Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Podejte trestní oznámení, nebo se omluvte, vyzývá poslance nemocnice

  16:40
Vedení Oblastní nemocnice v Náchodě se ohradilo vůči výrokům poslance Pavla Plzáka z hnutí ANO o nestandardním výběrovém řízení na magnetickou rezonanci. Politik je pronesl na jednání krajského zastupitelstva. Za svými slovy si stojí a odmítá se omluvit.

V Trutnově se dočkali magnetické rezonance před několika dny. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Když poslanec Pavel Plzák vystoupil na březnovém zasedání krajského zastupitelstva, volil silná slova. V závěru jednání vstoupil do diskuze a poukázal na nestandardní průběh veřejné zakázky na pořízení a instalaci magnetické rezonance v Oblastní nemocnici Náchod.

Dvakrát zrušený tendr na dodavatele přirovnal ke známé „Karlovarské losovačce“ a obvinil nemocnici, že tendr dvakrát zrušila, protože nevyhrála „preferovaná firma.“

Nemocnice se proti jeho vystoupení minulý týden ohradila. Na svých webových stránkách vydala prohlášení, v němž Plzákova tvrzení označila za zcela nepravdivá a žádá od něj buď podání trestního oznámení, aby mohla celou věc posoudit policie, nebo omluvu.

„Před vznesením svých závažných obvinění nás pan poslanec nekontaktoval ani si nevyžádal informace k průběhu veřejné zakázky na pořízení magnetické rezonance. Jeho informace nemohou pocházet ani z veřejných zdrojů, neboť nebyly dosud prezentovány,“ uvedla ředitelka nemocnice Ivana Urešová v prohlášení, které zaslala i do redakce MF DNES, kde zpráva o Plzákově vystoupení vyšla.

„Přirovnání ke ‚Karlovarské losovačce‘ je zcela nemístné, nemocnice se v celé zakázce chová transparentně, s péčí řádného hospodáře a dle litery zákona,“ napsala ředitelka Urešová.

Na její text zveřejněný na webu nemocnice reagoval v závěru týdne i Pavel Plzák. Ten sice odmítl, že by nemocnici vysloveně obvinil z pletichaření, avšak v dopise zaslaném redakci MF DNES všechna svá dřívější vyjádření obhajoval.

Fotogalerie

„Vytýkají mi, že útočím závažnými a nepravdivými informacemi. Ano, souhlasím s jejich závažností, ale jinak si stojím za každým slovem ze svého vystoupení a jsem připraven je obhájit. Nejsem povinen kohokoli před svým vystoupením kontaktovat a uváděné informace jsou veřejně dostupné,“ napsal Plzák.

V dopise připomněl, že chtěl svým vystoupením před zastupiteli upozornit krajské politiky, že kvůli dvakrát zrušenému tendru hrozí nemocnici pokuta od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

„A zřejmě i uhrazení nákladů, které měli účastníci soutěže spojené s touto zakázkou. Považoval jsem za důležité na tyto okolnosti krajské zastupitele upozornit a žádal jsem odpověď na otázku, kdo je za celou záležitost zodpovědný,“ vysvětlil.

Nemocnice přirovnání ke „Karlovarské losovačce“ odmítla s tím, že žádné losování při výběru dodavatele nebylo. Veškerá rozhodnutí podle ní vydává hodnoticí komise, v níž jsou zástupci nemocnice, zřizovatele a přizvaní odborníci.

Spekulace, míní ředitelka. Proč ale vítězí táž firma, ptá se politik

„Rozhodnutí jsou řádně protokolována a jsou součástí dokumentace. Údajné vazby člena komise na některou z firem jsou čistou spekulací bez jakýchkoli důkazů. Vysloveně nepravdivá jsou poté některá vyjádření pana poslance,“ uvedla ředitelka.

„Co si ale má člověk myslet, pokud dvakrát v soutěži zvítězí stejný uchazeč a zadavatel vždy soutěž zruší s výmluvou na vlastní chyby, načež uvede, že vyhlásí třetí soutěž. Vypadá to, že se bude soutěžit tak dlouho, dokud nevyhraje správný uchazeč,“ zopakoval podezření na manipulaci tendru Pavel Plzák.

Nemocnice nesouhlasí ani s Plzákovým nařčením, že byla překvapena cenou, jakou jeden z účastníků v opakovaném tendru nabídl. Protože nešlo podle něj o „preferovanou firmu“, nemocnice po čtyřech měsících zakázku zrušila.

„Nemocnice ceny dopředu nezná, po podání nabídky ji komise vyhodnotí a posuzuje dále z pohledu splnění podmínek zadávací dokumentace. Jakmile nemocnice zjistila možné nesplnění těchto podmínek, opakovaně účastníka v průběhu několika měsíců vyzývala k vysvětlení nabízeného plnění,“ uvedla Ivana Urešová.

„Ten jej ale odmítal sdělit s odkazem na obchodní tajemství. Výsledkem pak bylo zjištění nejednoznačného nastavení zadání. Nemocnice proto přistoupila ke zrušení zakázky, čímž umožní vyhlásit nové řízení s upravenými podmínkami,“ doplnila Urešová.

Špitál vyhlásil třetí tendr, i když neskončilo řízení u ÚOHS

Takové vysvětlení však Plzák označil za velmi kostrbaté. Odkaz na obchodní tajemství je podle něj nelogický: „Při nesdělení základních údajů by musel být ze soutěže vyloučen již na samém počátku,“ uvedl Plzák.

Ten označil za pochybení například to, že si nemocnice nezjistila eventuální vazby přizvaných expertů na účastníky soutěže. Podivil se také, že nemocnice vyhlásila třetí kolo tendru, přestože to předchozí nyní prošetřuje ÚOHS.

„Správní řízení v dané věci bylo zahájeno 21. února, nicméně lhůta začíná běžet až po obdržení zadávací dokumentace, tudíž prvostupňové rozhodnutí by mohlo být vydáno ke konci dubna,“ sdělil mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Nemocnice poslance vyzvala, aby podal trestní oznámení, jehož prošetření obvinění potvrdí, nebo vyvrátí. „V opačném případě bude nemocnice požadovat omluvu a zdržení se dalších zásahů do své pověsti. Velmi se nás dotýká kritika práce všech, kteří na zakázce intenzivně pracují,“ uzavřela Ivana Urešová.

„Nevím, proč bych se měl omluvit za to, že jsem krajské zastupitele upozornil na neschopnost nemocnice, která je v majetku kraje, úspěšně v plánovaném termínu veřejnou zakázku dokončit. Nevím také, proč bych měl podávat trestní oznámení. Pokud se orgány činné v trestním řízení i třeba z veřejného prostoru dozvědí informaci, že by mohlo dojít k protiprávnímu jednání, jsou povinny konat, aniž by bylo podáno jakékoli trestní oznámení,“ odvětil Pavel Plzák.

Trutnovská nemocnice otevřela magnetickou rezonanci začátkem dubna:

8. dubna 2019

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Martin Hanousek, Jan Birke, Zdeněk Ondráček, Luďka Tomešová, Klára Dostálová, Vladimíra Lesenská, Ivan Adamec, Martin Jiránek

  • Nejčtenější

Matka se bavila loterií o dětské věci. Policie to má za nepovolený hazard

Dipování je oblíbená zábava především matek na rodičovské dovolené. Na sociálních sítích nabízejí zboží k prodeji...

Nádraží, kde se zastavil čas. Krkonošská železnice má šanci na záchranu

Premium Zchátralé budovy, pasoucí se slepice, ticho. Na nádražích u trasy krkonošské železnice z Martinic do Rokytnice nad...

Novou dálnici u Hradce obsadili cyklisté a pěší. Autům se otevře v prosinci

Stovky lidí se v sobotu vydaly na prohlídku téměř dokončeného úseku dálnice D11 mezi Hradcem Králové a Smiřicemi....

Třinec otočil zápas v Hradci a jde do čela hokejové extraligy

Hokejisté Třince zvítězili v dohrávce 6. kola extraligy v Hradci Králové 3:2, přestože prohrávali 0:2, a dostali se do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Střelba na autobus byla mladická nerozvážnost, střelci hrozí tři roky

Náchodští policisté obvinili dvaadvacetiletého muže kvůli střelbě na linkový autobus v Hronově na Náchodsku. Na...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Za vjezd do Obřího dolu dostalo devět motorkářů pokutu dvacet tisíc

Část motorkářů z Německa, kteří v srpnu vjeli přes zákaz do Obřího dolu v Krkonoších, dostala další pokuty. Správa...

Porodnice v Trutnově více než rok hledala lékaře, v říjnu znovu otevře

Čtrnáct měsíců. Tak dlouho je zavřená porodnice v trutnovské nemocnici, která je součástí Zdravotnického holdingu...

Podvodník tvrdil, že je americký voják. Žena z Trutnovska mu dala 2,5 milionu

O téměř 2,5 milionu korun přišla třiapadesátiletá žena z Trutnovska. Ta se na internetu seznámila s podvodníkem, který...

Železný most Bailey Bridge v Hradci Králové příští rok uzavřou opravy

Nejspíš až několik měsíců bude příští rok uzavřen železný most zvaný Bailey Bridge, který v Hradci Králové přes řeku...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...