Železná sekera zdobená stříbrem z raného středověku (31.5.2019). | foto: Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Nálezce ptačí sekery z doby Velké Moravy dostane od kraje šedesát tisíc

  • 1
Nálezce, který objevil na poli na Jičínsku cennou raně středověkou sekerku, dostane od Královéhradeckého kraje částku 60 tisíc korun. Rozhodli o tom krajští radní. Stříbrem zdobená sekerka je podle archeologů unikátním nálezem v českých i středoevropských poměrech.

Nálezce sekeru našel na poli u Bašnic na Jičínsku bez detektoru kovu. Zhruba před rokem se dostala do Muzea východních Čech v Hradci Králové, jehož zřizovatelem je kraj. Ten se stal vlastníkem sekerky. Kulturně historická hodnota nalezené sekery je podle odborníků 600 tisíc korun.

„Nálezce této sekery má právo na odměnu na základě určení Archeologického ústavu, a to ve výši 10 procent hodnoty nálezu,“ uvedla mluvčí Královéhradeckého kraje Martina Svatoňová.

„Nálezce našel v lese při okraji obce Bašnice zkorodovanou železnou sekeru. Správně odhadl, že by mohlo jít o cenný předmět. Obratem kontaktoval pracovníky hradeckého Muzea východních Čech, kteří při důkladném prozkoumání zjistili, že podle způsobu provedení a výzdoby sekery jde o zcela ojedinělý nález. Můžeme ho datovat mezi 9. a 10. století,“ říká náměstkyně hejtmana Martina Berdychová (Východočeši).

Sekerka zvaná bradatice má obdélníkovou čepel a obloukovitý břit. Dolní část čepele je zúžená v místě paty a s násadním otvorem je spojena úzkým krčkem. V ose násadního otvoru jsou částečně dochovány ostny, týl sekery je tupý a má obdélníkový průřez.

Na obou stranách čepele jsou vyobrazeny dvojice ptáčků, nad nimi v místě připojení krčku je křížek a na jedné straně pod dvojicí ptáčků jsou ještě dvě hvězdy a křížek.

Po obvodu čepele prochází linie, která je v pravidelných odstupech přesekávaná krátkými čárkami. Tato linie pokračuje až na týl a stejným způsobem jsou zdobeny i násadní trny. Na hřbetu je pět trojúhelníků, obrysy dalších tří trojúhelníků jsou na týlu sekery. Výzdoba je provedena tauzií a plátováním, což je na raně středověkých sekerách poměrně výjimečné.

„Nálezy seker jsou na našem území poměrně bohatě zastoupeny, ale v případě této sekery se v kombinaci jejího miniaturního provedení a výzdoby jedná o zcela ojedinělý nález, a to nejen v národním, ale i ve středoevropském kontextu,“ doplňuje náměstkyně.

Vzhledem k jejím menším rozměrům, kdy délka dosahuje 10,5 centimentru, lze předpokládat, že se jedná o předmět, který měl symbolický význam.