Rusko - Finsko

Rusko - Finsko - Ruský hokejista Alexandr Jemelin se snaží obrat o puk finského útočníka Villeho Leina. | foto: Reuters

Rusové v závěru duel s Finskem otočili

Liberec - Díky dvěma brankám v rozmezí třiceti vteřin otočili hokejisté Ruska nepříznivé skóre v zápasu s Finskem. Po výhře 4:3, již zařídil v 56. minutě Anton But, vykročili Rusové rázně za celkovým triumfem na prvním podniku sezony. Finové v zápase třikrát vedli, nakonec si ale připsali druhou prohru na turnaji.

Svěřencům trenéra Vjačeslava Bykova nadělal čtvrteční zápas ve švédském Linköpingu, kde vyhráli 4:3 po samostatných nájezdech, hned několik problémů.

Kvůli obnoveným potížím s ramenem odcestoval zpět do Petrohradu kapitán Maxim Sušinskij. Kouč Bykov chtěl místo něj povolat z Chimiku Nikolaje Žerděva, který ale neměl víza a do Liberce nemohl dorazit.

Sborné se navíc v pátek při přesunu nevešla do letadla výzbroj a hráči nemohli trénovat, protože jejich věci se po peripetiích dostaly do Liberce až kolem půlnoci.

Smůlu měli i na začátku utkání, když v páté minutě trefil v přesilové hře Ilja Nikulin jen tyč. Vzápětí se radovali Finové, když po Kontiolově sólu při signalizovaném vyloučení snadno dorazil puk mezi Barulinovy betony Pesonen.

Na začátku druhého dějství vyrovnal Kurjanov, ale v 27. minutě opět získal Finům náskok Valtonen. Potom spálil několik šancí autor čtvrtečního hattricku Morozov, Rusové však přece jen vyrovnali po přesné střele beka Dmitrije Bykova.

V závěru druhé třetiny nabídli Rusové soupeři přesilovku pět na tři, když český sudí Minář potrestal najednou fauly Škotova a Kondratěva.

Po spolupráci s Kontiolou se 48 vteřin před sirénou prosadil podruhé v utkání Pesonen, ale v závěru Finové utkání ztratili. V 55. minutě Tjurin vyrovnal a za půl minuty rozhodl But.

Finsko - Rusko 3:4 (1:0, 2:2, 0:2)
Branky a nahrávky:
6. Pesonen (Kontiola), 27. Valtonen (Kuusela, Lepistö), 40. Pesonen (Kontiola) - 23. Kurjanov (Tjurin), 35. D. Bykov (Kurjanov), 55. Tjurin (Kolcov, D. Bykov), 56. But (Morozov, I. Nikulin). Rozhodčí: Minář - Pouzar, Kalivoda (všichni ČR). Vyloučení: 13:10. Využití: 1:1. Diváci: 794.

Finsko: Ahonen - Laamanen, Mikkola, Aalto, Viitanen, Laatikainen, Lepistö, Helenius, Salmela - Pesonen, Kontiola, Nurmi - Rita, Leino, Aaltonen - Uhlbäck, Viitaluoma, Kivenmäki - Kuusela, Saarenheimo, Valtonen. Trenéři: Erkka Westerlund.
Rusko: Barulin - I. Nikulin, Proškin, Aťušov, Varlamov, D. Bykov, Kolcov, Jemelin, Kondratěv - Morozov, Zinovjev, But - Kulemin, Něprjajev, Charitonov - Tjurin, Kurjanov, Popov - Škotov, A. Nikulin, Simakov. Trenér: Vjačeslav Bykov.