Středa 27. května 2020, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. května 2020 Valdemar

Josef Šír byl muž mnoha talentů, v knihách zachytil mizející Krkonoše

  8:28aktualizováno  8:28
Před sto lety zemřel spisovatel Josef Šír (1859-1920), jenž za sebou zanechal rozsáhlé a pro Krkonoše důležité dílo. Rodák z Horní Branné zachytil v povídkách a románech tradiční řemesla, hospodaření i duchovní zvyklosti horalů. Byl kantorem, včelařem, muzikantem, lyžařem i schopným malířem.

Kantor a spisovatel Josef Šír | foto: archiv Správy KRNAP

Josef Šír pracoval celý život jako učitel. Pedagogické vzdělání získal v Jičíně, působil na školách v Roztokách u Jilemnice, ve Staré Vsi u Vysokého nad Jizerou, v Poniklé, Benecku a Horních Štěpanicích. Prosazoval moderní pedagogické metody, některé učební pomůcky sám vyráběl, například loutkové divadlo.

Byl renesančním člověkem se širokým záběrem. Včelařil a lyžoval. Organizoval vlastenecké přednášky, hrál na několik hudebních nástrojů, skládal muziku, psal štěpanickou kroniku a byl také solidní malíř. 

„Právě obecní kroniku v Horních Štěpanicích vyzdobil akvarely všech stavení, a je tak unikátním dokumentem o podobě lidové architektury,“ říká Radek Drahný ze Správy Krkonošského národního parku.

Publikovat však začal až ve 37 letech. Zachytil každodenní život, který viděl kolem sebe. Hlavními postavami jeho děl jsou často děti, ženy a staří lidé, důležitou roli hraje krkonošská příroda a počasí. Šírovo dílo odborníci dnes vnímají jako cenný etnografický materiál.

„Jako každý učitel v té době byl ve středu dění. Velice dobře znal život českého etnika v Krkonoších a výborně se vyznal v mezilidských vztazích. Jeho pohledy do zdejšího života jsou velmi realistické. Šírovy povídky jsou dodnes zdrojem cenných informací. Jsou zajímavé nejen obsahem, ale také jazykově,“ uvádí Jan Luštinec, historik a bývalý ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici.

Šír zachytil tradiční řemesla, především tkalcovství, krkonošská nářečí, podobu tehdejší krajiny, ale také způsoby hospodaření a duchovní život horalů. Velkou pozornost věnoval i vztahům mezi Čechy a Němci v regionu.

Za jeho nepříliš dlouhého života vyšlo devět knih. Od roku 1896 povídky zveřejňovaly Národní listy, Zlatá Praha a další časopisy. V roce 1904 vyšla kniha povídek Horské prameny: povídky a obrázky z Krkonoš. Kromě povídek napsal také dva romány: Msta a Tkalci.

„Šír dlouho sbíral zkušenosti a potřeboval dozrát. V okamžiku, kdy měl potřebu to sdělit dál a byl toho plný, tak publikoval,“ vysvětluje Šírův poněkud opožděný start spisovatelské kariéry Jan Luštinec.

Z penze se vracel do školy, ale zemřel mezi knihami

Spisovatelův literární odkaz nejvíc zpropagoval vrchlabský nakladatel a knihkupec Josef Krbal, jenž ve 30. a 40. letech vydal jedenáctisvazkové sebrané spisy.

„Dalekosáhlé přesuny sociálního rázu, krize průmyslu, zejména domácího tkalcovství a sklářství, přivodí brzy zánik klidu v našich horách, klidu, ve kterém vyrůstali Šírovi samorostlí filosofové, rázovité postavy horalů a jímavé životní děje krkonošských drobných lidí, jejich rodin a samot,“ napsal Krbal vizionářsky v předmluvě ke druhému svazku.

Sborník o životě a díle polozapomenutého krkonošského spisovatele vydali před deseti lety jeho potomci, letos chystají pokračování.

Josef Šír odešel v dubnu 1919 do penze, zanedlouho se však nechal reaktivovat a nastoupil do nově založené menšinové školy v Příchovicích u Kořenova.

Děti se ho však nikdy nedočkaly. Zemřel den po svém příjezdu, 9. května 1920 našli bezvládné tělo mezi právě rozbalovanými knihami. V krkonošském regionu má několik pamětních desek, v rodné Horní Branné je po něm pojmenovaná základní a mateřská škola.

Knihovna Krkonošského muzea Správy KRNAP vlastnící Šírovo mnohosvazkové dílo připomene 100. výročí od jeho smrti několika způsoby. S jilemnickým nakladatelstvím Gentiana na podzim vydá výběr ze spisovatelových povídek.

„Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové zdigitalizuje Šírovy knihy z muzejní knihovny a zveřejní je v digitální knihovně,“ doplňuje Drahný. Český rozhlas uvede o krkonošském rodákovi pořad, jeho dílo a osobnost přiblíží také letošní vydání časopisu Krkonoše – Jizerské hory.

  • Nejčtenější

Za vraždu manželky střelou do hlavy v hospodě dostal otec tří dětí 14 let

Krajský soud v Hradci Králové poslal obžalovaného M. D. na 14 let do věznice s ostrahou za vraždu manželky. Loni v...

Speleologové odhalili už 600 metrů Albeřické jeskyně a nejsou na konci

Premium Překvapující informace vydává v poslední době podzemí Krkonoš. V rozsáhlém projektu Správy Krkonošského národního parku...

Pes pokousal strojvedoucího vlaku na Jičínsku. Souprava nabrala zpoždění

Pes jednoho z cestujících v sobotu dopoledne pokousal strojvedoucího vlaku na Jičínsku. Vlak kvůli incidentu nabral...

Asociace dala Hradci ultimátum kvůli Žejdlovi. Klub o něm nevěděl

Spory hráčské asociace extraligových hokejistů a Hradce Králové pokračují. Petr Šidlík se domluvil na snížení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zámek Opočno zůstane státu, zamítl Ústavní soud stížnost dědičky

Zámek v Opočně na Rychnovsku zůstane ve správě státu, rozhodl Ústavní soud. Zamítl tak stížnost Kristiny...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Ministr podepsal nové ochranné zóny Krkonoš, platit začnou od července

Ministr životního prostředí Richard Brabec podepsal novou vyhlášku o vymezení zón ochrany přírody Krkonošského...

Zastupitelé odmítli převést budovu školky Sionu, divili se spěchu radních

Šéf hradeckého spolku Sion Denis Doksanský narazil u královéhradeckých zastupitelů se žádostí o převod školní budovy...

Virus ohrožuje magický kostel v Orlických horách, obec spoléhá na dárce

Koronavirus zkomplikoval plány na opravu magického kostela svatého Jana Nepomuckého ve Vrchní Orlici. Obec Bartošovice...

Zvolili temnou cestu, reaguje rodina na výrok, že Opočno zůstane státu

Rodina Colloredo-Mansfeldových nesouhlasí s rozhodnutím Ústavního soudu z minulého týdne, podle kterého zámek Opočno na...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT MOSTŮ - VEDOUCÍ TÝMU

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...