Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. prosince 2023 Svatoslav

Peci pod Sněžkou hrozí „sídliště naležato“, tak chystá stavební uzávěru

V několika lokalitách Pece pod Sněžkou má kvůli sporům o územní plán dočasně platit stavební uzávěra. Podle vedení města je to nyní jediný způsob, jak ochránit území před tlakem investorů.
Malá Pláň v Peci pod Sněžkou (18. 3. 2021)

Malá Pláň v Peci pod Sněžkou (18. 3. 2021) | foto: MAFRA

Krajský soud totiž zrušil část územního plánu Pece pod Sněžkou a horské středisko nemůže účinně usměrňovat projekty investorů. V lokalitách, jako je Velká Pláň, Zahrádky nebo Portášky, tak hrozí nekontrolovatelná výstavba. Právě proto město stavební uzávěru připravuje.

Platit začne nejdříve na přelomu května a června. Ve žlutých a oranžových zónách územního plánu nebude možné umisťovat nové stavby, omezeny budou také přístavby. Na projekty, které už mají vydané stavební povolení, se uzávěra vztahovat nebude.

O územní plán Pece pod Sněžkou se vedou dlouhodobé spory. Od roku 2011, kdy byl schválen, dokument posuzovalo několik institucí. Jádrem sporu jsou takzvané regulační bubliny, které v územním plánu mají nenahraditelnou funkci.

Fungují jako pomyslné kružnice kolem každé stavby a ovlivňují, co bude stát v okolí. Mimo jiné umožňují v horském středisku zachovat typickou rozvolněnou zástavbu. V roce 2014 tento regulační prvek napadl Krajský úřad Královéhradeckého kraje a část územního plánu zrušil.

Potřeba chránit cenné lokality

Město se proti rozhodnutím úřadu a později i ministerstva pro místní rozvoj a proti verdiktům soudů odvolalo. V březnu 2019 Ústavní soud rozhodl, že radnice může princip bublin dál používat. Žalobou města proti postupu úřadu se zabýval krajský soud a loni na jaře potvrdil platnost rozhodnutí úředníků z roku 2014.

„Zrušené části územního plánu v současné době neplatí, týká se to především osvědčených regulačních bublin v oranžových a žlutých zónách územního plánu. Tlak vlastníků pozemků, investorů, developerů a různých spekulantů na toto území je obrovský,“ vysvětluje tajemník pecké radnice Michal Berger.

Tlak investorů je tak velký, že bychom tu za chvíli měli sídliště naležato.

Alan Tomášekstarosta Pece pod Sněžkou

Žluté a oranžové oblasti zahrnují horní a dolní pláně. Spadají sem například lokality Velká Pláň, Zahrádky, Hnědý vrch, Velká Paseka, Janovy Boudy, Hlušiny, Portášky nebo Lučiny.

Město se proti verdiktu soudu opět brání a podalo kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten zatím nerozhodl. Podle vedení radnice je stávající územní plán bez zrušených bublin v podstatě nepoužitelný a hrozí nekontrolovatelná výstavba.

Hrozí sídliště naležato

Jediným řešením je stavební uzávěra. „Je to jediná cesta, jak se legálně bránit masivní zástavbě v otevřené krajině a jak ochránit urbanisticky a architektonicky nejcennější lokality s rozptýlenou zástavbou. Tlak investorů je tak velký, že bychom tu za chvíli měli sídliště naležato,“ upozorňuje starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek (nestraník).

Stavební uzávěra zakazuje umisťovat nové stavby a omezuje přístavby ke stávajícím objektům. Například u budov o výměře do 1 500 metrů čtverečních se může užitková plocha rozšířit maximálně o třetinu. Na rekonstrukce, které nemění užitkovou plochu, se uzávěra nevztahuje. Stejně tak na projekty, které už mají vydané stavební povolení.

19. ledna 2021

„Je to dočasné opatření. Buď Nejvyšší správní soud v řádu měsíců rozhodne a územní plán vrátí do původní podoby, nebo potvrdí rozhodnutí krajského úřadu a v tu chvíli budeme muset s největší pravděpodobností pořídit nový územní plán,“ naznačuje možné scénáře starosta.

Zastupitelé Pece ve středu schválili záměr. V následujících týdnech se k němu budou moci vyjádřit orgány státní správy a veřejnost. Chystaná uzávěra se dotkne zhruba 1 500 majitelů pozemků.

Platit by mohla začít na přelomu května a června. Radnici má poskytnout dostatek času. Dobu potřebnou na změnu územního plánu starosta odhaduje minimálně na rok, pořízení nového územního plánu může trvat i roky dva.

„Uzávěra bude platit ještě rok od rozhodnutí Nejvyššího správního soudu,“ upřesňuje Tomášek.

Uzávěra i pro červenou zónu

Vyhlásit uzávěru pro žluté a oranžové lokality městu doporučila regulační komise.

„Díky zneplatnění části územního plánu nyní nelze zajistit kvalitní rozvoj této části území, hrozí však dlouhodobé a nevratné poškození krajiny i města,“ uvádí tajemník komise Libor Vodseďálek.

13. července 2020

Podle člena komise krajinného ekologa Pavla Klimeše nastala doba, kdy se město musí bránit projektům, které mu nic nepřinášejí. „Nejsou to projekty pro místní komunitu, hosty a byznys, ale pro soukromé rekreační domy a často apartmánové objekty. Jediným přínosem pro město je jen velmi nízká daň z nemovitosti,“ upozorňuje.

Podle zastupitele a člena komise Františka Vambery (nestraník) je v poslední době největší tlak investorů na dvě lokality: Velkou Pláň a Velkou Úpu.

„Za poslední rok se regulační komise zabývala desítkami projektů. Nárůst oproti předchozím letům je obrovský. Většinou to jsou rekreační rodinné domy,“ říká.

Jedním z projektů, které komise řešila, byl například apartmánový dům Na Soutoku, který má vyrůst u Zeleného potoka. Firma spoluvlastněná bývalým fotbalistou Vladimírem Šmicerem plánuje na jižním svahu Velké Pláně zbourat penzion Avia a na jeho místě vybudovat apartmánový dům Avion se 17 byty, wellness a podzemním parkovištěm. Rekonstrukcím, které nemění užitkovou plochu a nezvyšují zátěž území, uzávěra nebrání.

Připravované opatření se zatím nedotkne červených zón, tedy centra města rozkládajícího se kolem hlavních příjezdových silnic. Patří sem lokality Kaplička, Malá Pláň, Javor, Lesovna nebo centrální Velká Úpa.

Právě centrum Pece prochází v posledních letech bouřlivým stavebním vývojem. Největším projektem posledních let byl komplex Svatý Vavřinec s 90 apartmány za čtvrt miliardy korun, který byl na konci roku 2018 dokončen na místě bývalého nákupního střediska Sněžka.

Řada projektů se připravuje. Například holandští investoři plánují u parkoviště Kaplička postavit čtyřpatrovou rezidenci Krakonoš s 37 apartmány. Společnost Bau-Invest chce na Malé Pláni vybudovat komplex pěti apartmánových domů se 70 byty, restauraci a wellness. Aktivity investorů hodlá však radnice v dohledné době omezit i v centru střediska.

„Také v červených zónách chybí regulace a připravujeme návrh stavební uzávěry pro tuto lokalitu,“ připomíná Alan Tomášek.

Stavební uzávěru v reakci na apartmánový stavební boom zavedl v roce 2004 Špindlerův Mlýn. Město však investorům nezřídka dávalo výjimky a na nich vydělalo miliony korun. Nové vedení radnice v roce 2007 s výjimkami skoncovalo.

  • Nejčtenější

Pardubice ovládly derby, Sparta zase přestřelku v Liberci. Na dno klesá Kladno

Východočeské derby mezi Pardubicemi a Hradcem zakončilo program kompletního 22. kola hokejové extraligy. Hlavní nedělní...

Sparta zvládla šlágr, znovu slaví i Třinec s lídrem. Kladno rychle opustilo dno

Hned šesti duely pokračovala hokejová extraliga v úterý. Program 23. kola zakončil šlágr mezi Spartou a Litvínovem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bartošák znovu v potížích. Nedostavil se na zápas, Hradec ho vyřadil z týmu

Po návratu zpět do hokejové extraligy se prezentoval skvělými výkony. Nyní se však hradecký gólman Patrik Bartošák...

Jasno kolem Bartošáka. V Hradci končí, bez omluvy nechodil na tréninky

Od konce minulého týdne se v hokejovém prostředí čekalo, jak celá situace dopadne. Nyní je jasné, že Patrik Bartošák už...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ed Sheeran přidává v Česku druhý koncert. První je už vyprodaný

Podobně jako před čtyřmi lety v Letňanech, i tentokrát vystoupí Ed Sheeran v Česku dvakrát. Po již oznámeném koncertě v...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Běžte k praktikovi, žádají nemocnice. Omezení zatím zrušit nemohou

Přestože se včera zástupci mladých lékařů dohodli s premiérem Petrem Fialou (ODS) na navýšení platů, omezení provozu...

„Jezdí se na tom skvěle.“ Lyžařská sezona začala, vlekaři hlásí ideální podmínky

Tři kilometry otevřených sjezdovek a 80 centimetrů sněhu. Lyžařská sezona na Černé hoře začala první prosincový pátek...

Kašpárek a zbojník, loutkový počin roku v hradeckém Draku sbírá ceny

Královéhradecký Drak zažívá dobré časy puncované trofejemi. Tou nejnovější je Cena Divadelních novin v kategorii...

V Krkonoších stouplo nebezpečí lavin. Je tam až 80 centimetrů sněhu

Lavinové nebezpečí v Krkonoších po dalším sněžení stouplo z prvního na druhý stupeň pětibodové stupnice. První lavinový...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...