Policie už ví, čí auta couvala po dálnici D11. Pomohly záběry z kamionu

  18:15aktualizováno  18:15
Policie už zná většinu majitelů vozidel, která letos 17. srpna hromadně couvala na dálnici D11 na Hradecku. Řidičům hrozí pokuty ve výši pět až deset tisíc korun i další sankce. Přestupky už začíná řešit hradecký magistrát. Neznámá zůstávají už jen tři vozidla.

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018). | foto: Policie ČR

Couvání či jízdu vozidel v protisměru zachytily silniční kamery 17. srpna na dálnici u Chlumce nad Cidlinou. Vytvořila se tam kolona aut, jenže část řidičů v ní nechtěla čekat a rozhodli se couvat zpět k nedalekému sjezdu.

Policie už zjistila majitele třiadvaceti aut z celkových šestadvaceti. Pomohly k tomu podrobnější záběry, které poskytl řidič projíždějícího kamionu.

Fotogalerie

„Třiadvacet vozidel se nám podařilo identifikovat. První vozidlo jsme již oznámili na magistrátu města. U těch dalších jsme vyzvali majitele, respektive provozovatele vozidla, aby sdělili totožnost řidiče,“ uvedl mluvčí hradecké policie Ondřej Moravčík.

Podle něj není možné záběry z kamery nyní zveřejnit, protože je to jediný důkaz protiprávního jednání a mohlo by to nahrávat obhajobě dotyčných řidičů.

„Především my jako policie tyto přestupky pouze oznamujeme. Vyšetříme, kdo to udělal, a oznámíme přestupce. S ním pak vede řízení správní orgán, který ukládá trest. Zveřejněním záběrů bychom znesnadnili úředníkům práci,“ vysvětlil Ondřej Moravčík.

V médiích už zaznělo, že někteří řidiči se k nebezpečným manévrům přiznali, ale policie to vlastně v přípravném řízení ani nezjišťuje. Klíčové bude, jak se k tomu šoféři postaví při řízení na magistrátu.

Ten teprve v úterý od policie obdržel spisy. „Nyní nám policie zasílá řidiče, u kterých vyhodnotila, že se nejedná o trestný čin, ale pouze o přestupek. Ještě nemám informace, kolik těchto provinilců se k nám na odbor přestupků dostane,“ sdělil mluvčí hradeckého magistrátu Petr Vinklář.

Zdůraznil, že každý řidič může odejít s jiným trestem. „Záleží, jaké budou závěry policie, jak každého vyhodnotí. Pokud se bude řešit pouze to, že ten člověk couval na dálnici, tak mu hrozí pokuta od pěti do deseti tisíc korun, zákaz řízení od šesti do dvanácti měsíců a přičtení sedmi bodů,“ dodal mluvčí.

Tři auta zatím unikají, proto hledají další záběry z kamer

U posledních tří aut se zatím neví, komu patří. Policisté proto dál žádají řidiče o záznamy z palubních kamer, které by pomohly vypátrat chybující šoféry. Motoristé se mohou ozvat na linku 158 nebo na telefon 974 523 181.

Neobvyklé hromadné couvání a otáčení se odehrálo kolem 18. hodiny několik set metrů za exitem 68 u Nového Města u Chlumce nad Cidlinou. Řidiči jedoucí směrem do Prahy nechtěli čekat ve tvořící se koloně a zamířili zpět ke sjezdu z dálnice.

Nebezpečné situace si všimli pracovníci Ředitelství silnic a dálnic ČR, které má v lokalitě umístěnou kameru. Okamžitě proto kontaktovali policii, ale než hlídky stihly na místo dorazit, auta již byla pryč. Zákon přitom couvání či jízdu v protisměru na dálnici zakazuje.

„Po příjezdu policistů již k porušování zákona nedocházelo a naštěstí nedošlo k žádné dopravní nehodě,“ doplnil mluvčí.

Takto řidiči couvali na dálnici D11:

Autoři: ,

Nejčtenější

Svědkyně v kauze ruských fotbalistů spadla ve Špindlerově Mlýně z balkonu

Soud s ruskými fotbalisty Pavlem Mamajevem a Alexandrem Kokorinem. Oba sedí....

Ruska Jekatěrina Bobkovová, která u soudu svědčila v případu ruských fotbalových reprezentantů Pavla Mamajeva a...

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Rychlík na Trutnovsku sešrotoval auto na přejezdu a odhodil ho do lesa

Zcela zdemolovaný vrak auta po nehodě u Bílé Třemešné.

Střet osobního auta s vlakem u Bílé Třemešné na Trutnovsku nepřežila 42letá řidička. Žena vjela pod rozjetý rychlík z...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Další z rubriky

Psychiatr přijde za pacientem domů, centrum vzniká v Trutnově a Hradci

Novou budovu centra duševního zdraví propojí se sídlem RIAPS v Trutnově...

Pro lidi s psychickými nemocemi vzniká v Trutnově centrum duševního zdraví. Rozšíří nabídku služeb tak, aby pacienti...

Technik zkoumá lano čtyřsedačky v Peci, odhalí i neviditelná poškození

Technik Miroslav Mádr hledá skryté vady na lanovce na Hnědý vrch v Krkonoších.

Lanovku na Hnědý vrch v Krkonoších zkoumal odborník na defektoskopii, odhalování skrytých vad. Skiareál v Peci pod...

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz