V časech, kdy se Hradečané mohli smočit leda na Opaťáku, správčickém písáku nebo Stříbrném rybníce, měli ve městě deset kilometrů na východ moderní koupaliště s toboganem, masážními tryskami a sluneční loučkou. Městské koupaliště v Třebechovicích pod Orebem se okamžitě stalo hitem, jenže za sedmnáct let od jeho otevření se toho moc nezměnilo. Precizně upravený areál začíná ve světle vzrůstající konkurence zapadat do průměru.
Třebechovicím konkuruje hlavně modernější Flošna, která však v parných dnech připomíná mraveniště. Velkou výhodu má ve vyhřívání bazénů. Zatímco v Hradci vyhřívají vodu na 26 až 28 stupňů Celsia, v Třebechovicích dokážou teplotu vody zvýšit jen o několik stupňů.
Solární přihřívání navíc potřebuje pomoc Slunce, takže když je pod mrakem, má voda jen okolo 21 stupňů Celsia. Při třicítkách ji dokáže sluníčko zahřát na necelých 24 stupňů.
Tobogan i skluzavka jsou v ceně vstupného
Koupališti Bor nechybí nic, co byste od moderního akvaparku očekávali. Vévodí mu dvanáctimetrový tobogan, po němž se lze klouzat korytem dlouhým 85 metrů. Z věže vede dvojitá skluzavka, na které můžete závodit v paralelním sjezdu. Vyvýšenou koupací plochu tvoří kromě hlavního také desetimetrový kruhový dětský bazének, který má hloubku třicet centimetrů a v jehož středu stojí oblíbený vodní hřib. Nabídku doplňuje ještě relaxační bazén se vzduchovými masážními lůžky. V průměru má patnáct metrů a hluboký je jeden metr.
Hlavní bazén je kompromisem mezi sportovním zaměřením a relaxací. Polovinu představuje klasický pětadvacetimetrový plavecký bazén s pěti dráhami, hloubkou 1,65 metru a odrazovými můstky. Druhá půlka je tvarovaná a ústí do ní skluzavky a tobogan.
Koupaliště má kapacitu přes dva tisíce návštěvníků, ale na rozdíl od větších měst si tu nepřipadáte jako v mraveništi. Pokud nejsou vysloveně tropy, můžete tu narazit na poloprázdný bazén. Jenže s menším počtem lidí klesá také úroveň služeb. Když je teploměr jen lehce nad dvacítkou, jsou obě zdejší občerstvení uzavřena. A to je škoda, obzvláště kvůli poměrně příznivým cenám.
Půllitr jedenáctky tu pořídíte za 25 korun, párek v rohlíku vás přijde na dvacku, hamburger na dvojnásobek. Ve stánku až do 19 hodin vaří, takže se můžete u vody zdržet klidně až do zavírací hodiny.
Bor boduje cenou za vstup a permanentku
Hodnocení MF DNESBor, Třebechovice pod Orebem
Známkujeme jako ve škole, nejlepší je jednička, nejhorší pětka. |
Velkou výhodou zdejšího koupaliště je možnost odskočit si domů. Na menším městě se počítá s tím, že si na oběd zajdete jinam, a tak k celodenní vstupence nabízejí možnost opustit koupaliště a zase se vrátit.
Příznivá je navíc i výše vstupného, které je na celý den 70 korun pro dospělé a 45 pro děti. Večerní vstup je o třetinu levnější.
Kdo si rád užívá vody, může si za 750 korun koupit permanentku na celou sezonu, a to už je velký rozdíl oproti podobně vybaveným areálům v okolí. Kromě bazénů nabízí koupaliště také trampolínu pro děti, hřiště na plážový volejbal a sluneční loučku.
Přes poledne chladí stín borovic. Samozřejmostí jsou převlékárny, sprchy a uzamykatelné skříňky, za které si však připlatíte. Vadou na kráse je nedořešené parkování. Stojí se v přilehlé ulici a když je koupaliště plné, je auty poseto široké okolí.