Ornitologové našli u obce Roudnice otráveného orla mořského.

Ornitologové našli u obce Roudnice otráveného orla mořského. | foto: ČSO: Klára Hlubocká

Vzácného orla mořského někdo otrávil, hnízdil poblíž Roudnice na Hradecku

  • 11
Policie v Královéhradeckém kraji vyšetřuje otravu orla mořského karbofuranem, jehož držení je přes deset let zakázáno. Informovala o tom Česká společnost ornitologická.

„Orel byl nalezen v obci Roudnice na Hradecku. Pták pocházel z nedalekého hnízdiště vzdáleného šest kilometrů. Případ vyšetřuje policie, která v minulých dnech potvrdila otravu karbofuranem. Druhý pták z páru nedokáže sám odchovat mláďata. Zmařeno tak bylo celé letošní hnízdění,“ informovali ornitologové.

„Při kontrole hnízda 27. března 2020 se potvrdilo to, co se dalo očekávat, a sice že hnízdo je opuštěné. Respektive druhý pták z páru se stále pohyboval v okolí hnízdiště, ale na hnízdo již nezalétal. Ve hnízdě byla 2 zastydlá vejce,“ říká Tomáš Bělka z Východočeské pobočky České společnosti ornitologické.

Klára Hlubocká (ČSO), specialistka na otravy ptáků z České společnosti ornitologické, pomocí speciálně cvičeného psa nalezla v blízkosti nálezu uhynulého orla ještě otrávenou káni lesní a sele jako otrávenou újeď.

„Orli od Roudnice neměli na růžích ustláno ani v minulosti. Hnízdo postavili v roce 2018, v roce 2019 snůšku opustili z důvodů nadměrného rušení lesnickou technikou v bezprostřední blízkosti hnízda. V letošní sezóně se státní ochrana přírody, Východočeská pobočka ČSO a lesníci dohodli na opatřeních, které měly zdejším orlům zajistit klid při hnízdění. O hnízdě od jeho postavení věděli i myslivci z místního mysliveckého sdružení. Je to paradox – zatímco v jedné honitbě orel nevadí, v sousední ho někdo otráví,“ říká Lukáš Kadava z Východočeské pobočky ČSO.

Držení karbofuranu je v celé EU zakázané už od roku 2008, dříve se užíval jako pesticid v zemědělství. Několik kapek tohoto jedu dokáže spolehlivě usmrtit prakticky cokoli živého. „V krajině se objevují návnady napuštěné karbofuranem, které líčí „manažeři přírody“, aby se zbavili dravých ptáků, lišek, kun nebo vyder. Tyto návnady jsou vysoce rizikové nejen pro divoká i domácí zvířata, ale i pro člověka,“ upozorňuje Lukáš Kadava.