Lékaři v Trutnově si hýčkají novou rezonanci, rozšíří spektrum vyšetření

  18:34aktualizováno  18:34
Kvalitnější a rychlejší vyšetření si lékaři v trutnovské nemocnici slibují od nové magnetické rezonance za 23 milionů korun, kterou v pondělí uvedli do ostrého provozu. Nahradila deset let starý přístroj. Kromě rezonance má nemocnice také moderní rentgenový přístroj za šest milionů.

Nové zařízení je špičkou ve své kategorii, nabízí kvalitnější zobrazovací schopnosti a přesnější diagnostiku. Má pětkrát vyšší intenzitu magnetického pole než původní rezonance.

„Podstatně se rozšíří spektrum vyšetření, které můžeme provádět. Díky mnohem vyšším rozlišovacím schopnostem nyní dokážeme postihnout patologické procesy, které jsme na starém přístroji nedokázali rozlišit. Je to obrovský skok kupředu,“ uvedl primář radiodiagnostického oddělení Jiří Bažant.

Zkrátí se také doba vyšetření, o které je velký zájem. Žádná jiná nemocnice krajského zdravotnického holdingu v současnosti rezonanci nemá, a do Trutnova proto dojíždějí pacienti z celých východních Čech. 

„Díky tomu, že magnetické pole je u této rezonance podstatně silnější, tak není potřeba k získání informace tolik času. Vyšetřovací sekvence se zkracují a přitom je jejich kvalita vyšší,“ vysvětlil primář. Například vyšetření mozku dosud trvalo víc jak půl hodiny, nový přístroj to v některých případech zvládne i za pár minut. Podle Jiřího Bažanta bude možné vyšetřit až o třetinu více pacientů než dosud.

Zdravotnický holding chce v dohledné době rezonancí vybavit také náchodskou nemocnici a výhledově i nemocnici v Jičíně. Nákup náchodské rezonance však provázejí problémy, poslanec Pavel Plzák (ANO) obvinil vedení Oblastní nemocnice Náchod z manipulace se zakázkou

Kvůli zkrácení čekacích lhůt a vyšetření většího počtu pacientů trutnovská klinika už na konci loňského roku posílila směny. Průměrná čekací doba na vyšetření se pohybuje kolem čtyř až pěti týdnů.

Fotogalerie

Osm tun vážící zařízení po částech nastěhoval do nemocnice začátkem února jeřáb, stavaři museli do zdi budovy vytvořit velký otvor, aby se těžkotonážní náklad dovnitř vešel. Rezonance, která v březnu zahájila zkušební provoz, je umístěná v suterénu pavilonu L na gynekologicko-porodnickém oddělení.

Modernizace oddělení radiodiagnostiky vyšla celkově na 28 milionů korun, 85 procent rozpočtu zaplatí dotace z Evropské unie. Původní magnetickou rezonanci, která byla v nemocnici deset let, chtělo hradecké hejtmanství zdarma věnovat lékařům v Arméni. Z plánu nakonec sešlo. „Když se ukázalo, jak složitá a nákladná by přeprava přístroje do Jerevanu byla, tak sami Arménci od tohoto projektu ustoupili,“ sdělil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09). Co bude s původním přístrojem, zatím není jasné.

Magnetická rezonance využívá magnetické pole a elektromagnetické vlnění s vysokou frekvencí. Na rozdíl od rentgenologických metod není pacient vystavený ionizujícímu záření. Přístroj zobrazuje měkké tkáně obsahující vodu, vhodný je hlavně k vyšetření mozku a míchy, ale také cév, srdce nebo kloubů. Využití nachází v neurologii, onkologii i ortopedii.

Dlouhé snímky celé páteře

Současně s magnetickou rezonancí trutnovská nemocnice zahájila v pondělí provoz nového skiaskopicko-skiagrafického RTG systému. Kromě rentgenového snímkování lze díky němu sledovat pohybové děje v organismu pacienta a provádět například vyšetření jícnu nebo žaludku. Zařízení je vhodné také k pořizování dlouhých snímků celé páteře, kolene či kyčle vestoje. 

Výsledný obraz vytváří s mnohem nižší dávkou záření než starší přístroje. „Umožňuje daleko šetrnější vyšetření pacientů. Nemocnice za přístroj zaplatila šest milionů korun, jeho pořízení bylo možné díky dotaci z Evropské unie,“ sdělil předseda představenstva nemocnice Miroslav Procházka.

Trutnovská nemocnice v poslední době koupila přístroje za 75 milionů korun. Kromě magnetické rezonance a RTG systému investovala například do ultrazvuku. Vedle radiodiagnostického oddělení má nové pomocníky také oddělení rehabilitační, interní, chirurgické, neurologické a ARO.

Nejčtenější

Další kamion s auty za miliony se nevešel pod novopacký viadukt

Dopravní nehoda kamionu s nákladem škodovek pod viaduktem v Nové Pace (16. 4....

Těžce zkoušený viadukt v Nové Pace utrpěl další ránu. O traverzu mostu se zachytilo nákladní auto převážející nová SUV....

Labská bouda je opět přístupná turistům, rekonstrukce trvala půl roku

Labská bouda v Krkonoších se po půl roce zase otevřela veřejnosti (18. dubna...

Po půlroční pauze vstoupili v pátek do Labské boudy v Krkonoších opět turisté. Hřebenovou chatu uzavřela v listopadu...

Hasiči v Orlických horách zlikvidovali požár lesa, pomáhali i Poláci

Hasiči bojovali s požárem lesa v nepřístupném terénu nad golfovým hřištěm...

U Olešnice v Orlických horách v sobotu odpoledne vzplál mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasiči požár dostali pod...

Druhá liga: Brno prohrálo ve Varnsdorfu, Hradec i Budějovice uspěly

Varnsdorfští fotbalisté slaví gól v duelu proti Zbrojovce Brno.

Boj o třetí místo, které zaručuje postup do baráže o nejvyšší soutěž, se ve druhé fotbalové lize zamotává. Ve 24. kole...

Dřevařskou firmu v Hradci zachvátil požár. Škody jsou jen minimální

Požár skladů v Hradci Králové (19. dubna 2019)

V pátek v odpoledních hodinách vypukl v areálu jedné z dřevařských firem v Hradci Králové požár. Oheň zachvátil...

Další z rubriky

Farmář neuspěl. Povodí může chystat stavbu suchého poldru v Mělčanech

Výpusť poldru bude průchodná pro migraci ryb.

Suchý poldr v Mělčanech na Rychnovsku získal konečně potvrzené územní rozhodnutí. Od ničivé povodně uplynulo téměř 21...

Řidiči v Náchodě si protrpí jaro s objížďkami, sešly se dvě stavby

Radnice v Náchodě nechala prorazit novou spojku pod železniční tratí mezi...

Řidiče v Náchodě čekají až do konce června komplikace s uzavírkami a objížďkami. Na předměstí v Bělovsi je zavřený...

Na Náchodsku skončilo auto na střeše. Zraněný muž tvrdil, že neřídil

U obce Slavoňov – Blažkov skončilo auto na střeše (19. dubna 2019).

V pátek brzo ráno vyjížděly složky integrovaného záchranného systému na Náchodsku k autu převrácenému na střechu. Na...

Najdete na iDNES.cz