Neděle 11. dubna 2021, svátek má Izabela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. dubna 2021 Izabela

Kolem Vízmburku si plní klukovské sny. Torzo hradu zastřeší a zpřístupní

  10:22
Splnění klukovského snu. Tak hovoří členové Sdružení pro Vízmburk o výstavbě nového zastřešení nad torzem středověkého hradu v Havlovicích na Trutnovsku. Navíc zpřístupní sklepy s novou expozicí a na věži vznikne vyhlídková plošina. Vše bude stát téměř 19 milionů korun.

Hrad Vízmburk na Trutnovsku prochází rekonstrukcí. | foto: Tomáš Plecháč, MF DNES

Spolek vznikl před 18 lety s jediným cílem – zachránit torzo památky, kterou v 70. letech vykopal ze země tým archeologů okolo profesora Antonína Hejny.

Fotogalerie

„Je to pro nás historická událost,“ přiznává místopředseda sdružení Jaroslav Balcar. Střecha bude hotová do příštího jara, zároveň se zpřístupní hradní věž i sklepy s expozicemi.

Ocelové patky od roku 2013 nadnáší pultovou dřevěnou střechu potaženou lepenkovými pásy nad západním křídlem. Ve zbylých částech památky ze 13. století je provizorní a dnes už nefunkční zastřešení, které drží nevzhledná lešenářská konstrukce z konce 80. let. Nahradí ji stejný typ střechy jako v západním křídle, voda půjde do hradní cisterny.

Oddělit staré od nového

Nejnáročnější a konstrukčně nejsložitější bude jižní a jihovýchodní část. „Když jsme se zamýšleli, jak rekonstrukci pojmout, jedním z hlavních kritérií bylo, že nebudeme přezdívat stávající relikty hradu a pokud možno oddělíme novodobé konstrukce od starých prvků, aby bylo jasně vidět, co k hradu nepatří. Nosné sloupy budou v různých úrovních kopírovat zdivo,“ vysvětlil projektant Jan Chaloupský.

Hrad Vízmburk

Vízmburk založil ve 13. století rytíř Tas, v roce 1477 ho odkoupili Slezané a pobořili, aby nesloužil jako opěrný bod loupeživým bandám vysloužilých husitů. Postupně se na Vízmburk zapomnělo. Archeologové v čele s profesorem Antonínem Hejnou středověký objekt odkryli až v 70. letech minulého století. Rozsáhlý dvanáctiletý archeologický průzkum skončil v roce 1984. Sdružení pro Vízmburk vzniklo v roce 2002, o šest let později se uskutečnil první ročník Vízmburských slavností. Od roku 2014 je pro turisty zpřístupněné nádvoří.

Podle památkářů je Vízmburk v kraji ojedinělý. „Je to středověký hrad, který na konci 15. století zanikl, a tedy neprošel žádnými mladšími úpravami. Vznikl jako investice regionálního šlechtice, který ale měl v království vysoké postavení. O Vízmburku se proto hovoří jako o menší kopii královského hradu,“ uvedl Jiří Balský.

Nejvyšší sloupy měří osm metrů, většina z nich nebude před stěnami, které tvoří obraz hradu, ale budou „růst“ z něj. Kvalitní zastřešení je naprostou nutností, aby se hradní torzo alespoň v této podobě dochovalo pro příští generace. „Bez zastřešení bude opuka tak rychle chátrat, že bychom zde do čtvrtstoletí téměř nic neviděli,“ upozornil Jiří Balský, ředitel územního pracoviště Národního památkového ústavu v Josefově.

Ve sklepech bude expozice, na věži vyhlídka

Dojde i k rekonstrukci sklepů, kde vznikne například expozice archeologických nálezů z Vízmburku, a zpřístupnění věže. Na její koruně bude vyhlídková plošina, odkud lze pozorovat nádvoří i předhradí. Vše má být hotové do května příštího roku.

„Po 18 letech činnosti sdružení je to naplnění našeho klukovského snu. Z Vízmburku se stane nová atraktivní turistická lokalita v regionu, na hradě se už dnes konají kulturní akce - koncerty, divadla nebo středověké trhy,“ uvedl předseda spolku Jan Košťál.

Proměna hradu by měla přispět k většímu zatraktivnění památky, v posledních letech ji za sezonu navštíví kolem tří tisíc platících výletníků. „Dosavadní zastřešení je v havarijním stavu a návštěvníci se sem běžně nepouštějí. Vše, co se teď bude dít, bude v zájmu zpřístupnění hradu veřejnosti, a doufejme, že Vízmburk získá na zasloužené významnosti,“ řekl kastelán hradu Ivan Češka.

Zatímco zastřešení západní části – purkrabství v roce 2013 stálo půldruhého milionu korun, vybudování střechy nad zbytkem hradu a zpřístupnění věže i sklepů vyjde na téměř 19 milionů. Sdružení na několikátý pokus získalo dotaci 15,3 milionu korun, v přeshraničním programu uspěl jejich společný projekt s polskou obcí Ząbkowice Śląskie, která opraví tamní zámek. Obě místa propojí naučná stezka zaměřená na historii husitských válek.

„V minulých letech nebyl vypsaný žádný vhodný dotační titul, proto jsme se rozhodli jít touto cestou a spojit se s Poláky,“ poznamenal Jaroslav Balcar. Další stovky tisíc spolek získá od Národního památkového ústavu nebo Havlovic. Vypsaná je také veřejná sbírka s cílovou sumou půl milionu korun. Na transparentním účtu se už sešlo 275 tisíc korun.

Kvůli hradu zastavil dům

Projekt bude proplacený až zpětně, sdružení si proto musí vzít úvěr. Částečně se za něj zaručila obec Havlovice, místopředseda spolku Jaroslav Balcar dokonce ručí vlastním domem.

„Byla to jediná možnost, jak půjčku získat. Obec nám ručí na polovinu částky, museli bychom sehnat jiný objekt, který bychom mohli dát do zástavy. Toto bylo nejjednodušší řešení. Je to riziko, na druhou stranu rekonstrukce hradu je mým snem a udělám maximum pro to, aby se uskutečnila,“ sdělil Balcar.

Stavební práce ovlivní turistickou sezonu na Vízmburku, která odstartuje v dubnu, pokud to tedy protikoronavirová opatření dovolí. Provozovatel bude podle Balcara operativně omezovat provoz podle průběhu prací a část hradu bude dočasně nepřístupná.

  • Nejčtenější

Nájemkyně Rýchorské boudy po covidové ztrátě končí, KRNAP hledá náhradu

Známou Rýchorskou boudu ve východních Krkonoších po osmi letech převezme nový nájemce. Přestože dobří lidé pomohli...

Zbraňovou amnestii využil majitel k odevzdání tanku a samohybného děla

Zbraňová amnestie po dvou měsících přinesla i pořádné úlovky. Například královéhradecké policii odevzdal majitel...

Když upozorním, že tunel Blanka vede až do zoo, jsem prý zlý, říká chovatel

Premium Chovatel exotických zvířat Antonín Hnízdil je odborníkem respektovaným ve svém oboru, ale pro některé obyvatele obce...

Zemřel poslední krkonošský nosič Helmut Hofer, ikona Velké Úpy

Ve věku 88 let zemřel potomek slavného rodu vysokohorských nosičů Helmut Hofer z Velké Úpy. Byl posledním žijícím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obézní pacient musel do sanitky, ze 7. patra ho dostali pomocí žebříku

Neobvyklý zásah provedli profesionální hasiči u panelového domu v Náchodě. Potřebovali dostat do sanitky příliš těžkého...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Sestry na covidovém oddělení v Náchodě okradl zřejmě 64letý recidivista

Kriminalisté už znají jméno muže, který zřejmě vykradl šatnu sester na covidovém oddělení v Oblastní nemocnici v...

Burianovy mamuty královédvorská zoo půjčila na výstavu do Znojma

Ze Dvora Králové odjelo do Jihomoravského muzea patnáct obrazů malíře pravěku Zdeňka Buriana. Stanou se ozdobou...

Lidé na procházkách četli jen parte, ve městě proto vylepili dětské kresby

Nudné výlepové plochy ve Dvoře Králové rozzářily veselé dětské obrázky se zvířecími motivy. Iniciátoři projektu Umění...

Vrchlabský úřad odložil případ Klausovy cesty na uzavřené Trutnovsko

Městský úřad Vrchlabí odložil případ bývalého prezidenta Václava Klause, který v době vyhlášené uzávěry Trutnovska...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...