce Linuxu, že se dočkají nativní verze Doomu III (minimálně pro grafické karty od NVIDIE), slíbil verzi pro konzoli Xbox a podporu víceprocesorových systémů.

Zdroj: Tom's Hardware Guide

Autor:
 

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

Další z rubriky

Pět nejočekávanější her, které vycházejí v únoru

Metro Exodus

Ještě minulý rok to vypadalo, že únor 2019 budou druhé herní Vánoce. Několik větších kousků sice bylo takticky odloženo...

KOMENTÁŘ: Nedodělek, nebo příslib? Význam patchů ve hrách roste

Fortnite

Jedním z poznávacích znamení moderních her je jejich závislost na dodatečných úpravách všeho druhu. Řeč není pouze o...

Dvanáct nejlepších herních love story

Assassin’s Creed: Origins

Že láska a milostné pletky ke hrám patří, bereme dnes už jako samozřejmost. V našem článku jsme se pokusili vzpomenout...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz