Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Antivirus drolí křehkou koalici v Hradci, ANO už chce také velet

  13:45
Hnutí ANO po vítězných volbách v Hradci Králové přijalo roli učně, po roce a půl však už se svou podřízenou úlohou v koalici není spokojené. Jeho zástupci si stěžují na rozpory s ODS. Ve vládnoucí koalici to momentálně velmi skřípe kvůli způsobu pomoci podnikatelům v době koronavirové krize.
Vyjednávací týmy ODS a hnutí ANO v Hradci Králové. Alexandr Hrabálek stojí přesně uprostřed. (12. 10. 2018).

Vyjednávací týmy ODS a hnutí ANO v Hradci Králové. Alexandr Hrabálek stojí přesně uprostřed. (12. 10. 2018). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Co se hradecké ODS podařilo po komunálních volbách v roce 2018, byla mistrovská ukázka politických zkušeností. Strana, která brala jen pět mandátů, si na úkor vítězného hnutí ANO (11 mandátů) přivlastnila funkci primátora i důležitého náměstka pro investice a rozvoj a jen po nátlaku byla nucená vzdát se funkce zastupitele určeného pro pořízení územního plánu.

Byla to ODS, kdo v závěru března vypracoval, v radě města prosadil a nakonec představil program Antivirus, tedy záchranný balíček opatření na snižování dopadů způsobených koronavirem. A právě tehdy pověstný pohár trpělivosti hnutí ANO přetekl.

Nejenže náměstkyně pro oblast správy majetku města Věra Pourová uvedla, že Antivirus by vedení města mělo z gruntu přehodnotit. O koaličním podrazu, neochotě naslouchat jiným názorům, neférové spolupráci a dokonce válcování koaličních partnerů hovořili i další zastupitelé Babišova hnutí.

Koaliční neshody a školácké naschvály už dříve naznačovala ostentativní bouchání svazkem klíčů o stůl jednoho z náměstků při slovech druhého či hlasité vyřizování účtů na chodbě magistrátu. Anebo radou neschválená služební cesta náměstka primátora do německého Aue s výmluvou, že město musí šetřit každou korunu.

Antivirus spory obnažil naplno. Koalice se nerozpadá, ale vzájemná nedůvěra zůstává, i když si partneři už znovu slíbili věrnost.

„ODS jsou staří harcovníci, kteří vědí, jak to v politice chodí a jak se mají chovat. I proto nás mačkají do kouta. Dohodli jsme se, že to takhle už jít dál nemůže, také my jsme se už zorientovali. Hlavně jsme ale vyhráli volby, což bychom ODS měli připomenout a současně jim říct, abychom konečně začali jednat korektně. Pominula doba, kdy bychom si vyloženě nechali všechno líbit,“ říká pod podmínkou anonymity jeden z členů hradeckého hnutí ANO.

„Tento přístup mrzí i mě. Vždyť je to náš koaliční partner, i on by měl umět ustupovat, chovat se pragmaticky, hledat řešení, nikoli táhnout stále stejnou linii, která tu byla před patnácti lety,“ přidává se náměstkyně primátora Věra Pourová.

Primátor: Negativním hodnocením jsem překvapen

Primátora Alexandra Hrabálka kritika od koaličního partnera překvapuje. Připouští však, že Antivirus mohl být startérem potíží.

„Naše koalice je složena různorodě, proto je logické, že je nutné občas tříbit naše názory. Rozhodně si ale nejsem vědom toho, že by ODS válcovala své koaliční partnery. V poslední době se velmi intenzivně snažíme pracovat na programu Antivirus a je pravda, že jeho základní obrysy a principy jsou skutečně většinově z dílny ODS, i když byl navenek vždy prezentován jako projekt koalice,“ říká primátor.

„Je pravda, že jsme v koalici tento program důsledně a trpělivě prosazovali a diskusí s koaličními partnery dopracovali do formy, kterou můžeme předložit zastupitelstvu. Přesto jsem překvapen, že jsme za tuto iniciativu byli naším koaličním partnerem hodnoceni negativně,“ tvrdí Hrabálek.

Opozice také vidí, že to v koalici neladí

Program Antivirus od březnového nástřelu doznal několika změn a záchranný balíček i s podporou opozice schválilo už zastupitelstvo. I opozice si všímá, že v hradecké koalici něco skřípe.

„Indicie o nepevnosti koalice máme od začátku. Ostatně ani samotné hnutí ANO není homogenní celek, prožívá nejen boj s ODS, ale také sama se sebou. Teď je jen otázka, kdo s kým nechce být víc. Personální složení vedení města je slabé, navíc se často vzájemně kritizují a střílí do vlastních řad,“ konstatuje Pavlína Springerová (HDK).

Součástí koalice mohli být i Piráti. Jenže když bezprostředně po volbách zahájili vyjednávání s ODS, údajně tvrdě narazili s požadavkem restrukturalizace magistrátu.

„Hnutí ANO se zjevně dostává do polohy, ve které bychom se v koalici ocitli i my. Naší podmínkou vstupu do koalice byl odchod některých lidí, řekněme žab na prameni. I když jste sebelepší náměstek, stále jste nuceni spolupracovat s lidmi, kteří spolupracovat nechtějí. A přesně to se nyní děje. Musí přijít radikálnější změny nejen politického, ale hlavně úřednického vedení města,“ tvrdí předseda zastupitelského klubu Pirátů Aleš Dohnal.

Vliv ODS netřeba zveličovat, říká náměstkyně z ANO

Podle náměstkyně pro ekonomiku a dotace Moniky Štayrové (ANO) však není třeba vliv ODS démonizovat.

„ODS je v politice delší dobu než my. Beru je jako rovnocenného partnera a rozhodně bych je nepřeceňovala. My přece nejsme otloukánci,“ říká náměstkyně. Vedla volební kandidátku ANO a po vítězství vyjádřila přesvědčení, že primátorkou bude ona.

„Došlo k tomu, k čemu dojít asi nevyhnutelně muselo, tedy ke střetu mezi námi a ODS. Ale asi jen velmi těžko může vzniknout nějaká jiná koalice. Aspoň já si to nedovedu představit,“ přidává další zastupitel hnutí, který si nepřeje být jmenován.

Součástí koalice je i Změna a Zelení. Náměstek pro školství a životní prostředí Martin Hanousek nemluví o krizi, pozice jeho politického hnutí však podle něj nabývá na důležitosti. „Velmi často jsme to právě my, kdo je jazýčkem na vahách,“ míní.

Rozpad koalice nehrozí, tvrdí politici z ODS

Také podle vysoce postavených členů ODS nehrozí rozpad hradecké vlády. „Za sebe nespatřuji zásadní důvod, proč by mělo dojít k nějaké změně. Ale všechno v životě se vyvíjí, tedy i vítěz voleb. Jestliže má někdo pocit, že vyhrál volby, příště může být vítěz někdo jiný,“ vzkazuje náměstek pro rozvoj města Jiří Bláha.

Podle něj to byla právě ODS, kdo vyvinul nejvyšší aktivitu při tvorbě balíčku Antivirus, avšak rozhodně slyšela na požadavky ANO.

„Já nediskutuju o rozhodnutí vlády. Obdobně rozhodla rada města, a měl bych proto všechny síly věnovat realizaci usnesení, ať už si o něm myslím cokoli,“ uvádí Bláha.

„Je logické, že někdo má extrémnější názor, ale zatím se to v koalici vždy vysvětlilo. Nevidím to jako ohrožení koalice,“ říká zastupitel a bývalý primátor Oldřich Vlasák (ODS).

Podle Vlasáka je vidět určitá nezkušenost hnutí ANO. „Má spoustu různorodých osobností, které nikdy nepracovaly v politickém kolektivu. Proto je jasné, že jejich názory se velmi liší. Podle mě je potřeba, aby se ujednotily v nějakém politickém postoji,“ řekl.

  • Nejčtenější

Klouže, září a vede na zrádné schody. Pět much drahé lávky v Hradci

Reportér MF DNES na kole i pěšky otestoval novou lávku přes řeku Labe v Hradci Králové. Architektonický unikát, kterému...

Ostudná místa Hradce Králové: socialistická Hvězda a Benešův bulvár straší dál

V Hradci Králové sice nedávno otevřeli nejdražší lávku v Česku, avšak odvrácená tvář metropole zůstává. Z hlavních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvrdý střet v Liberci. Prasárna, soptil Flynn. Okuliar reagoval: Přifilmoval to

Běžela teprve osmá minuta čtvrtého klání čtvrtfinále hokejové extraligy mezi Libercem a Hradcem, když u modré čáry...

V Českém ráji hořel penzion, hasiči rozebrali střechu kvůli skrytým ohniskům

Celkem 12 hasičských jednotek zasahovalo u požáru penzionu na Jičínsku. Oheň se šířil mezi střechou a podhledy. Uvnitř...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na největším sídlišti Hradce už nebude pošta. Nepochopitelné, říká primátorka

Výběr poštovních poboček, které se mají uzavřít, je podle primátorky Hradce Králové Pavlíny Springerové (HDK) faktickou...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Na největším sídlišti Hradce už nebude pošta. Nepochopitelné, říká primátorka

Výběr poštovních poboček, které se mají uzavřít, je podle primátorky Hradce Králové Pavlíny Springerové (HDK) faktickou...

Třicítka mumií se vrátila do krypty ve Vamberku, vystaví je už jen virtuálně

Slavné vamberecké mumie se po více než 20 letech navrátily do krypty farního kostela sv. Prokopa ve Vamberku na...

V Českém ráji hořel penzion, hasiči rozebrali střechu kvůli skrytým ohniskům

Celkem 12 hasičských jednotek zasahovalo u požáru penzionu na Jičínsku. Oheň se šířil mezi střechou a podhledy. Uvnitř...

Místo dolů žádaný dům pro seniory. Rozšiřování kapacity má hranice, říká ředitel

Domov sociální péče v Tmavém Dole na Trutnovsku se nachází v lesích na úplné periferii, ale v pořadníku má 300 seniorů....

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...