Na Švédy vyrukují hokejisté se Salfickým

• 3
Stockholm - Domácí reprezentace bude příštím soupeřem hokejistů na Švédských hrách. Všechna vzájemná utkání v letošní Euro Hockey Tour zatím dospěla do prodloužení a svěřenci Slavomíra Lenera to chtějí změnit. Povzbuzeni čtvrteční výhrou nad Finskem prahnou po dalším tříbodovém zisku, který by týmu přiblížil konečné druhé místo v evropské tour.

Utkání sledujte v sobotu od 15.30 v podrobné reportáži ZDE

České hokejisty ale nečeká lehký úkol. Domácí reprezentace se v prvním zápase proti Rusku prezentovala velmi dobrým výkonem a pět vstřelených branek je dostatečným varováním pro defenzivu soupeře.

"Vypadá to, že mají hodně ofenzivně laděný tým. V posledních dvou zápasech dali jedenáct branek," poukázal Lener i na šest vstřelených branek v přípravném utkání Dánsku.

Ve vzájemných soubojích obou celků v této sezoně však moc branek nepadá. Dvakrát svítil na ukazateli skóre po 65 minutách výsledek 1:1, v Moskvě padlo o dva góly více. Samostatné nájezdy rozhodli Tomáš Divíšek respektive Jörgen Jönsson a Niklas Nordgren, kteří nastoupí i v sobotu.

"V sobotu se to může opakovat. Remíz bylo v Euro Hockey Tour hodně. Řada zápasů se rozhodla v prodloužení," podotkl reprezentační kouč. I proto Češi na závěr pátečního hodinového tréninku ve stockholmské hale Globen, kam se dopoledne přesunuli z Helsinek, pilovali samostatná nájezdy.

Minimum branek očekává i obránce Radek Hamr, jediný švédský legionář v české sestavě. "Když se něco stalo třikrát, tak se to může stát i počtvrté. Určitě to není náhoda. Myslím si, že to bude těsný zápas," předpokládal bek Färjestadu.

I on si před turnajem všiml, že tým Tří korunek byl sestaven útočně. "Jsou doma a chtějí napravit, že v předešlých turnajích moc branek nedali," podotkl Hamr, který bude brát sobotní duel prestižněji než ostatní. "Je to pro mě trochu zvláštní zápas, protože hodně kluků znám a s některými i hraji," poukázal na přítomnost tří spoluhráčů v soupeřově týmu.

V brance se představí Dušan Salfický, který tak ukončí téměř třítýdenní zápasový půst zaviněný zraněním oka. "To už je v naprostém pořádku. Přestávka se samozřejmě projevit může, spíše ale na fyzičce. Rychleji mi mohou dojít síly," přiznal gólman moskevského CSKA.

I kvůli předcházejícímu zranění třísel byl na ledě před poslední nucenou pauzou jen čtrnáct dní a nyní dalších šest. "Herně by to ale problém být neměl, to se snad zapomenout nedá," usmíval se Salfický, jenž proti Švédsku naposledy chytal v listopadu 2002 na Karjale.

Vedle Salfického se oproti předcházejícímu vítěznému utkání s Finskem v sestavě od začátku objeví útočník Petr Šachl, v průběhu zápasu naskočí i další nováček Lukáš Havel. Mimo hru zůstane Martin Chabada, jehož pozici v první formaci převezme Petr Průcha.

Zápas začne v sobotu v 15:30 a domácí tým by měla hnát do útoku vyprodaná hala.

Předpokládaná sestava ČR:
Salfický - J. Novák, Hejda, Vykoukal, Hamr, Ptáček, Čáslava, Tesařík - Vlasák, J. Hlinka, Průcha - P. Sýkora, Divíšek, Marha - Šachl, Marek, Mikeska - Trávníček, Klepiš, Dlouhý - L. Havel.

,

Finále MS 2024 Česko - Švýcarsko proběhne v neděli od 20:20. Utkání o bronz mezi Švédskem a Kanadou od 15:20. Příští ročník MS 2025 se hraje ve Švédsku a v Dánsku.