Sjezdovky i tribuny jsou připraveny, světový pohár startuje tréninky

  9:30aktualizováno  9:30
Dojezd sjezdovek ve Svatém Petru se před světovým pohárem změnil k nepoznání, jsou tu tribuny, stany pro VIP hosty a novináře, pódium i obří obrazovka u cíle. Na závodní trati pracovalo celou noc na středu šedesát dobrovolníků. Dnes odpoledne mohou turisté zahlédnout nejlepší světové lyžařky při tréninku.

Přípravy na Světový pohár v alpském lyžování, který v pátek odstartuje obřím slalomem, finišují. Armáda dobrovolníků dokončuje poslední úpravy na černé sjezdovce.

Ještě ve středu v ulicích Špindlerova Mlýna mnoho nepřipomínalo, že už za dva dny se krkonošské středisko ovládne sportovní akce světového významu. Cedule s reklamou na světový pohár se objevují až u stezky z centra do lyžařského areálu ve Svatém Petru. Zatímco ve městě byl klid, dojezd sjezdovek se změnil k nepoznání. 

Pod černou sjezdovkou vyrostly dvě tribuny, dohromady pojmou přes tři tisíce diváků. Na vrcholu jedné jsou komentátorské budky. Organizační tým, rolbaři i několik stovek dobrovolníků pracuje od pěti ráno do půlnoci.

Ve středu stavěli koridor pro závodníky, stěhovali nábytek do VIP stanů a chystali zázemí pro televizní štáby. Polovina největšího stanu bude sloužit novinářům z celého světa.

„Presscentrum má kapacitu 120 novinářů. Zájem je obrovský, oproti původnímu plánu jsme ho dokonce museli zvětšovat,“ sdělil šéf organizačního týmu Max Gottfried.

U cíle stojí mobilní buňky, kde bude časomíra, stánky s občerstvením a o několik metrů dále také pódium pro kapely. Odpoledne kamion dopravil velkoplošnou audioobrazovku s úhlopříčkou přes deset metrů, na ní diváci uvidí atraktivní záběry z trati.

Černá sjezdovka ve Svatém Petru je víc jak týden zavřená, každý den o ni pečují desítky dobrovolníků. Celou úterní noc četa šedesáti „stahovačů“ pluhovala i ručně odklízela tenkou vrstvu čerstvého sněhu, který trať zasypal. Po celé délce jsou v několika řadách ochranné červené sítě.

Na černé sjezdovce se pojedou pouze závodní jízdy, trénink oproti původnímu plánu lyžařky absolvují na jiných tratích. „Je teplo a chceme, aby sjezdovka vydržela v co nejlepší kondici až do poslední chvíle,“ vysvětlil Max Gottfried.

Trička, klíčenky, čepice, samolepky i balzám

Některé obchody ve Špindlerově Mlýně jsou vybaveny čepicemi, tričky a nákrčníky s logem světového poháru už od prosince, jiné začaly zboží rovnat na pulty teprve ve středu. V nabídce jsou klíčenky, samolepky i balzám na rty. 

„Zájem je velký, každý den si návštěvníci koupí desítky kusů. Chodí Češi, Poláci i Němci. Někteří lidé se po zboží ptali, ještě než jsme prodej spustili. Čekáme na dodávku dalších věcí, protože zboží máme málo,“ prozradila prodavačka jednoho obchodu ve Svatém Petru. 

Fotogalerie

Výbava pro fanoušky bude k sehnání na pěti místech. „Prodána je už desetina celé produkce, největší obrat samozřejmě očekáváme v závodních dnech,“ uvedl Pavel Pillár ze společnosti Sport Invest, který má na starosti marketing.

Špindlerův Mlýn pořádal světový pohár žen poprvé v prosinci 2005, pak v lednu 2008 a zatím naposledy v březnu 2011. Premiéra svěťáku se měla původně konat už v prosinci 2003, ale plány překazil nedostatek sněhu. I když prestižní závod do Špindlu zavítá za posledních 16 let už počtvrté, stále zůstává zcela mimořádnou akcí. 

„Přišli jsme se podívat, jak je to připravené, a v pátek chceme jít na obří slalom. Sobotní slalom budeme nejspíš sledovat v televizi. Pokud tady budou velké davy, stejně bychom toho moc neviděli,“ prozradila Vendula Kijáková, která s manželem ve středu pozorovala finální přípravy v cílovém prostoru. 

Vidět pohár? To je povinnost

Nechyběli ani na jednom světovém poháru, který se tu konal. „Vnímáme to skoro jako naši povinnost. Sice to je velká akce, přijede spousta lidí, ve městě je mumraj, ale takové závody prostě ke Špindlu patří,“ dodala.

Ne každý je ale na víkendovou show zrovna natěšen. „V životě jsem se toho nalyžoval až dost, dřív jsem hodně sportoval. Jsem rád, že světový pohár ve Špindlerově Mlýně je, ale nějak zvlášť to už neprožívám. Když seženu někoho, kdo za mě zaskočí v práci, tak se možná půjdu podívat,“ řekl majitel půjčovny lyží v centru města, který si nepřál uvést jméno.

Přestože dorazí tisíce sportovních fandů, středisko zůstane v běžném provozu. Lyžovat bude možno všude kromě závodní tratě ve Svatém Petru. Lanovky a vleky pojedou na Medvědíně, Labské, Horních Mísečkách i na Hromovce. 

„Očekáváme velký nápor fanoušků i lyžařů. Abychom ranní příjezd do střediska rozmělnili a aby se lidé mohli včas dostat k lanovkám a vlekům, tak se v pátek i v sobotu všechna dopravní zařízení rozjedou už v osm hodin, tedy o půl hodiny dříve než obvykle,“ informoval ředitel skiareálu René Hroneš.

S přípravami i realizací světového poháru přijelo pomoci několik vlekařů ze slovenské Jasné, která je stejně jako špindlerovský skiareál součástí impéria Tatry Mountain Resorts.

V Nízkých Tatrách se stejná akce konala před třemi lety. Krkonošský skiareál angažoval desítky brigádníků do restaurací a stánků. V pátek a v sobotu má na závody dorazit kolem 17 tisíc diváků, sobotní vstupenky už jsou téměř vyprodané.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Další z rubriky

Kubík dřeva za desetikorunu. Kvůli kůrovci KRNAP láká zájemce o těžbu

Ivo Hlávka z Vrchlabí těží nad Strážným vrcholové zlomy smrků (21. 5. 2019).

V Krkonoších je po zimě velké množství polámaných stromů. Ochranáři z Krkonošského národního parku je prodávají za...

Hradecký festival Na jednom břehu zve na Báru Polákovou i J. A. R.

Barbora Poláková

Hlavními taháky festivalu Na jednom břehu v Hradci Králové budou Barbora Poláková a kapela J. A. R., držitelé cen Anděl...

Lávku v Obřím dole rychle spravili, cesta na Sněžku je zase otevřena

Opravená lávka v Rudné rokli (23. 5. 2019)

Cesta po modré turistické značce Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je po opravě mostku znovu otevřena. Jakmile se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz