S lízátky, či bez nich? Záchrana hradeckého stadionu bude drahá

  8:10aktualizováno  8:10
Záchrana populárních osvětlovacích lízátek u hradeckého fotbalového stadionu se nejspíš neobejde bez komplikací. Tou největší zřejmě bude vysoká finanční náročnost. Architektonický koncept s dominantními stožáry přesto počítá.

Hradecký všesportovní stadion a lízátka, jak se říká osvětlovacím stožárům. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Za měsíc to bude už 41 let, co se u někdejšího hradeckého Všesportovního stadionu poprvé rozsvítily čtyři 55 metrů vysoké osvětlovací stožáry. Přestože ještě před nedávnem hrozila populárním lízátkům poslední cesta do šrotu, nyní je vše jinak. Stožáry s největší pravděpodobností zůstanou dominantou i zcela nového městského fotbalového stadionu, který se možná začne stavět už příští rok.

Jistota je, že záchrana stožárů ukrojí velký díl finančních prostředků. Obrovské náklady spolkne nejen jejich renovace včetně instalace moderních výbojek, ale i stěhování 45tunových „majáků“ blíž k hrací ploše. Jen pro připomínku: finančním stropem na celou arénu včetně parkovišť, dopravního napojení i inženýrských sítí je 400 milionů korun.

„Bez lízátek by se ušetřila spousta peněz jdoucí do milionů. Také počet reflektorů by mohl být poloviční při variantě umístění svítidel na rampách na střechách tribun. Poloviční by byly také provozní náklady na spotřebu elektřiny,“ domnívá se například Jaroslav Jonáš. Stožáry však u stadionu zůstanou.

Fotogalerie

„Zachování současných světel bylo jednou z podmínek města. Ten nápad se ale líbí i mně, protože by měla zůstat jako jasně identifikovatelná dominanta a symbol celé lokality. V návrhu s nimi počítám, ale neumím odpovědět na to, zda by nebyl levnější jiný typ osvětlení, musela by se udělat technická analýza,“ říká Daniel Němeček, spoluautor konceptu fotbalového stadionu, který se má podobat plzeňské Doosan Areně.

„Přesunutí lízátek samozřejmě nebude ani jednoduchá, ani laciná záležitost. Víme také, že nejsou v kvalitním stavu, a neradi bychom jednoho dne zjistili, že hrozí stav havarijní,“ smiřuje se s vysokými náklady náměstek primátora Jindřich Vedlich. „Zatím řeším vzhled a fungování stadionu, v tomto směru lízátka nepředstavují žádný problém. Nevíme ale, v jakém stavu jsou konstrukce,“ přiznává Němeček.

Když se lízátka před lety stavěla, byl u toho i Jaroslav Kott, současný předseda občanského sdružení Světlo pro Hradec. Také on si uvědomuje, že jejich renovaci velmi prodraží složitá demontáž, transport a opětovné uchycení. Navrhuje proto konstrukce nechat na jejich místech a soustředit se spíš na samotné osvětlení.

Za zachování lízátek bojují tři roky

„Dnes už to jde technicky zcela bez problémů vyřešit. Odhaduji, že osazení lízátek novými úspornějšími výbojkami, natření a rekonstrukce rozvodny by mohly vyjít na pět milionů korun,“ říká Kott, jenž skutečnost, že nový projekt s lízátky dál počítá, považuje za satisfakci.

„V době plánování stadionu uvnitř komerčního centra Park Malšovice jsme za záchranu stožárů tři roky bojovali a po celou tu dobu jsme museli snášet urážky a ponižování. Lobby za to, že lízátka jsou v tak špatném stavu, že musí zmizet, byla opravdu velmi silná,“ přiznává.

Stavbu nového městského stadionu po etapách by mohly zkomplikovat obří betonové kvádry, ve kterých drží osvětlovací stožáry pouze čtyři šrouby. Jen likvidace základů, které jsou vyhloubeny do deseti metrů, by údajně trvala několik týdnů.

Na hradecká lízátka se kladly obzvlášť vysoké nároky, protože nedlouho před jejich vztyčením podobný osvětlovací stožár spadl v Třinci.

Koncept stadionu, který město stále ještě oficiálně nepředstavilo, avšak který již unikl na veřejnost, nedávno přijel do Hradce obhajovat plzeňský architekt Daniel Němeček. Zdá se, že jeho práce měla úspěch.

„Město tento koncept akceptovalo a teď už řešíme věci technického rázu, například přesné lokace v západní tribuně, která převezme hlavní funkci,“ dodává Vedlich.

Němeček pro Hradec Králové navhl stadion se žlutočernou prolamovanou fasádou, 9 773 místy pro diváky, třemi tréninkovými plochami, sociálními zařízeními i občerstveními pod tribunami, jimiž vedou průchody k hrací ploše a k jednotlivým místům. Celý stadion by měl být obehnán ochozem a stávající val severní tribuny by se mohl proměnit v amfiteátr na pořádání různých kulturních akcí pro několik stovek diváků.

  • Nejčtenější

Zahraniční dělníci zbili sousedku, která se bránila sexu. Dostali šest let

Krajský soud v Hradci Králové potrestal šesti lety vězení dva Maďary za pokus těžkého ublížení na zdraví a pokus o...

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Kometa otočila duel na Kladně a vede. Hradec zdolal mistra po nájezdech

Hokejová extraliga má nového vládce. Je jím brněnská Kometa, která v dohrávce 11. kola extraligy otočila nepříznivě se...

Obžalovaný z výroby dětského porna peskoval žalobce a vyhodil pojistky

U Krajského soudu v Hradci Králové pokračoval proces s Pavlem Rohelem, kterého viní z výroby dětské pornografie a...

Splněný sen, říká spolumajitel o letounu MiG-15. Rád by další stroj

Legendární cvičné letadlo MiG-15 UTI létá nad Hradcem Králové už pátým rokem. Dva nadšenci ho dovezli ze Spojených...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Klicperovo divadlo náhle zrušilo premiéru grotesky Woodyho Allena Spáč

Královéhradecké Klicperovo divadlo zrušilo nečekaně sobotní premiéru sci-fi grotesky Spáč podle filmu Woodyho Allena i...

Hradecká koželužna má šanci na záchranu, demolice není nutná

Zůstanou v hradeckých Kuklenách části někdejší koželužny, nebo zmizí i takzvaná malá hala a komín? Podle nejnovějšího...

Lehký vrtulník škrtl o zem při cvičení nad ranvejí, po pádu se převrátil

Cvičný vrtulník havaroval v úterý večer na letišti v Hradci Králové. Zavadil o zem a při pádu se převrátil. Dvoučlenná...

Kokain pašovali jako stojan na dort pro dětskou oslavu, tvrdí obžaloba

Krajský soud v Hradci Králové rozplétá případ pětičlenného gangu, který podle spisu pašoval kokain z Brazílie do Česka....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz