Diskuze

Obří šipky v Trutnově ukazovaly, kudy do krytu. Z fasád nejdou dolů

Na domech v Trutnově zůstaly i 72 let od konce druhé světové války podivné bílé šipky. Už jen málokdo ví, že označovaly protiletecké kryty pro civilní obyvatele. Jsou jednou z mála hmatatelných připomínek válečných časů ve městě. Trutnov však ušel bombardování.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LF

V Olomouci na zdi ústředního hřbitova se krátce po vpádu vojsk VS a následné okupaci sovětských vojsk objebjevin nápis:"Běž domů Ivane, čeká tě Nataša", který ne a nešel smazat, přemalovat několik roků.Hřbitovní zeď zářila opakovaným nátěrem, prostě šik.;-D

1 0
možnosti
LM

Nějaké moc kvalitní vápno? Naše prvomájové nápisy na silnicích rychle mizely po děšti.;-D

0 0
možnosti
Foto

V padesátých letech, když jsem byl malej, tak toho byla Praha plná, možná ještě v letech šedesátých. Protože se bolševik o baráky moc nestaral, omítka spíš opadala, než že by se to snažil někdo zamalovat. Takže teď tam šipky asi už nejsou.V Trutnově měli Němci asi lepší fasády.

3 0
možnosti
MN

Přesně tak, pamatuji si v Praze na svislé čáry s trojúhelníkovou šipkou směrem ke vchodu.

Vzhledem k tomu, že fasády se za socialismu od 1945 neopravovaly, byly viditelné do 80.let.

0 0
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
1 0
možnosti
IN

Tak tolik roků nejen po válce, ale po revoluci - 1989 - je docela smutné, že tam ty šipky pořád jsou. Chápu, že ne každý vlastník měl možnost sehnat za posledních 28 let peníze na rekonstrukci fasády. Ale alespoň u bytových domů, které byly dříve státní, či bytového družstva, nyní v nějaké správě bytového fondu, by snad už vlastník mohl za ty roky opravit fasádu tak, že by v místě se šipkou oťukal omítku na cihlu, když jde údajně vápno špatně přetřít a pak by tam v tom místě prostě nanesli omítku novou....

U nás fasády všech státních cihlových domů nechalo město v druhé polovině devadesátých let zrekonstruovat /panélaky až v závěsu/ a pak začalo prodávat byty a jednotliví vlastníci si pak vybrali pro svůj vchod správce nemovitostí.

0 2
možnosti
ZH

Berte to i z té pozitivní stránky. Omítka vydržela více než 70 let.

4 0
možnosti
Foto

K výbavě "Luftschutzraumu" patřila i ruční pumpička na vodu, stříkala jak při stlačení pístu, tak i při jeho vytažení. Kbelík s vodou, mělo to pomáhat při hašení fosforových bomb.

V Jihlavě jsme měli třípatrové podzemí, úplně dole stálo vždy asi půl metru vody. Kryt jsme měli v druhém podzemním podlaží. Tamtéž jsme očekávali příchod Rudé Armády, tři dny jsme tam byli jako děti při světle petrolejky, ale v Jihlavě se nebombardovalo- Wehrmacht se stahovala na Znojmo, k Američanům.

Zajímavé, jak dlouho ta prvorepubliková omítka vzdoruje počasí. Podle ilustračního snímku bych tipoval, že vidím "Břízolit".

7 0
možnosti
MR

Tyhle šipky jsme měli na činžovním domě taky, zmizely až koncem devadesátých let, při rekonstrukci...

1 0
možnosti
VK

Prostě poctivej materiál

1 0
možnosti
JK

J44a74n 20K79ö60r91n93e76r

1. 12. 2017 6:49

No ba, však i v Bílém Potoce (Alois Nebel a spol.) vědí, že ať Klub českých turistů přetírá značky jak chce, vždycky pod nima vylezou ty německý...

Vážně, tyhle drobné AUTENTICKÉ připomínky minulosti (ať už byla jakákoliv) váží víc, než desítky oficiálních pomníků. Přimlouvám se za zachování, pokud to majitelům nebude výslovně vadit.

3 0
možnosti
EK

I já si je z dětství pamatuju, jen byly na domech namalované svisle se šipkami po stranách oken suterénních a polosuterénních prostor. Byly na domech přímo naproti domu, kde jsme bydleli. Strašily na těch domech až do konce 60. let, kdy se opravovala fasáda, ale po nějaké době zase začaly trochu vylejzat.

Na našem domě jako jediném už nebyly vidět, měli jsme malé sklepy úplně pod úrovní chodníku a ty prý tak tak stačily pro vlastní nájemníky, jak mi vyprávěla máma. Spodek domu, postaveného někdy z r.1936, byl obložený dlaždicemi a z těch to asi pan domácí po válce nějak smyl.

1 0
možnosti
EK

Jo, a bylo to prý namalované obyčejným vápnem, proto to pořád prosvítalo ať to přetírali čím chtěli. Až když domy museli skoro celé znova nahazovat, jak už byla ta omítka popraskaná a opadaná, tak se to podařilo odstranit. Kde byla ale omítky natažena tenčí vrstva, tam to vylezlo zakrátko znova.. :-)

0 0
možnosti