Zahrádku s konopím pro české pacienty chce zřídit fakulta v Hradci

  8:45aktualizováno  8:45
Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy, která sídlí v Hradci Králové, bude usilovat o licenci, díky níž by mohla ve městě vyrůst velká pěstírna konopí. Z něj by se vyráběly léčebné přípravky pro celou zemi.

Ve sklenících by mohli akademici pěstovat téměř tisíc rostlin. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Čeští pacienti mají jistotu, že už brzy budou moci využívat konopí pro léčebné účely. Zákon zavádějící tuto novinku v únoru podepsal tehdejší prezident Václav Klaus. Pomůže to lidem se silnými bolestmi, křečemi či ekzémy, kteří si konopí budou v lékárně kupovat na předpis.

Právě teď řeší zdravotničtí experti otázku, kde lékárníci potřebné konopí vezmou. Bude-li se pěstovat v Česku, je pravděpodobné, že už za rok vyroste velká legální pěstírna uprostřed Hradce.

Účinky konopí

Léčebné účinky konopí jsou podle expertů jednoznačně vědecky prokázané u roztroušené sklerózy, Parkinsonovy nemoci, anorexie, lupénky, astmatu či některých typů deprese a epilepsie. Marihuana pomáhá také potlačit chronické bolesti nebo poruchy svalového napětí.

Farmaceutická fakulta Karlovy Univerzity v Hradci Králové se rozhodla, že bude usilovat o licenci na pěstování konopí pro léčebné účinky v areálu své botanické zahrady.

"Vypěstovat konopí umí každý, ale my jsme schopni konopí standardizovat na obsah konkrétních účinných látek. Jiné látky jsou totiž potřeba třeba na lupénku pro zevní použití, jiné zase k pomoci při roztroušené skleróze," říká děkan fakulty profesor Alexandr Hrabálek.

"Jsme schopni pěstovat rostliny s poměrně nízkými náklady"

Novela zákona ze začátku roku zatím dovoluje dovážení konopí ze zahraničí, od roku 2014 se však o rostliny budou moct starat i pěstitelé v Česku. Zdaleka ne však každý. Privilegium dostane pouze několik organizací či firem, kterým Státní ústav pro kontrolu léčiv licenci udělí.

"První výběrové řízení k udělení licence bude dvoukolové a bude ho možné zahájit nejdříve 1. března 2014. Veškeré informace o této možnosti budeme postupně zveřejňovat na stránkách sukl.cz," říká mluvčí ústavu Lucie Šustková s tím, že neuspěje jen tak někdo. Každý zájemce musí beze zbytku dodržet zákony o návykových látkách a léčivech.

To na hradecké farmacii nebude problém. Fakulta je podle děkana Hrabálka připravena už nyní a je velmi vhodným kandidátem.

"Jsme schopni pěstovat rostliny s poměrně nízkými náklady, máme na to uzpůsobené skleníky. Jakmile ústav vyhlásí soutěž, tak se do ní přihlásíme," avizuje Hrabálek.

Fakulta by si tím mohla pozvednout prestiž, navíc by to mohlo přinést náměty pro další vědecký výzkum. "Máme možnost konopí analyzovat z hlediska obsahových látek i ošetřit, tak proč bychom do toho nešli. Víme, že budeme moct státu, respektive nemocným zprostředkovat léčebný prostředek," říká děkan.

Fakultě nejde o peníze, ale o prestiž a výzkum

Tvrdí, že fakultě rozhodně nejde o finanční zisk, ostatně státem přísně kontrolované pěstování a následná distribuce by jim moc nevydělala.

"Pokud budeme vybráni, nebude to pro nás byznys. Ve výsledku hlavně chceme pomáhat lidem. Neděláme si ambice, že objevíme nové účinky, ale můžeme třeba najít nové obsahové látky, které se i u jiných rostlin také stále nacházejí," vysvětluje děkan.

Ve sklenících by mohli akademici pěstovat až tisíc rostlin. Kvůli nedostatku světla v jiných ročních obdobích kromě léta musí ve sklenících přisvěcovat.

Zcela zásadní otázkou bude bezpečnost těchto skleníků, vždyť jeho obsah bude ukrývat nejen pro zloděje vysoce atraktivní a kvalitní zboží.

"Už teď nám zahradu a skleníky hlídá agentura, bezpečnost je pro nás naprostá priorita. Zavedli bychom dvoustupňovou ochranu, jedna by chránila celý objekt, druhá konkrétní skleník. Ten by byl napojen na pult policejní ochrany a oprávnění vstupovat do prostoru rostlin by mělo jen několik vybraných lidí," popisuje Hrabálek bezpečnostní opatření.

Děkan navíc upozorňuje, že už samotná doprava konopí z ciziny je zbytečně nákladná a výroba v Česku tak leccos vyřeší. "Vždyť my máme technologie, máme vhodné prostředí i pracovníky, konopí můžeme pěstovat levněji a sami," podotýká.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí, nebude ani klinika

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Centrum Tradiční čínské medicíny, které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, končí. Nemocnice...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Další z rubriky

Farmář dostal za týrání skotu podmínku. Na péči jsem neměl peníze, hájí se

Vladimír Čepelka se u Okresního soudu v Trutnově zodpovídal z týrání zvířat...

Tříletou podmínku se zkušební dobou na pět let udělil za týrání skotu trutnovský okresní soud Vladimíru Čepelkovi ze...

Policie v Krkonoších řeší herní krajinu u Portášek, dotace je zmražená

Tvůrci převedli třícentimetrového šnečka vřetenovku krkonošskou do...

MF DNES zmapovala události kolem údajného pokusu o dotační podvod, kvůli kterému policie trestně stíhá vedení radnice v...

Nebyla to pomoc s umýváním. Za znásilnění holčičky soud vyměřil šest let

Krajský soud v Hradci Králové.

S šestiletým trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Libor N., který podle obžaloby znásilnil osmiletou...

Prodej, Rodinný dům, 185m2 - Chlumec…
Prodej, Rodinný dům, 185m2 - Chlumec…

Lauterbachova, Chlumec nad Cidlinou - Chlumec nad Cidlinou IV, okres Hradec Králové

Najdete na iDNES.cz