Manévry ve Špindlu začínají, na lyžařské hvězdy dorazí až 17 tisíc lidí

  9:10aktualizováno  9:10
Na Světový pohár v lyžování, který ve Špindlerově Mlýně začne v pátek, dorazí až 17 tisíc fanoušků. Sportovní událost letošního roku přinese velké dopravní manévry. V Herlíkovicích bude uzávěra, Vrchlabí se promění v parkoviště. Řidiče čeká řada dopravních omezení, ubytovací kapacity jsou téměř vyčerpané.

Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová se raduje z vítězství ve slalomu na mistrovství světa v Aare. | foto: Reuters

Do Krkonoš se Světový pohár ve sjezdovém lyžování žen vrátí po osmi letech. Nejlepší lyžařky budou v pátek bojovat na trati obřího slalomu, v sobotu je slalom speciál.

Fanoušci už do střediska najíždějí. Odpoledne čekají závodnice první tréninkové jízdy, hlavním tréninkovým dnem bude čtvrtek. Událost s rozpočtem 40 milionů korun, na které se podílí třistačlenný štáb, přinese dopravní omezení.

„Podle prodejů vstupenek by v pátek mělo dorazit osm tisíc fanoušků, v sobotu se návštěvnost blíží devíti tisícům,“ prozradil šéf organizačního týmu Max Gottfried.

Dopravu na trase z Vrchlabí do Špindlu budou řídit koordinátoři, hlavním dopravním „špuntem“ se stanou Herlíkovice. Další kontrolní body vzniknou u Labské přehrady, v Bedřichově a Svatém Petru. Stávající parkovací kapacitu tisíc míst ve Špindlerově Mlýně posílí další provizorní parkoviště, jedno vznikne u obchodního domu Norma. Parkovat se bude také na hlavní silnici ve směru do Vrchlabí.

Fotogalerie

Pokud se všechna místa zaplní, pořadatelé silnici v Herlíkovicích zavřou a auta vrátí na záchytná parkoviště do Vrchlabí.

„Za kontrolní stanoviště budeme pouštět vozidla do hmotnosti 3,5 tuny bez omezení do chvíle, než se naplní místa ve Špindlerově Mlýně. Pak kontrolní bod uzavřeme a dále pustíme už jen ta vozidla, která se prokáží povolením. 

To mohou dostat pouze rezidenti, provozovatelé podniků, ubytovaní hosté a samozřejmě vozidla pořadatelské služby,“ vysvětlil Jiří Pečánka z pořadatelského týmu, který má na starosti organizaci dopravy. Podle zkušeností z minulých let budou parkoviště ve Špindlu plná kolem 8.30 hodin.

Kyvadlová doprava zdarma

Dopravní uzávěra může platit v pátek a v sobotu kdykoli od 7 do 18 hodin. Po celou dobu se do Špindlerova Mlýna nedostanou auta nad 3,5 tuny. Ve Vrchlabí vzniknou záchytná parkoviště na silnicích v okolí sportovního stadionu a kruhového objezdu ve Vejsplaších. Oba dva dny bude do Špindlu pendlovat kyvadlová doprava zdarma.

„Jezdit bude v patnáctiminutových intervalech. Pokud bude třeba, připravíme další autobusy k okamžitému posílení,“ dodal Pečánka.

Ve Špindlerově Mlýně výrazně posílí skibusy. Na křižovatce u pošty vznikne dočasný kruhový objezd, do Svatého Petra se dostanou pouze auta se zvláštním povolením. Organizátoři vypraví v pátek a sobotu do Špindlerova Mlýna speciální dálkové autobusy z Hradce Králové, Pardubic, Prahy, Mladé Boleslavi a Plzně.

Souboj megahvězd bez Ledecké

Tváří světového poháru se měla stát dvojnásobná olympijská šampionka Ester Ledecká, která na zdejších kopcích vyrostla. Reprezentantka už dva týdny před startem oznámila, že dá přednost snowboardovým závodům ve Švýcarsku, kde bude bojovat o velký křišťálový glóbus za triumf v paralelních disciplínách. Naopak hlavní superstar ženského lyžování současnosti Mikaela Shiffrinová z USA  do Krkonoš dorazí.

Program Světového poháru

PÁTEK
8.30 Otevření areálu, DJ, soutěže, začátek vyřezávání ledové sochy
9.30 Slavnostní průvod od autobusového nádraží do Svatého Petra vedený bubeníky
10.00 Slavnostní zahájení
10.30 Obří slalom – 1. kolo
12.00 Program mezi koly ve fanzoně – DJ, soutěže
13.30 Obří slalom – 2. kolo
14.30 Neoficiální vyhlášení vítězek
15.00 Program ve fanzoně, dokončení ledové sochy
17.45 Slavnostní průvod z centra Špindlerova Mlýna do Svatého Petra vedený bubeníky
18.00 Koncert kapely Aurora Party Band
19.00 Oficiální vyhlášení výsledků
19.45 Koncert kapely Aurora Party Band
20.45 – 22.00 Afterparty – DJ Aleš Matoušek
21.00 Afterparty v Music Clubu Dolská

SOBOTA
8.30 Otevření areálu – DJ, soutěže
9:30 Slavnostní průvod od autobusového nádraží do Svatého Petra vedený bubeníky
10.30 Slalom – 1. kolo
12.15 Koncert kapely Queenie
13.30 Slalom – 2. kolo
14.30 Neoficiální vyhlášení vítězek
14.45 Oficiální vyhlášení výsledků
15.00 Program ve fanzoně
20.00 Afterparty v Music Clubu Dolská

KDE PARKOVAT
Špindlerův Mlýn
- parkoviště P1, P2, P3 a další dočasná parkoviště, například u obchodního domu Norma - silnice II/295 ve směru na Vrchlabí

Vrchlabí
- úsek silnice II/295 od kruhového objezdu ve Vejsplaších ve směru na Dolní Branou po křižovatku s ulicí Pražská - silnice I/14 od Valteřic po kruhový objezd v části Vejsplachy - obchvat Vrchlabí (pokud budou vyčerpány všechny parkovací kapacity)

Hlavní bude souboj americké dominátorky se slovenskou hvězdou Petrou Vlhovou, která na světovém šampionátu vybojovala kompletní sadu medailí. Suverénka Světového poháru Shiffrinová si ve Špindlerově Mlýně může zajistit malý křišťálový glóbus za celkové vítězství v obřím slalomu. V Krkonoších bude bojovat také o 15. vítězství v sezoně, což by byl nový rekord.

Nejvíc vstupenek v předprodejích zakoupili Češi. Díky Vlhové je také velká poptávka ze Slovenska, zájem je ale po celé Evropě. Lístky na páteční obří slalom bude možné zakoupit ještě těsně před šampionátem. 

„Prodej na sobotní slalom budeme muset velmi pravděpodobně zastavit, protože se už blížíme vyprodání kapacity. V oběhu jsou poslední vstupenky. Očekávali jsme, že o šampionát bude velký zájem i přesto, že se nezúčastní Ester Ledecká,“ řekl Max Gottfried. C

ena nejlevnějších tiketů na stání podél trati začíná na 99 korunách. Nejlevnější lístek na tribunu ve Svatém Petru, která pojem kolem třech tisíc fanoušků, stojí 790 korun.

Hotely jsou téměř plné

Většinu ubytovacích kapacit fandové zarezervovali už několik týdnů před akcí. Podle majitele ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martina Jandury začala masivní poptávka v lednu, v současnosti jsou hotely a penziony na druhý březnový víkend téměř obsazené. 

„Při hodně velkém štěstí se dá ubytování najít i teď, byť to nemusí být přímo ve Špindlerově Mlýně. Občas nám z hotelů přijdou storna, lidé na poslední chvíli ruší zamluvené pobyty kvůli nemoci,“ uvedl Jandura. Fanoušci lyžování budou bydlet ve Vrchlabí, Jičíně nebo v Trutnově, odkud dorazí několik autobusů s fanklubem Petry Vlhové.

Diváky ve Svatém Petru nebudou bavit pouze závody, organizátoři kromě soutěží připravují páteční koncert kapely Aurora Party Band, v sobotu zahraje skupina Queenie. Oba dny uzavře afterparty v klubu Dolská. 

Americká reprezentace avizovala, že v Krkonoších zůstane i po závodě a bude se připravovat na finále Světového poháru v Andoře. Oficiální zahájení ve Svatém Petru se uskuteční v pátek v 10 hodin, předcházet mu bude průvod s bubeníky od autobusového nádraží.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Další z rubriky

Silný vítr zastavil lanovku na Sněžku, nejezdí v obou úsecích

V sobotu byl otevřen druhý úsek nové lanové dráhy z Růžové hory na Sněžku. (22....

Lanovka na Sněžku se ve středu kvůli silnému větru nerozjela. Na Sněžce ráno pršelo a vítr dosahoval rychlosti okolo 90...

Klíčový most v Hradci už za provozu opravují, první špičku ustál

Kvůli opravám mostu U Soutoku se v Hradci Králové čekají komplikace a kolony...

Začaly opravy mostu U Soutoku v Hradci Králové. Nejvytíženější most v celém kraji přitom zůstává otevřen pro veškerou...

Hradecký festival Na jednom břehu zve na Báru Polákovou i J. A. R.

Barbora Poláková

Hlavními taháky festivalu Na jednom břehu v Hradci Králové budou Barbora Poláková a kapela J. A. R., držitelé cen Anděl...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz