Malá Pláň leží v nadmořské výšce 800 metrů. Stane se další lokalitou v Peci,...

Malá Pláň leží v nadmořské výšce 800 metrů. Stane se další lokalitou v Peci, kterou mohou zastavět apartmány. | foto: Tomáš Plecháč, MF DNES

Územní plán Pece pod Sněžkou platí, stavební uzávěra nebude potřeba

  • 2
Pec pod Sněžkou může při posuzování stavebních projektů dál používat princip regulačních bublin. Město uspělo s kasační stížností u Nejvyššího správního soudu, který zrušil loňský verdikt krajského soudu. Územní plán platí.

Stavební uzávěru pro Horní a Dolní Pláně, kterou radnice před pár týdny začala připravovat, nebude tak Pec pod Sněžkou potřebovat.

Nejvyšší správní soud (NSS) totiž zvrátil rozhodnutí krajské soudu, jenž loni zneplatnil část územního plánu z roku 2011. Platí včetně takzvaných regulačních bublin, pomyslných kružnic kolem každé stavby. Ovlivňují, co bude stát v okolí, a definují odstupové vzdálenosti od stávajících objektů.

Stavební uzávěra není třeba

Za těchto okolností je stavební uzávěra, která by na několik měsíců znemožnila umisťovat nové stavby, zbytečná.

„Uzávěra není potřeba, protože platí územní plán včetně všech regulačních prvků, které obsahuje,“ potvrdil starosta Pece Alan Tomášek (nestraník). Rozhodnutí NSS je definitivní, nejde se proti němu již odvolat. Pro horské středisko tak skončilo období velké nejistoty. Spory o územní plán se táhly několik let.

Už v roce 2014 Krajský úřad Královéhradeckého kraje napadl regulační bubliny a část územního plánu zrušil. Město se proti tomu i pozdějším rozhodnutím soudu několikrát odvolalo. O pět let později Ústavní soud konstatoval, že východokrkonošské středisko může regulační bubliny dál používat. Hradecký krajský soud ovšem vloni na jaře znovu potvrdil platnost původního rozhodnutí úředníků z roku 2014.

Zrušení části plánu? Nejhrubší zásah

Radnice v reakci na to podala kasační stížnost k NSS, který nyní rozhodl v její prospěch a víc než rok starý verdikt krajského soudu zrušil. Územní plán tedy platí včetně dříve zrušených částí.

„Z přístupu úřadů jsme zklamáni. Nerozumíme tomu, proč krajský úřad, který je na začátku při projednávání územního plánu partnerem, ho nakonec sám napadne,“ uvedl starosta.

Nejvyšší správní soud v rozsudku uvedl, že zrušení části územního plánu krajským úřadem představuje ze všech zákonných možností ten nejhrubší zásah a může obstát pouze v nejzávažnějších případech.

„Zrušení v přezkumném řízení přichází ve chvíli, kdy je územní plán již vydán a obec stejně jako dotčení jednotlivci s ním již pracují, nemluvě o tom, že na pořízení územního plánu bylo vynaloženo značné množství úsilí a financí, stejně tak jako na přípravu záměrů dle tohoto územního plánu,“ konstatoval předseda senátu Aleš Roztočil.

Úřad by podle rozsudku měl už při tvorbě územního plánu usměrnit chystané regulační prvky, aby se případně nedostaly do rozporu s legislativou.

„Krajský úřad má širokou škálu možností, jak zajistit respektování právních předpisů při přípravě a vydání územního plánu,“ uvedl Roztočil.

19. ledna 2021

Stavební uzávěru pro žluté a oranžové lokality územního plánu, kam mimo jiné patří Velká Pláň, Zahrádky, Hnědý vrch, Janovy boudy, Portášky nebo Lučiny, začala Pec pod Sněžkou připravovat v březnu. Opatření mělo zakázat nové stavby a regulovalo by také přístavby stávajících objektů. Dotknout se mělo zhruba 1500 majitelů pozemků.

„Stavební uzávěra byla preventivním opatřením, aby se nám nestalo, že budeme mít zastavitelné území bez jakékoli regulace. V těchto lokalitách by mohla nastat živelná zástavba,“ vysvětlil Alan Tomášek.

Bubliny se osvědčily

Největší tlak investorů na budování rekreačních rodinných domů a apartmánů je v poslední době ve Velké Úpě a na Velké Pláni.

„Za poslední rok se regulační komise zabývala desítkami projektů,“ potvrdil zastupitel a člen komise František Vambera (nestraník). Město kvůli sporům o územní plán rovněž začalo připravovat uzávěru pro červené zóny, tedy centrum střediska kolem hlavní silnice, kam spadají lokality Kaplička, Javor, Malá Pláň či centrum Velké Úpy.

Bez ohledu na poslední rozhodnutí soudu radnice připravuje změnu územního plánu. S nástrojem regulačních bublin, které ve vybraných lokalitách umožňují zachovat rozptýlenou zástavbu, město počítá také do budoucna. Poloměr fiktivní kružnice kolem každé stavby se odvíjí od velikosti objektu a zátěže území.

„Je to spravedlivý nástroj, který platí pro všechny stejně. Pec je horské město na rozlehlých pláních a loukách, klasický územní plán v našich podmínkách nefunguje. I v souvislosti s ochranou přírody podléhají stavby poměrně přísnému posuzování. Pro nás je lepší, když je území definované jako celek a pak se do něj implementují regulace: ochrana přírody a regulační bubliny,“ vysvětlil Alan Tomášek.