Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

Obchvatu Náchoda ustoupí šest domů, město oťukává představy majitelů

  11:42
Radnice v Náchodě jedná s prvními vlastníky o náhradách za domy, které ustoupí trase severního obchvatu. Stát i město teď čeká nejsložitější etapa příprav. Výkupy pozemků se týkají asi pěti set majitelů v trase. Demolicím podlehnou rodinné domy, chaty i další objekty.

ŘSD zveřejnilo v květnu 2019 novou vizualizaci obchvatu Náchoda. | foto: archiv Městského úřadu Náchod

Léta toužebně vyhlížená i kritizovaná stavba šestikilometrového obchvatu Náchoda by v ideálním případě mohla začít už za tři roky. Přesné datum však nikdo nezná.

Než obchvat před dvěma lety dospěl alespoň k územnímu rozhodnutí, zabralo to Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dvacet let. Další postup bude záležet na tom, zda se státu podaří vypořádat s majiteli pozemků i některých budov, jež čeká demolice.

Podle nynějšího projektu bude nutné vykoupit šest rodinných domů, na seznamu je také dalších 21 skupin objektů zahrnujících rekreační chaty, garáže a další.

Ještě letos by měly první smlouvy doputovat k vlastníkům. K samotnému stavebnímu povolení je zatím daleko.

„Začátek stavby odhadujeme optimisticky na rok 2022, ale čeká nás stavební řízení a projednávání všeho druhu s orgány státní správy,“ říká projektant František Polák ze společnosti Satra, která s dalšími obchvat projektuje. Výstavba podle ŘSD by měla zabrat 24 až 36 měsíců.

Fotogalerie

Až ŘSD bude mít veškeré podklady, osloví vlastníky. Za stavební pozemky dostanou podle zákona 1,15násobek obvyklé ceny podle znaleckého posudku a osminásobek za jiné pozemky. Mohlo by na to dojít už koncem roku, až bude hotový záborový elaborát.

„Objevují se pochopitelně i negativní reakce, takováto liniová stavba zasazená do tak složitého terénu má dopady na vlastníky, takže bude záležet na jednáních,“ říká další z projektantů.

ŘSD, projektanti i zástupci radnice už mají za sebou setkání nejen s občany v Náchodě, ale také ve Vysokově, Dolní Radechové i Kramolně, jichž se nový obchvat zásadně dotkne. Na Vysokově si jeden z majitelů stěžoval, že ho nikdo dosud ani neoslovil kvůli demolici.

Obyvatelé Kramolny se zase bojí emisí a hluku a zjišťovali, zda jim stát zaručí opakovaná kontrolní měření. Kramolenští také žádali, ať ŘSD ještě přehodnotí podobu zdejšího tunelu.

„Chápu, že se musí zvážit ekonomické hledisko, a chápu i to, že Náchod obchvat potřebuje. Ale když už se bude dělat křižovatka v nejvyšším bodu Kramolny, říkali jsme už v územním řízení, ať se vjezd do tunelu posune dál a najednou se hned bude lépe jednat se všemi. Pak by to už nebylo nic obtěžujícího. Jde o posunutí o šedesát až osmdesát metrů. Řešení v rozpočtu stavby by nebylo nic markantního, představitelé Náchoda by s tím mohli pomoci,“ apeluje jeden z obyvatel Petr Čejchan.

Projektanti už však takové zásahy odmítli. Kdyby se mělo uvažovat o větším zahloubení tunelu a jeho prodloužení až na dvě stě metrů, stavbu by to zdrželo i o deset let.

Obchvat Náchoda

- bude stát 3,3 miliardy korun podle současného stupně projektování
- jeho součástí je přeložka silnice I/14 mezi Vysokovem a Vrchovinami v délce 0,9 kilometru
- obchvat odvede silnici I/33 mimo město, povede z Vysokova na Kramolnu, kolem Dolní Radechové a do Bělovse ke hranici, délka je 6,5 kilometru
- zahrnuje tři úrovňové křižovatky a jednu mimoúrovňovou v Bělovsi, u Vysokova vznikne stometrový tunel, další tunel povede u Dolní Radechové v délce 363 metrů, vznikne celkem 16 mostů
- podél silnice se má osadit 2,31 kilometru protihlukových stěn, na Babí, kde silnice povede mezi zárubními zdmi, budou protihlukové stěny vysoké až 6,5 metru
- aktuální vizualizace je k vidění zde

Starosta Náchoda už zahájil schůzky s vlastníky, kterým se většinou bude bourat rodinný dům stojící v trase. Zatím si radnice spíš jen oťukává pozice, zjišťuje nároky majitelů a informuje o postupu ŘSD.

„Jednání nejsou jednoduchá, jde především o starousedlíky se vztahem k nemovitostem i dotčeným pozemkům, ale informace o úplném odmítnutí zatím nemáme,“ přibližuje starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD).

Obchvat se dostal na úroveň dálnic

Vedení města už dříve vyslovilo ochotu pomoci státu s náhradními pozemky pro majitele, které by postihla demolice, nyní ale odkazuje, že bude teprve záležet na jednáních s ŘSD.

Náchod se také chystá, že státu pomůže s výkupy pozemků. „Od června bude vše připraveno, budeme historicky první, kdo koupí metry pozemků pro obchvat. Na výkupy se počítá s 500 miliony korun. Obchvat města se dostal na úroveň dálnic, dává se tomu finanční priorita,“ řekl nedávno starosta před zastupiteli.

Obchvat povede severovýchodně od města. Bude se na něj odbočovat z nynější silnice I/33 ve Vysokově, kde vznikne okružní křižovatka, projde východní částí Vysokova a dál povede hodně členitým územím i lesy přes Kramolnu a stometrovým tunelem k Dolní Radechové, kde po jednom z mostů v délce 170 metrů překoná usazovací nádrž popílku z teplárny. Obchvat dál povede mimoúrovňově přes údolí Radechovky, druhým tunelem a po polích bude stoupat k Babí a odtud klesá do údolí Metuje v Bělovsi.

Náchodem jezdí přes dvacet tisíc aut denně, v kritických úsecích je to až 24 tisíc vozidel za čtyřiadvacet hodin, což vede k opakovaným kolonám a zácpám. Problémem je vyšší počet dopravních nehod i škodliviny a hluk pro obyvatele v okolí náchodské „dálnice“.

Je loterie, zda bude stát D11 dřív než obchvat Náchoda

Obyvatele tak momentálně zajímá, jestli se obchvat nějak nedostane do kolize s rozestavěnou dálnicí D11. Pokud bude dokončena jen do Jaroměře a dál v úseku směrem na Trutnov nabere zdržení, pro město Náchod bez obchvatu to bude znamenat další zátěž, protože kamiony nejspíš pojedou přes zdejší hraniční přechod.

Projektanti obchvatu tak aspoň ubezpečovali, že už pro rok 2024 počítají s modelem, kdy bude dostavěna i dálnice D11 v celé délce. Zda to tak ale skutečně bude, se ale těžko odhaduje. Termín 2023 nebo 2024 pro dokončení D11 slíbil loni tehdejší ředitel ŘSD Jan Kroupa, letos odvolaný.

„Příprava akce ‚I/33 Náchod – obchvat, I/14 Vysokov – Vrchoviny‘ probíhá bez ohledu na stav a vývoj realizace D11. Akce má kladné ekonomické hodnocení, byla schválena centrální komisí ministerstva dopravy a má své opodstatnění v odvedení tranzitu se všemi jeho negativními důsledky ze středu Náchoda. Nikdo z nás nemá tu možnost vidět budoucí vývoj, stav či problémy, které se mohou vyskytnout,“ poznamenává mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Nadšení z budoucího obchvatu mírní lidé z okruhu současné radniční opozice, kteří se jako aktivisté už dříve proti obchvatu odvolávali, protože citelně zasáhne venkovskou krajinu v okolí města.

„Tady se devadesát procent lidí těší, jak se městu uleví... Bohužel při současném trendu vybudovat ze všech veřejných prostorů i vedlejších ploch parkoviště, při rakovinném bujení města směrem do kopců a totálním řídnutí centra se stejně doprava nijak nesníží. Zaparkovat kdekoliv je brnkačka, a kdyby si náhodou někdo stěžoval na nedostatek míst, vybudujou se raz dva další,“ uvažuje náchodský architekt Viktor Vlach na sociálních sítích.

„Po obchvatu možná projede těch pár kamionů, co přehlédlo odbočku na Královec, navíc zařve to nejhezčí okolí města. Bohužel je to to nejčastější, co tu místní uvádějí jako plus pro město, tedy přírodu kolem něj,“ dodává architekt.

  • Nejčtenější

Ve Špindlu se mělo hrát před očkovanými. Končím s podporou, zlobí se Dědek

Majitel extraligových Pardubic Petr Dědek vyjádřil zklamání z toho, že se pořádající agentura rozhodla znovu odložit...

Sparta urvala výhru, Kladno obralo Boleslav. Otáčely i Vítkovice s Hradcem

Úterní program 28. kola hokejové extraligy dostal díky střetnutí Litvínova s Hradcem speciální náboj. Na východ Čech...

Kluci šermovali zářivkami, při hře na Star Wars napáchali škodu za 50 tisíc

Policisté pátrali po dvou mladících, kteří v pondělí dopoledne v jednom parkovacím domě v Hradci Králové poškodili 20...

Bílý most ve Špindlu stavěli jako Lego. Historik našel plány náhodou

Premium Stavitelé Bílého mostu ve Špindlerově Mlýně v roce 1912 vsadili na patentovanou metodu dnes zapomenutého inženýra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hokejové zápasy pod širým nebem ani letos ve Špindlerově Mlýně nebudou

Hokejové zápasy pod širým nebem se ani letos ve Špindlerově Mlýně neuskuteční. Akce byla odložena vůli nepříznivé...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Smetanovy sady v Hořicích se mění v les, architekti jim zkusí vrátit lesk

Rozlehlé Smetanovy sady v Hořicích na Jičínsku jsou v mizerném stavu. Ve městě se teď vede debata nad studií, podle níž...

Berete nám kulturní dědictví, protestuje ředitel muzea proti zrušení trhů

Protiepidemická opatření, která v tomto týdnu zavedla vláda Andreje Babiše v demisi, se nesetkávají s pochopením. Lidé...

Bílý most ve Špindlu stavěli jako Lego. Historik našel plány náhodou

Premium Stavitelé Bílého mostu ve Špindlerově Mlýně v roce 1912 vsadili na patentovanou metodu dnes zapomenutého inženýra...

Obchvat Domašína už slouží, zbaví ves kamionů mířících do Kvasin

V Domašíně na Rychnovsku otevřeli nový obchvat. Obyvatelé poslední vesnice před průmyslovou zónou Solnice-Kvasiny na...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...