Švédové obhájili prvenství na turnaji

Stockholm - Vítězi Švédských hokejových her se pošesté v historii stali domácí reprezentanti. V závěrečném utkání turnaje porazili v severském derby Finy 5:2 především zásluhou střelecky disponovaného Henrika Zetterberga, autora čtyř branek, a s devíti body předstihli v konečném účtování do té doby vedoucí český tým. Švédové obhájili prvenství z února letošního roku a získali prémii 75 000 švýcarských franků.

Domácí šli od začátku pevně za svým cílem. Už po 86 sekundách otevřel skóre Zetterberg, jehož zápas zastihl ve velké pohodě. Jeho akce s dalším talentem švédského hokeje Mattiasem Weinhandlem sklízely potlesk na otevřené scéně. Finové sice dokázali v průběhu druhé třetiny dvakrát snížit na rozdíl jediné branky, ale Zetterberg, nejlepší střelec a člen All star turnaje, byl k neudržení a po sólové akci necelých deset minut před koncem zápasu počtvrté překonal finského gólmana Fredrika Norrenu. Pátým úspěchem pečetil vzápětí švédský triumf Anders Burström.

Švédsko - Finsko 5:2 (1:0, 2:2, 2:0)
Branky a nahrávky
: 2. Zetterberg, 22. Zetterberg (Weinhandl), 29. Zetterberg (Weinhandl, Magnus Johansson), 51. Zetterberg, 52. Burström (Nord) - 28. Alatalo (Nummelin), 37. Grönvall (Miettinen). Rozhodčí: Šindler (ČR) - Karlsson, Svensson (oba Švéd.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 13 850.

Švédsko: Liv - Popovic, Jönsson, Magnus Johansson, R. Sundin, T. Johansson, Rhodin, Hedin, Nord - Mathias Johansson, Davidsson, Juhlin - Johnsson, Weinhandl, Zetterberg - Ottosson, Mikael Johansson, Hakansson - Falk, Burström, Witehall. Trenér: Hardy Nilsson.
Finsko: Norrena - Luoma, Laitinen, Vallin, Sulku, Nummelin, Tuulola, Petriläinen, Grönvall - Törmänen, Aalto, Peltonen - Alatalo, Sahlstedt, Rintanen - Somervuori, Helminen, Viitakoski - Hassinen, Ojanen, Miettinen. Trenér: Hannu Aravirta.

Semifinále MS 2024 v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna. Příští ročník MS 2025 se hraje ve Švédsku a v Dánsku.